Ցուկերբերգն ամերիկացի օրենսդիրներին պատմել Է օգտատերերի տվյալների պաշտպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների Facebook ընկերության ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը, որին պատկանում Է համանուն սոցիալական ցանցը, ապրիլի 10-ին գրեթե հինգ ժամ պատասխանել Է օրենսդիրների հարցերին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Սենատի երկու կոմիտեների՝ իրավաբանական, ինչպես նաեւ առեւտրի, գիտության եւ տրանսպորտի կոմիտեների համատեղ ունկնդրումների ժամանակ:
Հանդիպման հանգուցային թեմաների թվում եղել են օգտատերերի անձնական տվյալների պաշտպանությունը, կանխահայտ կեղծ տեղեկատվության տարածումը, ինչպես նաեւ այլ պետությունների կողմից դրա կիրառումը հանուն իրենց շահերի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լսումների ընթացքում ձեռնարկատերը քանիցս ներողություն Է խնդրել այն պնդումների պատճառով, թե Facebook-ից օգտվել են Ռուսաստանի հետ կապված կառույցները, որպեսզի ազդեն ԱՄՆ-ի 2016 թվականի նախագահական ընտրարշավի վրա, ինչպես նաեւ վերջերս Մեծ Բրիտանիայի Cambridge Analytica ընկերության շուրջը բորբոքված սկանդալի պատճառով:
Այդ առնչությամբ Facebook-ի ղեկավարը նշել Է, որ սոցիալական ցանցում սկսել են արհեստական ինտելեկտի տեխնոլոգիայի վրա հիմնված նոր միջոցներ կիրառել «կեղծ օգտահաշիվների» բացահայտման համար, որոնք, հնարավոր Է, փորձում են միջամտել ընտրություններին կամ տարածել կանխահայտ կեղծ տեղեկատվություն»: Արդյունքում, նրա խոսքով, տասնյակ հազարավոր օգտահաշիվներ են արգելափակվել, մինչ դրանք կկարողանային «լուրջ վնաս հասցնել»: Ցուկերբերգը նաեւ ուշադրություն Է հրավիրել այն բանի վրա, որ ընթացիկ տարվա վերջին Facebook-ում կլինեն «կոնտենտի անվտանգության եւ զննության» ավելի քան 20 հազար մասնագետներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Цукерберг рассказал законодателям о защите данных
Глава американской компании Facebook, которой принадлежит одноименная социальная сеть, Марк Цукерберг во вторник в течение почти пяти часов отвечал на вопросы законодателей на совместных слушаниях двух комитетов Сената Конгресса США - юридического, а также по торговле, науке и транспорту. В числе ключевых тем встречи была защита личных данных пользователей, распространение в соцсети заведомо ложной информации, а также применение ее другими государствами в своих интересах,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За время слушаний предпринимателю не раз пришлось приносить извинения в связи с утверждениями о том, что Facebook якобы воспользовались связанные с Россией структуры, чтобы повлиять на президентскую гонку 2016 года в США, а также из-за недавнего скандала вокруг британской компании Cambridge Analytica.
В связи с этим глава Facebookотметил, что в социальной сети стали применять новые средства, основанные на технологии искусственного интеллекта для выявления "фальшивых аккаунтов, которые, возможно, пытаются вмешаться в выборы или распространять заведомо ложную информацию". В результате, по его словам, были заблокированы десятки тысяч аккаунтов, до того, как они смогли "причинить серьезный вред". Цукерберг также заострил внимание на том, что к концу текущего года в Facebook будет более 20 тыс. специалистов по "безопасности и обзору контента".