Հայաստանի էներգետիկայի տասնամյակի թռիչքը շարունակվում է. ՖԻԼՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 10 տարում Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալն աճել է 27 տոկոսով՝ 6 մլրդ կՎտ/ժ-ից հասնելով 8 մլրդ կՎտ/ժ-ի: Միևնույն ժամանակ Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի արտահանումը դեպի Վրաստան և Իրան ավելացել է 196 տոկոսով: Մասնավորապես, 2010-17թթ-ի ընթացքում Իրանի հետ կնքված գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց համաձայնագրի Հայաստանում արտադրվել և Իրան է արտահանվել 10 մլրդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` էներգետիկ համակարգի դիվերսիֆիկացումը գործընթաց է, որն իրականացվում է տևական ժամանակահատվածում և փոխկապակցված սկզբունքով: Գործընթաց, որը նկատելի հաջողությամբ իրականացվել է վերջին տասնամյակում, և որն իր արդյունքը ցույց է տվել արտադրված և արտահանված էլեկտրաէներգիայի ծավալների աճի տեսքով:
2010թ-ին շահագործման է հանձնվել համակցված շոգեգազային ցիկլով գործող Երևանի ՋԷԿ-ի նոր էներգաբլոկը, որի դրվածքային հզորությունը 240 ՄՎտ է, իսկ ՕԳԳ-ն՝ 49 տոկոս։ 2008թ-ին սկսվել է Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ երրորդ էլեկտրագծի կառուցման աշխատանքները, որի ընդհանուր թողունակությունն ավելի քան 1000 ՄՎտ է:
Տասը տարվա ընթացքում Հայաստանում կառուցվել է 114 փոքր հիդրոէլեկտրակայան, որոնց ընդհանուր դրվածքային հզորությունը 200 ՄՎտ է: Դրա արդյունքում 2018թ-ի սկզբին Հայաստանում գործում է 184 փոքր ՀԷԿ: Ամենաթարմ օրինակներից մեկը ՀՀ կառավարության, «Դեբետ Հիդրոյի» և ամերիկյան «Ռոբինս» ընկերության միջև կնքված Լոռու մարզում 76 ՄՎտ հզորությամբ «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման մասին շրջանակային համաձայնագիրն է:
Այս ընթացքում նոր շնչառություն է տրվել Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության հսկային: Ատոմակայանում այլևս չեն սահմանափակվում ամենամյա պրոֆիլակտիկայով: 2016թ-ին սկսվել է գործող էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աննախադեպ ծրագիրը: Արդյունքում 2019թ-ին ատոմակայանի արտադրական հզորությունը կավելանա 10 տոկոսով, իսկ շահագործման ժամկետը կերկարաձգվի առնվազն տասը տարով: Ռուսական կողմի հետ բանակցությունների արդյունքները ներկայացնելիս նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հետագայում նաև իրականացվելու են նոր միջուկային բլոկների փուլային ներդրում։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ՝ 2017թ-ից ջերմոցային և վերամշակող կազմակերպությունների համար գազի խթանիչ սակագներ են սահմանվել, իսկ անապահով ընտանիքները սկսել են օգտվել գազի և էլեկտրաէներգիայի նվազեցված սակագներից: Սպառողներին մատակարարվող էլեկտրաէներգիան 10 տարում աճել է մոտ 23 տոկոսով:
Շարունակվում են բաշխիչ ցանցերի արդիականացմանն ուղղված ծրագրերը։ Մասնավորապես՝ առաջիկա 10 տարիներին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը շուրջ 1 մլրդ դոլար կուղղի երկրի բաշխիչ ցանցերի արդիականացմանը, ենթակայանների էլեկտրաէներգիայի ավտոմատացված հաշվառման «ԱՍՔՈւԷ» համակարգի ընդլայնմանը: Ծրագրի արդյունքում՝ 2028թ-ին Հայաստանը կունենա եվրոպական չափանիշներին համապատասխան ոչ ավելի, քան 6.4 տոկոս կորուստների մակարդակ:
