Երկու ոտքից զրկված չինացի թոշակառուն նվաճել Է Էվերեստը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկու ոտքից զրկված 70-ամյա չինացի ալպինիստ Սյա Բոյույը դարձել Է առաջին մարդն աշխարհում, որը Նեպալի կողմից բարձրացել Է Էվերեստի՝ աշխարհի ամենաբարձր լեռան գագաթը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Նեպալի մշակույթի, զբոսաշրջության եւ քաղաքացիական ավիացիայի նախարարությունը:
«Երկու ոտքից անդամահատված չինացի թոշակառուն լեռան գագաթ Է հասել մայիսի 14-ին տեղական ժամանակով ժամը 8:40-ին: Նա դարձել Է երկու ոտքից անդամահատված առաջին մարդը, որը լեռնագագաթ Է բարձրացել հարավային կողմից»,-գործակալությանը հայտնել են բազային ճամբարում:
Մինչ այժմ երկու ոտքից անդամահատված միակ մարդը, որը նվաճել Է Էվերեստը, բայց տիբեթյան կողմից, եղել Է նորզելանդացի Մարկ Ինգլիսը: Նրան դա հաջողվել Է անել 2006 թվականին:
Սյա Բոյույը ոտքերից զրկվել Է ցրտահարության պատճառով 1975 թվականին դեպի Էվերեստ իր առաջին անհաջող արշավից հետո: Սակայն անհաջողությունը չի կանգնեցրել նրան: Նա փորձել Է գագաթը նվաճել 2014, 2015 եւ 2016 թվականներին, բայց իր նպատակին հասնելուն խանգարել են ձնակույտերի փլվելը, երկրաշարժը եւ եղանակային վատ պայմանները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китайский пенсионер стал первым безногим альпинистом, покорившим Эверест
Лишенный обеих ног 70-летний китайский альпинист Ся Боюй стал первым человеком вмире собеими ампутированными ногами, который добрался довершины высочайшей горы вмире Эвереста снепальской стороны.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентствоСиньхуасоссылкой наминистерство культуры, туризма игражданской авиации Непала.
"Китайский альпинист собеими ампутированными ногами взобрался навершину сегодня в8.40 поместному времени. Он стал первым человеком сдвумя ампутированными ногами, который взобрался напик сюжной стороны",— сообщили агентству вбазовом лагере.
До настоящего времени единственным человек собеими ампутированными ногами, который покорил Эверест, нос тибетской стороны, был новозеландец Марк Инглис. Ему удалось это сделать в2006 году.
Ся Боюй лишился ног из-за обморожения в1975 году после своей первой неудачной экспедиции наЭверест. Однако неудача неостановила его. Он пытался покорить вершину в2014, 2015 и2016 годах, нодостижению его цели помешали сход лавины, землетрясение иплохие погодные условия.