Գիտակրթական, առողջարանային կենտրոն. Դավիթ Բաբայանը ներկայացնում է Շուշիի զարգացման տեսլականը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը մայիսյան Եռատոնին սպասում է բազմաթիվ հյուրերի Հայաստանից և այլ երկրներից: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը, այս տարին հոբելյանական չէ, և խոշոր միջոցառումներ չեն սպասվում, սակայն իրականացվելու է ավանդական ծրագիրը:
«Ամեն տարի քայլերթով Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից գնում ենք դեպի հուշահամալիր: Այնտեղ ծաղիկներ ենք խոնարհում, ծաղկեպսակ ենք դնում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Մեծ հայրենականում, Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակին: Այնուհետև գնում ենք Շուշի, որտեղ նույնպես միջոցառումներ են նախատեսված, երեկոյան լինում է մեծ համերգ, որից հետո՝ հրավառություն»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Խոսելով Շուշիի վերականգնումից՝ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այն իրականում բարդ գործընթաց է: Հարցը միայն այն չէ, որ պետք է շենքեր վերականգնեն, ամեն ինչ պետք է արվի, որ այն լինի կենսունակ քաղաք:
«Այս վերջին տարիներին կարևոր մի քայլ է կատարվել, Շուշիի զարգացման հիմքն է դրվել: Իհարկե, բազմաթիվ տներ են վերանորոգվել, նորերն են կառուցվել, ջրամատակարարման, գազամատակարարման հարցերն են կարգավորվել: Կարևորն այն է, որ Շուշին գիտակրթական, մշակութային կենտրոն դարձնելու հիմքն է դրվել: Այստեղ հիմնվել են ժամանակակից թանգարաններ, համալսարաններ, մի շարք պետական հաստատություններ տեղափոխվել են Շուշի, ինչը շատ կարևոր է»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը՝ նշելով, որ շրջանառվում է համահայկական համալսարան հիմնելու գաղափարը:
Նա ընդգծեց, որ սրանով չեն բավարարվելու, Շուշիում այլ ուղղություններ ևս զարգացվելու են: Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Շուշին ժամանակին ուներ առողջարանային մեծ ներուժ, որը, ցավոք, ոչնչացվել է պատերազմի տարիներին:
«Սա մի ուղղություն է, որին պետք է անպայման ուշադրություն դարձնել: Գիտակրթական ուղղությունից բացի, եթե մենք կարողանանք առողջարանական ինդուստրիան ամբողջական զարգացնել, որն էլ իր հերթին կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանն, ապա Շուշին բավական կենսունակ կլինի»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին՝ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այս օրերին համեմատաբար հանգիստ է եղել, չնայած Ադրբեջանը վերջին շրջանում սահմանային որոշ կուտակումներ ետ չի քաշել:
«Մայիսի 9-ը մեզ համար Եռատոն է, մեծ հաղթանակ է, նրանց համար պարտություն է: Բացի դրանից, այս տարի Հեյդար Ալիևի 95-ամյակն է, ինչպես նաև լրանում է 25 տարին, երբ Ադրբեջանը տարածքային ամենամեծ կորուստներն ունեցավ ղարաբաղյան պատերազմում: Սրանք առիթներ են, որպեսզի Ադրբեջանը դիմի սադրանքների, շահարկումների, հատկապես, որ այնտեղ ներքաղաքական իրավիճակը բարդ է: Այս ամենը ևս մեկ անգամ մեզ ստիպում է դառնալ զգոն, լինել աչալուրջ»,-հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի համար Եռատոն է: Մեծ խանդավառությամբ նշվում են 1945-ին Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովուրդների, այդ թվում` հայերի հաղթանակի տոնը, Շուշիի ազատագրման եւ Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձները:

YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Artsakh is expecting numerous guests from Armenia and other countries during the May holidays, Davit Babayan –spokesman of the President of Artsakh, told ARMENPRESS, adding that this year is not a jubilee year and major events will not be held, but the traditional program will be implemented.
“Every year we are marching from Stepanakert’s Revival Square to the Memorial. Here we lay flowers and a wreath by paying tribute to the memory of heroes fallen in the Great Patriotic War, the Artsakh War. Thereafter, we go to Shushi where events are also being held”, he said.
Talking about the restoration of Shushi, Davit Babayan said in reality it is a difficult process. The task is not only to recover buildings, but to do everything to make it a viable city.
“In recent years a very important step has been taken, the basis for Shushi development has been put on. Of course, numerous houses have been renovated, new ones have been built, water, gas supply issues have been settled. The important is that the basis for making Shushi a scientific-educational, cultural centre has been put on. Modern museums, universities have been established here, a number of state institutions have been moved to Shushi which is very important”, the Artsakh presidential spokesman said, adding that there is an idea to establish a pan-Armenian university.
Davit Babayan stated that they will not be satisfied with this, other directions will also develop in Shushi. He informed that long ago Shushi had a great spa-resort potential, which, unfortunately, was eliminated during the years of war.
“This direction must be under spotlight. In addition to scientific-educational direction, if we manage to completely develop the spa industry which in its turn will contribute to tourism development, Shushi will become quite viable”, Davit Babayan said.
As for the situation in the border, Babayan said during these days the situation has been relatively calm, although Azerbaijan has not yet withdrawn some accumulations from the border.
May 9 is a triple holiday for the Armenian people. The victory of the Soviet nations, including Armenians, in the 1945 Great Patriotic War, the anniversaries of the Shushi liberation and creation of the Defense Army of Artskah are being celebrated.