Չինաստանում 120 մլն տարի առաջ ապրած դինոզավրների հետքեր են հայտնաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հնագիտական արշավախմբի աշխատակիցները Չինաստանի արեւելքում հայտնաբերել են քարացածություններ՝ տարբեր տեսակի դինոզավրների հետքերով, որոնք ապրել են 120 միլիոն տարի առաջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Սինհուա գործակալությունը:
Միջազգային խումբը՝ չինացի, ավստրալացի եւ ամերիկացի հնագետների կազմով, Շանդունի նահանգի տարածքում հայտնաբերել Է ավելի քան 300 հետք, որոնք, ենթադրաբար, մի խումբ դինոզավրներ թողել են կավճային դարաշրջանում՝ շուրջ 120 միլիոն տարի առաջ:
Գտածոյի մասին հետազոտության հեղինակի խոսքով՝ դատելով ըստ հայտնաբերված հետքերի, դրանք պատկանել են յոթ տարբեր տեսակի դինոզավրների:
«Դինոզավրների հետքերի հայտնաբերումը շոկ Էր, քանի որ ավելի վաղ այդ շրջանում դինոզավրների ոչ մի կարգի մնացորդներ չեն գտնվել»,- նշել Է Շանդունի նահանգի Լինյի քաղաքի համալսարանի Երկրաբանության եւ հնԷաբանության ինստիտուտի ղեկավար Վան Սյաոլին, հաղորդել Է ՌԻԱ նովոստին:

В Китае обнаружили следы динозавров, которые жили 120 миллионов лет назад
Сотрудники международной археологической экспедиции обнаружили навостоке Китая окаменелости соследами различных видов динозавров, которые проживали более 120 миллионов лет назад.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентствоСиньхуа.
Международная команда всоставе археологов изКитая, Австралии иСША, обнаружили натерритории провинции Шаньдун более 300 следов, предположительно, оставленных группой динозавров вмеловой период около120 миллионов лет назад.
По словам автора исследования онаходке, судя пообнаруженным следам, они принадлежали семи различным видам динозавров.
"Обнаружение следов динозавров было шоком, так какв этом районе ранее небыло найдено никаких останков динозавров",— отмечает Ван Сяоли, глава Института геологии ипалеонтологии приУниверситете города Линьи провинции Шаньдун.