Միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալը կարող Է խիստ տհաճ հետեւանքներ ունենալ. Իրանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից (ԳՀՀԾ) դուրս գալու ԱՄՆ-ի որոշումը կարող Է խիստ տհաճ հետեւանքներ ունենալ, եթե ընդունվի: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, ապրիլի 19-ին հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիօը, որը ժամանել Է Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գործողությունները, որոնք կձեռնարկի Իսլամական Հանրապետությունը, եւ միջազգային հանրակցության արձագանքը, անկասկած, խիստ տհաճ կլինեն ամերիկացիների համար»,- նախարարի խոսքը մեջբերել Է IRNA գործակալությունը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաեւ ընդգծել Է, որ գործարքի պայմանները ենթակա չեն քննարկման ու փոփոխման: ԱՄՆ-ի ոչ ճիշտ գործողությունները կարող են վտանգավոր դրություն ստեղծել տարածաշրջանում, հատկապես Սիրիայում, հավելել Է Զարիֆը: Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» 2015 թվականի հուլիսի 14-ին համաձայնության են հասել իրանական բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Երկարատեւ բանակցություններն ավարտվել են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ: 2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո: ԱՄՆ-ի ներկայիս վարչակազմը խստիվ քննադատում Է այդ համաձայնագիրը եւ սպառնում Է դուրս գալ դրանից՝ փաստաթուղթը համարելով «վատագույն գործարքը» ԱՄՆ-ի համար:
Համաձայնագրի վերանայման դեմ վճռականորեն հանդես են գալիս Ռուսաստանը եւ Չինաստանը: Իրանը պնդում Է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները վերանայման ենթակա չեն: ՄԱԳԱՏԷ-ն, որն ստուգում Է Թեհրանի կողմից ԳՀՀԾ-ի պայմանների կատարումը, հաստատում Է, որ Իրանի կողմից խախտումներ չեն հայտնաբերվել:

US’s withdrawal from nuclear deal may have severe consequences, says Iranian FM
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The US’s decision to withdraw from the Iranian nuclear deal, officially known as the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), may have severe consequences, Iranian foreign minister Mohammad Javad Zarif told reporters upon arrival in New York in order to take part in the UN General Assembly meeting, IRNA reports.
“Definitely, the measures the Islamic Republic will take and the reaction the international community will show will be very unpleasant for the Americans”, the Iranian foreign minister said.
He said the deal terms are not subject to discussion and change. The Iranian FM noted that the wrong actions of the US may create a dangerous situation in the region, in particular in Syria.
Iran and G5+1 agreed upon the nuclear deal on July 14, 2015. The long-term talks resulted in the adoption of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA). According to the JCPOA, the UN Security Council, the US and the EU are expected to eliminate the economic and financial sanctions imposed on Iran. In its turn Iran was obliged to restrict its nuclear activity putting it under international control. The current US administration strictly criticizes the JPCOA considering it the worst deal for the US.
Russia and China insist on revising the JPCOA. Iran says the agreements reached are not subject to revision.