Իրանական միջուկային գործարքի շուրջ իրադրությունը ճգնաժամային Է. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, մայիսի 14-ին Մոսկվայում բացելով հանդիպումը Իրանի իր պաշտոնակից Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ, ճգնաժամային Է որակել այն իրադրությունը, որն ստեղծվել Է իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
«Ցավոք, մենք հերթական անգամ համոզվում ենք, որ Վաշինգտոնը ձգտում Է վերանայել հանգուցային միջազգային պայմանավորվածությունները,-ընդգծել Է նա:-Ուստի այսօր ակնկալում ենք քննել, թե մենք Չինաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Եվրամիության մասնակցությամբ ինչպես կարող ենք օգտագործել մեր տնօրինության տակ եղած բոլոր մեխանիզմները, որպեսզի թույլ չտանք այդ կարեւոր փաստաթղթի չեղարկումը եւ թույլ չտանք տարածաշրջանի իրադրության ապակայունացում»:
«Որքան մենք հասկանում ենք՝ ե՛ւ Եվրամիությունը, ե՛ւ Չինաստանը, ե՛ւ Իրանը, ինչպես եւ Ռուսաստանը, հայտարարել են ԳՀՀԾ-ի դրույթները պաշտպանելու իրենց մտադրության մասին»,-նշել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության ղեկավարը:
Լավրովն ընդգծել Է, որ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ գործարքի մասնակիցներից յուրաքանչյուրի օրինական շահերն ամրագրված են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրում, դրանք անհրաժեշտ Է համատեղ պաշտպանել:

Лавров назвал кризисной ситуацию вокруг сделки по иранскому атому
Глава МИД России Сергей Лавров, открывая в понедельник встречу со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом, назвал кризисной ситуацию, складывающуюся вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"К сожалению, мы в очередной раз убеждаемся, что Вашингтон стремится ревизовать ключевые международные договоренности, - подчеркнул он. - Поэтому сегодня рассчитываем посмотреть, как мы можем с участием Китая, России, Ирана, Евросоюза использовать имеющиеся в нашем распоряжении механизмы, чтобы не допустить подрыва этого важнейшего документа и не допустить дестабилизации обстановки в регионе".
"Насколько мы понимаем, и Евротройка, и Китай, и Иран, как и Россия, заявили о своем намерении придерживаться положений СВПД, - обратил внимание глава МИД РФ.
Лавров подчеркнул, что законные интересы каждого из участников иранской сделки по атому закреплены в Совместном всеобъемлющем плане действий, их необходимо совместно отстаивать.