ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյան կոշտ պատասխան է տվել ադրբեջանցի լրագրողի սադրիչ հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և տպագրության դեպարտամենտի նախագահի տեղակալ Արտյոմ Կոժինը կոշտ պատասխան է տվել ադրբեջանցի լրագրողի սադրիչ ձևակերպումներով հարցին՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցություններին Արցախի մասնակցության անհրաժեշտության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իր հարցում ադրբեջանցի լրագրողն օգտագործել է «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ» արտահայտությունը, իսկ Արցախի իշխանություններին անվանել «անօրինական ռեժիմ», ինչը ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյային ստիպել է կոշտ պատասխան տալ լրագրողի հարցին:
Ներկայացնում ենք ադրբեջանցի լրագրողի և Արտյոմ Կոժինի հարցուպատասխանը.
«Իր վերջին հարցազրույցներից մեկի ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններն անհնար են առանց Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում ձևավորված անօրինական ռեժիմի մասնակցության: Որքանո՞վ են նման հայտարարությունները բարդացնում կարգավորման գործընթացը և խանգարում կողմերին ընդհանուր լեզու գտնել»,- հարցրել է լրագրողը:
Ի պատասխան Արտյոմ Կոժինն ասել է. «Ձեր բարձրագոչ հայտարարությունները, որոնք չեն տեղավորվում ԵԱՀԿ-ի ամրագրած ռելսերի մեջ, հավանաբար, ոչ կառուցողական են»:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն առանց բանակցություններին Արցախի մասնակցության անհնար է: ՀՀ վարչապետն ընդգծել էր, որ Հայաստանը բանակցում է իր անունից, իսկ Արցախի անունից պետք է բանակցեն Արցախի իշխանությունները:

Представитель МИД РФ дал жесткий ответ на вопрос азербайджанского журналиста
Заместитель директора департамента информации и печати МИД России Артема Кожина дал жесткий ответ на вопрос азербайджанского журналиста, который содержал провокационные формулировки. Вопрос касался заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о необходимости участия Арцаха в переговорном процессе по нагорно-карабахскому урегулированию.
Как сообщает Арменпресс, в своем вопросе азербайджанский журналист использовал фразу “оккупированные территории Азербайджана”, а власти Арцаха назвал “незаконным режимом”, что заставило представителя МИД РФ дать жесткий ответ.
Представляем вопрос азербайджанского журналиста и ответ Артема Кожима.
“В одном из своих недавних интервью Премьер-министр Армении заявил, что переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта невозможны без участия незаконного режима, созданного на оккупированных территориях Азербайджана. Насколько подобные заявления осложняют процесс урегулирования и мешают сторонам найти общий язык?” – спросил азербайджанский журналист.
“Ваши громкие заявления, которые не укладываются в рельсы, заложенные, в частности, ОБСЕ, наверное, представляются неконструктивными”, - отметил Кожин.