NASA-ն մինչեւ տարեվերջ ձեռնամուխ կլինի տեղերի գնմանը Լուսնի մասնավոր իջեցվող մոդուլներում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների տիեզերական գործակալությունը (NASA) մտադիր Է մինչեւ տարեվերջ ձեռնամուխ լինել իր բեռների համար տեղերի գնմանը մասնավոր իջեցվող ապարատներում, որոնք, ինչպես սպասվում Է, Լուսին կուղեւորվեն առաջիկա մի քանի տարում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Space.com ինտերնետ-հրատարակությունը՝ վկայակոչելով NASA-ի տնօրենի օգնականի տեղակալ Ջեյմս Ռոյթերին:
«Մենք անհրաժեշտ ենք համարում որքան կարելի Է արագ հնարավորություն ստանալ մեր բեռները Լուսնի մակերեւույթ հասցնելու վայրԷջքային մոդուլների միջոցով,- մեջբերում Է ինտերնետ-հրատարակությունը Ռոյթերի խոսքից անցյալ շաբաթվա վերջին Փասադինայում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) տեղի ունեցած տիեզերական տեխնիկայի ցուցահանդեսում, որտեղ Միացյալ Նահանգների մի շարք ֆիրմաներ ներկայացրել են, մասնավորապես, իջեցվող ապարատների՝ իրենց նախագծերը:- Եվ մենք կարծում ենք, որ մեզ նման հնարավորություն կարող են ընձեռել մասնավոր ընկերությունները»:
Նրանց մոդուլների միջոցով, Ռոյթերի խոսքով՝ NASA-ն առաջին փուլում, մինչեւ 2021 թվականի վերջը, կցանկանար Լուսին հասցնել իր 10-ական կիլոգրամ բեռներ: «Մենք մտադրվում ենք նման պարտավորագրեր կնքել մինչեւ ընթացիկ օրացուցային տարվա վերջը»,- նշել Է նա: Ինչպես ընդգծել Է Ռոյթերը, բեռները Լուսին հասցնելու համար NASA-ին առայժմ կբավարարեն ինչպես ոչ մեծ իջեցվող մոդուլները, այնպես Էլ միջին չափերի ապարատները՝ 500 կիլոգրամից մինչեւ մեկ տոննա զանգվածով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

NASA планирует к концу года приступить к закупке мест на частных лунных спускаемых модулях
Американское космическое ведомство (NASA) намерено приступить к концу года к закупке мест для своих грузов на частных спускаемых аппаратах, которые, как ожидается, отправятся на Луну в ближайшие пару лет. Как передает Арменпресс, об этом сообщило интернет-изданиеSpace.comсо ссылкой на заместителя помощника директора NASA Джеймса Ройтера.
"Мы считаем необходимым как можно быстрее получить возможность доставлять на поверхность Луны с помощью посадочных модулей свои грузы, - приводит интернет-издание высказывания Ройтера на прошедшей в Пасадине (штат Калифорния) в конце минувшей недели выставке космической техники, на которой ряд американских фирм представил, в частности, свои проекты спускаемых аппаратов. - И мы считаем, что такую возможность нам могут предоставить частные компании".
С помощью их модулей, по словам Ройтера, NASAна первом этапе - до конца 2021 года - хотело бы доставлять на Луну по 10 кг своих грузов. "Мы намереваемся заключить такие контракты к концу текущего календарного года", - заметил он. Как указал Ройтер, NASA для доставки грузов на Луну пока устроят как небольшие спускаемые модули, так и аппараты средних размеров - массой от 500 кг до 1 т.