ԿԲ-ն վերահսկում է իրավիճակը և ունի բավարար գործիքակազմ ֆինանսական համակարգում կայունություն ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը ՀՀ սահմանադրության և «ՀՀ ԿԲ մասին» օրենքի համաձայն՝ անկախ ապաքաղաքական, պրոֆեսիոնալ մարմին է, որն ունի երկու հիմնական գերնպատակ՝ գների կայունությունը և ֆինանսական կայունությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, այս մասին ասվում է ԿԲ հայտարարության մեջ:
«Այսօր որոշ լրատվական միջոցներում և սոցցանցերի օգտատերերի շրջանակում մտահոգություններ են առաջացել՝ կապված փոխարժեքի և ավանդատուների կողմից ավանդների վաղաժամկետ դադարեցման հետ:
Այս կապակցությամբ ցանկանում ենք հայտնել լրատվամիջոցներին, մտահոգ քաղաքացիներին և հանրությանը, որ Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական համակարգը գործուն, կայացած համակարգ է, բանկերն ունեն բարձր լիկվիդայնություն /իրացվելիություն/, կանխիկի խնդիր համակարգում առկա չէ, պահուստները գտնվում են պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակում:
Ավելին՝ հորդորում ենք բոլորին ցուցաբերել զսպվածություն և ապատեղեկատվություն չտարածել. բոլոր նմանատիպ լուրերը, չճշտված տեղեկությունները թելադրում են անհանգիստ վարքագիծ, ինչի արդյունքում տուժում են մեր քաղաքացիները և նրանց ֆինանսական միջոցները:
ՀՀ ԿԲ-ն վերահսկում է իրավիճակը և ունի բավարար գործիքակազմ՝ ՀՀ ֆինանսական համակարգում կայունություն ապահովելու համար: Կրկին հորդորում ենք բոլորին ցուցաբերել հանգստություն և ապատեղեկատվության արդյունքում չցուցաբերել անհանգիստ վարքագիծ»,- ասվում է ԿԲ հայտարարության մեջ:

ЦБ Армении контролирует ситуацию и имеет достаточно инструментов для обеспечения стабильности финансовой системы
По Конституции Армении и закону о ЦБ, ЦБ Армении является аполитичным, независимым профессиональным органом, перед которым стоят 2 основные задачи – стабильность цен и стабильность финансовой системы. Как передает «Арменпресс», об этом сказано в заявлении ЦБ Армении.
«Сегодня в некоторых СМИ и соцсетях выражалась обеспокоенность в связи с тем, что вкладчики прекращают свои договора о вкладах в банках Армении и о возможной волатильности курсов валют.
В связи с этим ЦБ Армении сообщает, что финансовая система Армении действует бесперебойно, банки имеют высокую ликвидность, проблем с наличностью нет, а резервы находятся на самом высоком уровне.
Мы призываем всех к сдержанности, к нераспространению дезинформации, что может привести к панике, от чего пострадают как наши граждане, так и их финансовые средства.
ЦБ Армении контролирует ситуацию и имеет достаточно инструментов для обеспечения стабильности финансовой системы. Вновь призываем всех к сдержанности, к нераспространению дезинформации, что может привести к панике»,- сказано в заявлении ЦБ Армении.