Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-մայիսին աճել է 8.6 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2018 թվականի հունվար-մայիսին 8.6 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Աճ է գրանցվել բոլոր ցուցանիշների գծով՝ բացառությամբ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտի, որտեղ այն նույնն է մնացել:
Ընթացիկ տարվա հինգ ամսվա ցուցանիշներով շինարարության ոլորտում աճը կազմել է 17.4 տոկոս` 93 միլիարդ 688.6 միլիոն դրամ: 2017 թ. հինգ ամսվա համեմատ` այս տարի ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի) աճել է 17.5 տոկոսով` կազմելով 626 միլիարդ 697.2 մլն դրամ: Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը աճել է 1.5 տոկոսով` կազմելով 180 մլրդ 299.0 մլն դրամ: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտում 2018 թվականի հունվար-մայիսի ցուցանիշը մնացել է նույնը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Սպառողական գների ինդեքսը ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին ավելացել է 2.8 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը` 3.5 տոկոսով:
Առեւտրի շրջանառությունն ավելացել է10.2 տոկոսով և կազմել 1 տրիլիոն 023 միլիարդ 294.5 մլն դրամ: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը` 658 միլիարդ 248.7 միլիոն դրամ է, ինչը 3.3 տոկոսով ավելի է 2017-ի հունվար-մայիսի համեմատ: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 4 տոկոսով (167 հազար 135 դրամ): Պետական հատվածում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 139 հազար 759 դրամ, նախորդ տարվա համեմատ աճելով 0.9 տոկոսով, իսկ մասնավոր հատվածում կազմել է 184 հազար 303դրամ` աճելով 4.9 տոկոսով:
Արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալները 2018-ի հունվար-մայիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 32.4 տոկոսով (2 միլիարդ 804.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար), ընդ որում` արտահանումն աճել է 24.1 տոկոսով (935.6 մլն դոլար), իսկ ներմուծումը` 37 տոկոսով (1 միլիարդ 868.5 մլն դոլար):

В январе-мае 2018 годаэкономическая активность в Армении выросла на 8,6%
В январе-мае 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, экономическая активность в Армении выросла на 8,6%. Как сообщили Арменпрессв Национальной статистической службе Армении, об этом свидетельствуют текущие оперативные данные по социально-экономкическому положению в стране за этот период. Рост зафиксирован почти во всех сферах, кроме производства электроэнергии, где показатель не изменился.
За январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодим прошлого года, рост строительства составил 17.4 %, или 93 млрд 688.6 млн драмов.В январе-мае 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, в показатель производства электроэнергии не изменился; в сфере услуг (без торговли) отмечается повышение в размере 17.5 %, составив 626 млрд 697.2 млн драмов. За январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого, 2017 года, в ВВП в сельском хозяйстве отмечается рост в размере 1,5%. Показатели достигли 180 млрд 299.9 млн драмов.
Индекс потребительских цен за январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, вырос на 2,8%, а индекс цен на промышленные товары – на 3,5%.
За январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, торговый оборот вырос на 10,2%. Показатели достигли 1 трлн 023 млрд 294,5 млн драмов. Объем промышленной продукции за январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, вырос на 3,3 %, достигнув 658 млрд 248.7 млн драмов.
Средняя номинальная зарплата за январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, выросла на 4% (167.135 драмов), в государственном секторе средняя номинальная зарплата составила 139.759 драма, увеличившись на 0,9%, а в частном секторе она составила 184.303 драма, увеличившись на 4,9%.
За январь-май 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого, 2017 года, внешний товарооборот вырос на 32,4% (2 млрд 804.1 млн долларов), причем, экспорт вырос на 24,1% (935.6 млн долларов), а импорт – на 37 % (1 млрд 868.5 млн долларов). Курс доллара за январь-май 2018 года составил 481.92 драма.