Տունը, որտեղ ապրել Է Ժակլին Քենեդին, ռեկորդային 43 մլն դոլարով վաճառվել Է Սաուդյան Արաբիային. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Վիրջինիայի նահանգի հյուսիսում գտնվող առանձնատունը, որտեղ երիտասարդ տարիքում ապրել Է ԱՄՆ-ի 35-ամյա նախագահ Ջոն Քենեդիի կինը՝ Ժակլին Քենեդին, 43 մլն դոլարով վաճառվել Է Սաուդյան Արաբիայի կառավարությանը: Այն բնակելի շենքի գնման ամենամեծ գումարն Է ԱՄՆ-ի մայրաքաղաքի եւ նրա արվարձանների գոտում նմանօրինակ գործարքների պատմության մեջ: Այդ մասին մայիսի 30-ին հայտնել Է Wall Street Journal թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Սաուդյան Արաբիայի ներկայացուցիչը հրատարակությանը հայտնել Է, որ «Մերիվուդ» առանձնատունը կօգտագործվի ԱՄՆ այցերի եւ ուղեւորությունների ժամանակ երկրի պաշտոնական պատվիրակություններին տեղավորելու համար: «Սաուդյան կառավարությունը հասկանում Է «Մերիվուդ»-ի պատմական կարեւորությունը եւ շատ մեծ հարգանքով Է վերաբերվում Ամերիկայի պատմության մեջ նրա ունեցած տեղին»,-նշել Է թագավորության ներկայացուցիչը:
Տունը գտնվում Է Պոտոմակ գետի ափի 2,3 հեկտար մակերեսով հողակտորի վրա, շենքի ընդհանուր մակերեսը հասնում Է 2,137 հազար քառակուսի մետրի: Այնտեղ կա թենիսի խաղահրապարակ, լողավազան, փակ տաղավոր՝ խոհանոցով, մարզասրահով եւ հանդերձարաններով, ինչպես նաեւ չորս ավտոմեքենաների համար նախատեսված ավտոտնակ:
ԱՄՆ-ի ապագա առաջին տիկին Ժակլին Բուվիեն այս տանն ապրել Է 1940-ական թվականներին, երբ նրա մայրն ամուսնացել Է Standard Oil նավթի կայսրության ժառանգորդի հետ: Ժակլինն այրիացել Է 1963 թվականին, իսկ 1968 թվականին դարձել Է հույն միլիարդատեր Արիստոտել Օնասիսի կինը: Նա մահացել Է 1994 թվականին Նյու Յորքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: дом, в котором жила Жаклин Кеннеди, продан за рекордные $43 млн Саудовской Аравии
Особняк на севере американского штата Вирджиния, в котором в молодости жила супруга 35-го президента США Джона Кеннеди, продан за $43 млн правительству Саудовской Аравии. Это самая большая сумма покупки жилого здания в истории подобных сделок в зоне американской столицы и ее пригородов.Как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду газетаWall Street Journal.
Представитель Саудовской Аравии информировал издание, что особняк "Мерривуд" будет использоваться для размещения официальных делегаций страны во время визитов и поездок в США. "Саудовское правительство понимает историческую значимость "Мерривуд" и относится с огромным уважением к его месту в истории Америки", - отметил представитель королевства.
Дом расположен на участке земли площадью 2,3 га на берегу реки Потомак, общая площадь помещений достигает 2,137 тыс. кв. м. Там есть теннисный корт, бассейн, крытый павильон с кухней, спортзалом и раздевалками, а также гараж на четыре автомобиля.
Будущая первая леди США Жаклин Бувье жила в этом доме в 1940-х, когда ее мать вышла замуж за наследника нефтяной империи Standard Oil. Жаклин овдовела в 1963 году, а в 1968 году стала женой греческого миллиардера Аристотеля Онассиса. Умерла в 1994 году в Нью-Йорке.