Իլոն Մասքն արագընթաց ստորգետնյա գնացքների համակարգ կկառուցի մինչեւ Չիկագոյի օդանավակայան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իլոն Մասքի The Boring Company ընկերությունը բազմամիլիոնանոց պարտավորագիր Է ստացել Չիկագոյի կենտրոնից մինչեւ քաղաքի О՚Хара օդանավակայան արագընթաց ստորգետնյա երկաթուղու շինարարության համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Financial Times-ը:
Սպասվում Է, որ հաղորդակցության նոր համակարգի ստեղծումը թույլ կտա մինչեւ օդանավակայան ուղեւորության ժամանակը 40-ից կրճատել մինչեւ 12 րոպե: Գնացքները թունելով կերթեւեկեն ժամում 100 մղոնից ավելի արագությամբ (160 կմ/ժամ):
Boring Company-ն արդեն ստացել Է մինչեւ Լոս Անջելեսի օդանավակայան գերարագ ճանապարհի շինարարության պատվերը: Ընկերության պլաններով նախատեսվում Է ԱՄՆ-ի հիմնական քաղաքները միացնել ստորգետնյան մայրուղիներով:
Նախագիծը կիրականացվի մասնավոր ներդրողների միջոցներով: Ներդրումների գումարը չի նշվում, բայց, վերլուծաբանների կարծիքով, այն կարող Է կազմել մոտավորապես 1 մլրդ դոլար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Илон Маск построит систему скоростных подземных поездов до аэропорта Чикаго
The Boring Company Илона Маска получила многомиллионный контракт на строительство высокоскоростной подземной железной дороги в чикагский аэропорт О'Хара из центра города,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ожидается, что создание новой системы сообщения позволит сократить время поездки до аэропорта с 40 минут до 12. Поезда по туннелям будут двигаться со скоростью выше 100 миль в час (160 км/ч).
Boring Company уже получила заказ на строительство высокоскоростной дороги до аэропорта Лос-Анджелеса. В планах компании соединить подземными магистралями основные города США.
Проект будет реализован на средства частных инвесторов. Сумма инвестиций не называется, но, по мнению аналитиков, она может составить около $1 млрд.