ՀԱՊԿ-ի երկրների ղեկավարների հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 8-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի (բարձրագույն մարմին, որի աշխատանքին մասնակցում են կազմակերպության երկրների ղեկավարները) հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 8-ին: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հունիսի 11-ին Ալմաթիում հայտարարել Է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարար Կայրաթ Աբդռախմանովը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ-ի ԱԳ նախարարների խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Առաջարկություն եմ մտցնում ՀԱՊԿ-ի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել Աստանա քաղաքում 2018 թվականի չորրորդ եռամսյակում՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի նախօրյակին, որը պլանավորված Է 2018 թվականի նոյեմբերի 8-ին»,-ասել Է նա: Աբդռախմանովը նաեւ հայտարարել Է, որ ՀԱՊԿ-ի ԱԳ նախարարությունների ղեկավարները հավաստել են, որ Սիրիայի հակամարտությունը կարող Է կարգավորվել միայն քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով:

CSTO leaders to meet November 8
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. The CSTO Collective Security Council meeting will take place November 8, Kazakh FM Kairat Abdrakhmanov said today at the CSTO foreign ministerial council sitting in Almaty, according to TASS.
“I recommend holding the next sitting of the CSTO foreign ministerial council in the 4th quarter of 2018 in Astana, on the eve of the Collective Security Council sitting, which is planned for November 8, 2018”, he said.
Armenia’s minister of foreign affairs Zohrab Mnatsakanyan is also participating in the CSTO foreign ministerial council sitting in Almaty, Kazakhstan, the ministry said on Twitter.
CSTO Secretary General Yuri Khachaturov is also participating in the sitting.
FMs of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Russia, Kyrgyzstan and Tajikistan will discuss international and regional security issues, the situation in the CSTO area and other matters.