Ղարաբաղի ապագան ազատ կյանքն է. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղը փոքր երկիր է, սակայն դա հիմք չէ ասելու, որ այն չունի ազատ ապրելու իրավունք: Այստեղ մարդիկ հազարավոր տարիներ ապրել են և կշարունակեն ապրել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ռուսական «Известия»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության՝ ՀՀ վարչապետի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ թեպետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ակտիվ փուլը գոյություն ունի արդեն երեք տասնամյակ, սակայն այդ հակամարտությունը եղել է նաև նախկինում:
«30 տարիներից 25-ն անցնում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ: 1994 թվականին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրվել է եռակողմ անժամկետ համաձայնագիր հրադադարի ռեժիմի հաստատման վերաբերյալ: Ցավոք, 2014 թվականից ի վեր գրեթե ամեն օր Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտվել է:
2016 թվականի ապրիլին, տանուլ տալով բանակցություններում, ադրբեջանական կողմը, դավադիր կերպով խախտելով համաձայնագրով իր բոլոր պարտականությունները, լայնամասշտաբ ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ՝ մեծ քանակությամբ օդուժի, զրահատեխնիկայի, խոշոր տրամաչափի հրետանիների, հրթիռային և հրետանային համակարգերի կիրառմամբ, որոնց մեծ մասն, ի դեպ, ձեռք է բերվել Ռուսաստանից: Սակայն նրանց չհաջողվեց լուծել որևէ լուրջ խնդիր, և հինգերորդ օրը Ռուսաստանի միջնորդությամբ կողմերը հանդիպեցին և պայմանավորվեցին վերսկսել ավելի վաղ ստորագրված համաձայնագրի պայմանների կատարումը»,- նշել է Սարգսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ դրան հաջորդող ժամանակահատվածում տեղի են ունեցել մի շարք գագաթնաժողովներ, որոնց ժամանակ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հրադադարի ռեժիմի խախտման հետաքննման մեխանիզմների ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ:
«Սակայն ադրբեջանական կողմը, վերադառնալով Բաքու, հրաժարվում էր պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելուց: Դեռ 2007 թվականին Մինսկի խումբն առաջարկել էր խնդիրը լուծել միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, իրավահավասարություն և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք, ինչպես նաև տարածքային ամբողջականություն: Մեր կարծիքով՝ դա փոխզիջումների հավասարակշռված մոտեցում է: Դա այն չէ, ինչի մասին մենք երազել ենք: Դա մեզ համար լավագույն տարբերակը չէ: Սակայն գիտակցելով, որ հարցը կարող է կարգավորվել միայն փոխզիջման հիման վրա, մենք համաձայնվեցինք բանակցությունների: Եվ թվում էր, որ 2011 թվականին Կազանում մենք մոտ էինք ստորագրմանը: Սակայն Բաքուն առաջ քաշեց լրացուցիչ պահանջներ և ստորագրում տեղի չունեցավ»,- ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը:
Սարգսյանը փաստել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ունի պատրանք, թե փոխզիջումը հնարավոր է միայն Հայաստանի ու Արցախի կողմից: Նրա համոզմամբ՝ հենց այդ պատճառով է, որ ստատուս-քվոն անփոփոխ է մնում: «Սակայն այստեղ անհրաժեշտ է պատասխան փոխզիջում: Ադրբեջանցիները դեռևս խնդրի ռազմական կարգավորման հույս ունեն: Ինչպես ցույց է տվել պրակտիկան՝ թե՛ 1990-ականների սկզբներին, թե՛ 2016 թվականին, դա հնարավոր չէ: Կլինեն մեծ կորուստներ, զոհեր, սակայն իրադրությունն ամեն դեպքում չի փոխվի: Միևնույնն է՝ մենք վաղ թե ուշ պետք է հանգենք որևէ լուծման: Սակայն որքան շուտ, այնքան լավ:
Իսկ Ղարաբաղի ապագան ազատ կյանքն է: Այո, դա փոքր երկիր է, սակայն դա դեռևս հիմնավորում չէ ասելու համար, թե դուք իրավունք չունեք ազատ ապրել: Մարդիկ այնտեղ հազարավոր տարիներով ապրել են և շարունակելու են հետագայում էլ ապրել: Իհարկե, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, շատ բան են անում խնդրի կարգավորման համար: Նախագահների մակարդակով արվել է հինգ հայտարարություն, և դրանք բոլորը խոսում են այն մասին, որ հարցը կարող է կարգավորվել միայն այս երեք սկզբունքների հիման վրա: Այդ սկզբունքներն անտարանջատելի են: Եվ դա շատ կարևոր է»,- հայտարարել է Սարգսյանը:

Future of Karabakh is free life – Serzh Sargsyan
YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Karabakh is a small country, but it doesn’t serve a basis to say that it doesn’t have a right to live freely. People lived here for thousands of years and will continue living, 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan, the ruling Republican Party’s candidate for Prime Minister, said in an interview to the Russian Izvestiya news agency, Armenpress reports.
He stated that although the active stage of the Nagorno Karabakh exists for already three decades, this conflict existed previously.
“25 out of 30 years have passed through the mediation of the OSCE Minsk Group. In 1994, by the mediation of Russia, a trilateral termless ceasefire agreement was signed. Unfortunately, since 2014 Azerbaijan almost every day violated the ceasefire regime.
In April 2016, failing in the negotiations, the Azerbaijani side, by violating all its commitments through the agreement, launched a large-scale aggression against the Nagorno Karabakh Republic by using a large number of air force, armored vehicles, large caliber artillery, missile and artillery systems, most of which has been acquired from Russia. But they failed to solve any serious issue, and on the 5th day the sides met by Russia’s mediation and agreed to restart the implementation of the provisions of the agreement signed earlier”, Sargsyan said.
He recalled that during the period following this a number of summits were held during which agreements were reached to create investigative mechanisms for ceasefire violations and expand the powers of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
“But the Azerbaijani side, returning to Baku, refused to implement the agreements. In 2007 the Minsk Group proposed to solve the conflict based on the three principles of international law – non-use of force of threat of force, equal rights and self-determination of peoples, and territorial integrity. We think that this is a balanced approach of mutual concessions. This is not what we have dreamed of. This is not the best option for us. But understanding that the issue can be settled only based on a mutual concession, we agreed to negotiations. And it seemed in 2011 we were close to the signing in Kazan. But Baku put forward additional demands, and the signing didn’t take place”, the 3rd President of Armenia said.
Serzh Sargsyan stated that the Azerbaijani leadership has an illusion according to which the mutual concession is possible only by Armenia and Artsakh. According to its leadership, it is due to this that the status-quo remains unchanged. “But here a response mutual concession is needed. Azerbaijanis still hope for the military settlement of the conflict. As the practice showed both in early 1990s and in 2016, this is impossible. There will be great losses, casualties, but the situation will not change in any case. Nevertheless, sooner or later we should come to any settlement. The sooner the better.
And the future of Karabakh is the free life. Yes, it’s a small country, but this is not yet a reason to say that you have no right to live freely. People lived there for thousands of years and will continue living also in the future. Of course, the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – Russia, the United States and France, do a lot for the conflict settlement. Five statements were made at the presidents level, and all these speak about the fact that the conflict can be settled based only on these three principles. These principles are inseparable. And this is very important”, Serzh Sargsyan said.