Ֆրանսիացին պատմության մեջ առաջին անգամ լողալով անցնելու Է ամբողջ Խաղաղ օվկիանոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի լողորդ Բենուա Լեկոմտն սկսել Է լողահերթը Խաղաղ օվկիանոսով, որի շրջանակներում պլանավորում Է կտրել-անցնել Խաղաղօվկիանոսյան մեծ աղբաբիծը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է AFP գործակալությունը:
Մարզիկը մեկնարկել Է հունիսի 5-ին Ճապոնիայի Տեսի քաղաքից: Նրա նպատակն Է վերջնակետին հասնել Սան Ֆրանցիսկոյում, որը գտնվում Է ութ հազար կիլոմետր հեռավորության վրա: Լեկոմտը պլանավորում Է օրական լողալ ութական ժամ եւ տարածությունն անցնել 180 օրում: Եթե նրան հաջողվի իրականացնել մտադրությունը, ապա նա կդառնա պատմության մեջ առաջին մարդը, ով լողալով անցել Է Խաղաղ օվկիանոսը:
Լողահերթի ընթացքում Լեկոմտին կուղեկցի մարզանավով խումբը: Իր ակցիայով ֆրանսիացին ցանկանում Է ուշադրություն հրավիրել օվկիանոսների աղբոտման հիմնախնդրի վրա: 50-ամյա Լեկոմտն ապրում Է ԱՄՆ-ում: 1998 թվականին նա լողալով անցել Է Ատլանտյան օվկիանոսը. վեց հազար կիլոմետր տարածությունը լողորդը հաղթահարել Է 73 օրում:
Խաղաղօվկիանսյան մեծ աղբաբիծն աղբի կուտակում Է Խաղաղ օվկիանոսի Հյուսիսային մասում: Scientific Reports հանդեսում հրապարակված հետազոտման համաձայն՝ բծի մակերեսը կազմում Է շուրջ 1,6 միլիոն քառակուսի կիլոմետր:

Француз поплыл через весь Тихий океан
Французский пловец Бенуа Лекомт начал заплыв через весь Тихий океан, в рамках которого он планирует пересечь Большое тихоокеанское мусорное пятно. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство AFP.
Спортсмен стартовал утром во вторник, 5 июня, в японском городе Теси. Его цель — финишировать в Сан-Франциско, который расположен в восьми тысячах километров. Лекомт планирует плыть по восемь часов в день и пройти дистанцию за 180 суток. Если ему удастся осуществить задуманное, то он станет первым в истории человеком, проплывшим Тихий океан.
Во время заплыва Лекомта будет сопровождать команда на яхте. Своей акцией француз хочет привлечь внимание к проблеме засорения океанов.
50-летний Лекомт проживает в США. В 1998 году он проплыл Атлантический океан — дистанцию в шесть тысяч километров пловец преодолел за 73 дня.
Большое тихоокеанское мусорное пятно — скопление мусора в Северной части Тихого океана. Согласно исследованию,опубликованномув журнале Scientific Reports, площадь пятна составляет около 1,6 миллиона квадратных километров.