Վրաստանում աճել են աղքատության ցուցանիշները. UNICEF
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում աճել են աղքատության ցուցանիշները: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում Է «Բնակչության բարեկեցության ուսումնասիրություն 2017» հետազոտությունը, որը պատրաստել Է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (UNICEF):
2017 թվականին Վրաստանում երեխաների 6,8 տոկոսն ապրում Էր աղքատության նշագծից ցածր պայմաններում, իսկ 2015 թվականին նրանք կազմում Էին 2,5 տոկոս:
Վատացել Է նաեւ թոշակառուների սոցիալական վիճակը: Անցյալ տարի աղքատության նշագծից ցածր պայմաններում ապրում Էր թոշակառուների 3,7 տոկոսը, իսկ 2015 թվականին՝ 1,7 տոկոսը: «Երեխաները դեռեւս մնում են ամենաանպաշտպան խումբը Վրաստանում»,-նշել Է Վրաստանիում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Լայլա Օմար Գադը:
Անհրաժեշտ քանակությամբ մանկապարտեզների բացակայության պատճառով շուրջ 14 հազար երեխաներ չեն կարողանում նախադպրոցական կրթություն ստանալ:
Իսկ 15-18 տարեկան հասակի դեռահասներից յուրաքանչյուր հինգերորդը չի սովորում:
Լայլա Օմար Գադի խոսքով՝ երեխաների շրջանում աղքատությունը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ Է ներդնել սոցիալական պաշտպանության համընդգրկուն համակարգ, ուժեղացնել երեխաներ ունեցող ընտանիքների աջակցությունը:
UNICEF-ի փորձագետները Վրաստանում աղքատության աճի պատճառների թվում նշել են դանդաղ տնտեսական աճը, գործազրկությունը եւ սպառողական գների աճը: Մինչդեռ, ինչպես նշվում Է, աշխատավարձերի բարձրացման կապակցությամբ շատերն իրենց աղքատ չեն համարում: Այնինչ, ֆինանսական դժվարությունները հաղթահարելու համար Վրաստանում ավելի ու ավելի շատ ընտանիքներ են դիմում բանկերին ու գրավատներին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Бедных в Грузии стало больше, утверждает UNICEF
Показатель бедности вГрузии задва года увеличился с2,1% до5%, согласно "Исследованию благополучия населения 2017", подготовленного Детским фондом ООН (UNICEF).
В 2017 году 6,8% детей вГрузии были зачертой бедности, ав 2015 году их было 2,5%. Социальное положение ухудшилось исреди пенсионеров. В прошлом году зачертой бедности жили 3,7% пенсионеров, ав 2015 году – 1,7%, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
"Дети все еще остаются самой беззащитной группой вГрузии",— отметила представитель Детского фонда ООН вГрузии Лайла Омар Гад.
Из-за отсутствия необходимого количества детских садов порядка 14 тысяч детей немогут пройти дошкольное образование. А вот каждый пятый подросток ввозрасте 15-18 лет неучится.
По словам Лайлы Омар Гад, дляснижения бедности среди детей необходимо внедрить всеобъемлющую систему социальной защиты, усилить поддержку семей сдетьми.
Причиной роста бедности вГрузии эксперты UNICEF назвали замедленный экономический рост, безработицу ирост потребительских цен.
Между тем, всвязи сповышением зарплат многие несчитают себя бедными. Между тем, чтобы справиться сфинансовыми сложностями, все больше семей вГрузии обращается вбанки илив ломбарды.