Ամերիկյան ընկերությունները պատրաստվում են փակել իրենց բիզնեսն Իրանում. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնյակ ամերիկյան ընկերություններ պատրաստվում են թողնել իրենց բիզնեսն Իրանում՝ կապված Թեհրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների վերականգնման հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 5-ին հայտնել Է The Wall Street Journal թերթի Էլեկտրոնային տարբերակը: Նրա տվյալներով՝ ԱՄՆ-ի առնվազն 17 ընկերություններ իրենց օտարերկրյա մասնաճյուղերի միջոցով Իրանում բիզնես Էին վարում Թեհրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումից հետո, ըստ որի չեղարկվել են հանրապետության դեմ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները:
ԱՄՆ-ի Արժեթղթերի եւ բորսաների գծով հանձնաժողովի տվյալների համաձայն, այս ընթացքում տվյալ ընկերությունների ընդհանուր եկամուտները կազմել են 176 մլն դոլար: Բացի այդ, Իրանի հետ աշխատում են ԱՄՆ-ի բազմաթիվ մանր մասնավոր ընկերություններ, որոնք պարտավոր չեն Հանձնաժողովին հայտնել իրենց եկամուտների մասին, գրում Է թերթը:
Խոշոր ընկերությունների թվում, որոնք օգտվեցին Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումից եւ սկսեցին բիզնես վարել նրա հետ, մտնում են Honeywell օդատիեզերական կորպորացիան, Էներգետիկական General Electric-ը, արդյունաբերական Dover-ը, Chubb ապահովագրական ընկերության ամերիկյան ստորաբաժանումը: Դրանք բոլորն այժմ պատրաստվում են հեռանալ Իրանից, որպեսզի չխախտեն պատժամիջոցների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի օրենքները: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից Վաշինգտոնի դուրս գալու մասին, գործարք, որ կնքվել Է 2015 թվականին եւ սահմանափակում Էր Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան պատժամիջոցների եւ Միացյալ Նահանգների ու Եվրամիության կողմից սահմանված միակողմանի սահմանափակումների չեղարկման փոխարեն: Թրամփը խոստացել Է ոչ միայն 90-180 օրվա ընթացքում վերականգնել հին պատժամիջոցները, այլեւ կիրառել նոր սահմանափակիչ միջոցներ: Մայիսի 21-ին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայքլ Փոմպեոն հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը մտադիր Է աննախադեպ ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, այդ թվում՝ սահմանել պատժամիջոցների՝ պատմության մեջ ամենախիստ ռեժիմը, եթե Իրանը չփոխի իր քաղաքականությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: американские компании готовятся закрыть бизнес в Иране в свете санкций США
Десятки американских компаний готовятся оставить свой бизнес в Иране в свете возобновления санкций США в отношении Тегерана. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник в электронной версии газетаThe Wall Street Journal.
По ее данным, не менее 17 компаний США вели бизнес с Ираном через свои иностранные филиалы после объявления о заключении с Тегераном соглашения по атому, согласно которому с республики снялиэкономические рестрикции. Согласно данным американской Комиссии по ценным бумагам и биржам, общие доходы данных компаний за это время составили $176 млн. Кроме того, с Ираном работают еще множество мелких частных компаний США, которые не обязаны раскрывать Комиссии свои доходы, пишет газета.
В число крупных компаний, которые воспользовались снятием санкций с Ирана и начали вести с ним бизнес, входят в том числе аэрокосмическая корпорация Honeywell, энергетическая General Electric, промышленнаяDover, американское подразделение страховой компании Chubb. Все они теперь готовятся уйти из Ирана, чтобы не нарушать законы США о санкциях.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил о выходе Вашингтона из Совместного всеобъемлющего плана действий - сделки, которая была заключена в 2015 году и ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену соответствующих санкций Совета Безопасности ООН и односторонних рестрикций, введенных Соединенными Штатами и Евросоюзом. Трамп пообещал не только вернуть в течение 90-180 дней старые санкции, но и ввести новые ограничительные меры. 21 мая госсекретарь США Майкл Помпео заявил, что Вашингтон намерен оказать на Тегеран беспрецедентное давление, в том числе ввести самый жесткий в истории режим санкций, если Иран не изменит свой политический курс.