ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյան կոշտ պատասխան է տվել ադրբեջանցի լրագրողի սադրիչ հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և տպագրության դեպարտամենտի նախագահի տեղակալ Արտյոմ Կոժինը կոշտ պատասխան է տվել ադրբեջանցի լրագրողի սադրիչ ձևակերպումներով հարցին՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններին Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր հարցում ադրբեջանցի լրագրողն օգտագործել է «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ» արտահայտությունը, իսկ Արցախի իշխանություններին անվանել «անօրինական ռեժիմ», ինչը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյային ստիպել է կոշտ պատասխան տալ լրագրողի հարցին:
Ներկայացնում ենք ադրբեջանցի լրագրողի և Արտյոմ Կոժինի հարցուպատասխանը.
«Իր վերջին հարցազրույցներից մեկի ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններն անհնար են առանց Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում ձևավորված անօրինական ռեժիմի մասնակցության: Որքանո՞վ են նման հայտարարությունները բարդացնում կարգավորման գործընթացը և խանգարում կողմերին ընդհանուր լեզու գտնել»,- հարցրել է լրագրողը:
Ի պատասխան Արտյոմ Կոժինն ասել է. «Ձեր բարձրագոչ հայտարարությունները, որոնք չեն տեղավորվում ԵԱՀԿ-ի ամրագրած ռելսերի մեջ, հավանաբար, ոչ կառուցողական են»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն առանց բանակցություններին Արցախի մասնակցության անհնար է: ՀՀ վարչապետն ընդգծել էր, որ Հայաստանը բանակցում է իր անունից, իսկ Արցախի անունից պետք է բանակցեն Արցախի իշխանությունները:

Russian MFA official gives tough answer to provocative question of Azerbaijani reporter
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Deputy Director of the Information and Press Department of the Russian Foreign Ministry Artyom Kozhin gave a tough answer to the provocative question of an Azerbaijani reporter about Nikol Pashinyan’s announcements over Artsakh’s participation in Nagono Karabah conflict settlement talks.
ARMENPRESS reports the Azerbaijani reporter used in his question the formulation “Azerbaijani occupied lands”, and called the authorities of Artsakh an “illegal regime”, which deserved a tough answer of the Russian MFA official.
Bellow is the question and answer of the Azerbaijani reporter and Artyom Kozhin.
“In one of his recent interviews Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that it’s impossible to hold negotiations aimed at the settlement of Karabkh conflict without the participation of the illegal regime established in the occupied lands of Azerbaijan. To what extent such announcements complicate the peace process and impede the sides to reach an agreement?”, the Azerbaijani reporter asked.
“Your loud statements, which do not fit in the content enshrined by the OSCE, probably are not constructive”, Artyom Kozhin answered.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan announced on May 9 during a press conference in Artsakh, Stepanakert that it’s impossible to reach a settlement of Nagorno Karabakh conflict without the participation of Artsakh in the talks. Pashinyan emphasized that Armenia negotiates on behalf of itself, while Artsakh’s authorities should negotiate on behalf of Artsakh.