Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց անհնազանդության ակցիաները դադարեցնելու և խորհրդարանում հանդիպումներ սկսելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց ապրիլի 30-ին քաղաքացիական անհնազանդության բոլոր գործողությունները դադարեցնելու և խորհրդարանում խմբակցությունների հետ հանդիպումներ ունենալու մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հանրապետության հրապարակում կայացած հանրահավաքի ընթացքում ունեցած ելույթում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ապրիլի 30-ին շատ կարևոր աշխատանք ունի անելու Ազգային ժողովում, որտեղ պետք է հանդիպի խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների հետ՝ կոչ անելով դադարեցնել քաղաքացիական անհնազանդության բոլոր գործողությունները: «Առավոտից ես շատ կարևոր աշխատանք ունեմ անելու Ազգային ժողովում: Ես պետք է հանդիպում ունենամ խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի այդ քննարկումների արդյունքում կարողանամ ձեզ տեղեկատվություն տալ այն մասին, որ ձեր թեկնածուի ընտրությունը երաշխավորված է: Ես չեմ կարողանա գրասենյակային պայմաններում հանգիստ աշխատել, եթե իմանամ, որ հանրապետության տարբեր հատվածներում քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաներ են տեղի ունենում: Վաղը դադար ենք վերցնում և քաղաքացիական անհնազանդության ոչ մի գործողություն չենք իրականացնում, որպեսզի մենք կարողանանք հանգիստ աշխատել: Ես կոչ եմ անում այս պահից սկսած դադարեցնել բոլոր ՀՀԿ-ական պատգամավորների հետ հեռախոսային հաղորդագրությունների միջոցով կոնտակտի դուրս գալը: Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ ես վաղը ձեր անունից հանդիպելու եմ նրանց՝ որպես վարչապետի թեկնածու, որպեսզի մենք մեր օրակարգն ամբողջական քննարկենք և իրականություն դարձնենք»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա հայտնեց, որ ժամը 17:00-ին ինքը կլինի Երևանի Գարեգին Նժդեհի հրապարակում, որտեղից քայլերթով կգնան Հանրապետության հրապարակ: «Հանրապետության հրապարակում ես ձեզ կպատմեմ մեր բանակցությունների արդյունքների մասին, և մենք միասին կորոշենք մեր հետագա անելիքները՝ կախված իրավիճակից: Ամեն դեպքում, մյուս օրը առավոտվանից, ժամը 08:00-ից բոլոր մարզերից հավաքվում ենք Հանրապետության հրապարակում: Իսկ մենք մայիսի 1-ին որտեղ կանցկացնենք օրը, ինչպես կանցկացնենք, կախված է այդ օրը երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակից»,- նշեց Փաշինյանը:
Նա հավաքվածներին մանրամասներ փոխանցեց ապրիլի 29-ի առավոտյան ՌԴ Պետդումայի պատգամավորների հետ հանդիպումից: Փաշինյանը հայտնեց, որ հանդիպումն անցել է շատ ջերմ մթնոլորտում, և իրենք բաժանվել են որպես բարեկամներ՝ արձանագրելով, որ այս ամենը հայ-ռուսական բարեկամությանը ոչ մի բանով չի սպառնում, այլ առաջիկայում այդ հարաբերություններն ավելի են զարգանալու:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Opposition leader Nikol Pashinyan has announced ceasing all civil disobedience campaigns on April 30 and holding meetings in the parliament with factions.
Speaking at the April 29 rally in Yerevan’s Republic Square, Pashinyan said that he has very important work to do in the parliament tomorrow – meeting with all parliamentary factions. He called on his supporters to suspend all civil disobedience demonstrations.
“I have very important work to do from the morning in the National Assembly. I have to meet with representatives of all parliamentary factions, in order to be able to give you information as result of these discussions that the election of your candidate is guaranteed. I will not be able to calmly work in office conditions if I know that civil disobedience campaigns are taking place in different parts of the country. We are taking a break tomorrow and we are not carrying out any civil disobedience action, in order to be able to work calmly. I am urging from this moment on to stop contacting HHK lawmakers through phone messages. According to initial agreement, tomorrow I will meet on your behalf with them, as a candidate for Prime Minister, in order to discuss our agenda entirely and make it reality,” he said.
He said he will be at the Garegin Nzhdeh Square of Yerevan at 17:00 and they will march to the Republic Square from there.
“In Republic Square, I will tell you about the results of negotiations, and together we will decide our future tasks depending on the situation. In any case, the next day, from the morning, we are gathering from all provinces in the Republic Square from 08:00.
Regarding where we will spend May 1, how we will spend the day, it depends on the political situation in the country on that day,” Pashinyan said.
He also talked about his meeting with Russian State Duma lawmakers. He said the meeting proceeded in a very warm atmosphere and they separated as friends – saying for the record that this all doesn’t anyhow threaten the Armenian-Russian friendship, on the contrary these relations will develop even more in the future.