Հանրապետության նախագահի՝ Ֆրանսիա այցի արդյունքներով 2017թ-ի հունիսի 5-ին ֆրանսիական «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում բացվել է գերազանցության կենտրոնը, որտեղ ուսանողները կարող են, օրինակ, ռեակտորը զրոյական նիշից փորձել գործարկել, ինչն իրական ժամանակով մոտ երկու օր է տևում: Այստեղ տեղակայվելու է նաև ինովացիոն կենտրոնը, որի լաբորատորիայում տեղակայվելու են բարձրավոլտ սարքավորումների մոդուլային բջիջներ, «ԱՍՔՈւԷ» համակարգի ստենդներն ու Հայաստանում վերջինիս կառուցվածքային սխեման: Ծրագրի շրջանակում «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը նախատեսում է կրթաթոշակներ տրամադրել կենտրոնի ուսանողներին, յուրաքանչյուրին տարեկան 6 հազար դոլարին համարժեք դրամի չափով:
Մշտական ուշադրության կենտրոնում են նաև էներգետիկ բալանսին վերաբերող խնդիրները։ Այս առումով Հայաստանը որդեգրում է բոլորովին նոր՝ «սմարթ» մոտեցում, որը 2008-2018թթ-ին պետական էներգետիկ քաղաքականության առանցքն է, արդյունքը՝ դիվերսիֆիկացիայի էական աճ. վերականգնվող աղբյուրներից ստացվող էլեկտրաէներգիայի տեսակարար կշիռը ներքին սպառման կառուցվածքում 20-ից հասել է 42.5 տոկոսի: 2017թ-ին շահագործման է հանձնվել արդյունաբերական մասշտաբի 4 արևային էլեկտրակայան: Հայաստանում միանգամից մի քանի ընկերություն սկսել են արևային վահանակներ արտադրել:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանն ունի արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ. «Ներդրողների համար գրավիչ դաշտ ստեղծելու նպատակներով վերջին շրջանում իրականացվել են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ՝ կիրառելով համաշխարհային լավագույն փորձը»։
2017թ-ին էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության և «Աքսիոնա Գլոբա Էս ԷԼ» ընկերության միջև ստորագրվել է Հայաստանում 100-150 ՄՎտ հզորությամբ քամու էլեկտրակայաններ հիմնելու մասին հուշագիր: Արդեն իսկ տեղակայվել են քամու ներուժի մոնիթորինգային ենթակայաններ: Կառավարությունն աջակցում է նմանատիպ ծրագրեր իրականացնող «Էմիրաթյան» ընկերությանը: 2012թ-ից մեկնարկել է էներգախնայողության ծրագիրը: Արդյունավետությունը փորձարկված է 160 շենքի և արտաքին լուսավորության 9 համակարգի վրա:
10 տարվա ընթացքում իրականացված և իրականացվող մոտ 2 մլրդ դոլարի ներդրումներով լրջագույն ներարկումներ են իրականացվել էներգետիկ առաջնագծի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ։ Հայաստանի էներգետիկ կշիռը տարածաշրջանում բարձրացրած այդ ներդրումների թվում են.
2009թ. – Իրան-Հայաստան գազամուղի կառուցման ավարտ՝ 135 մլն դոլար,
2008-10թթ – 110 ԿՎ 17 ենթակայանի վերանորոգում՝ 40 մլն դոլար,
2007-10թթ – SCADA կապի համակարգի առաջին փուլի ներդրում՝ 17.5 մլն դոլար,
2007-10թթ – Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի կառուցում՝ 260 մլն դոլար,
2012թ – Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության ավարտ և արդիականացում՝ 465 մլն դոլար,
2009-14թթ – «Գյումրի-2» ենթակայանի վերականգնում՝ 14.6 մլն եվրո,
2013-16թթ – Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցում՝ 2 մլն դոլար,
2013-17թթ – «Հրազդան-Շինուհայր» էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցում՝ 28.4մլն դոլար,
2016-18թթ – «Նոյեմբերյան և Լալվար» էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցում՝ 5.2 մլն դոլար,
2016-18թթ – «Հաղթանակ», «Աշնակ» և «Երևան» ՋԷԿ-ի, «Վանաձոր-1» ենթակայանների վերակառուցում՝ 48 մլն դոլար,
2016-18թթ – «Ագարակ և Շինուհայր» ենթակայանների վերակառուցում՝ 15.9 մլն դոլար,
2017-19թթ – «SCADA» կապի համակարգի ընդլայնում և պահուստային կարգավորական կառավարման կենտրոնի կառուցում՝ 12 մլն դոլար:
2015-19թթ – Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի կառուցում՝ 107.9 մլն եվրո,
2018-20թթ – Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի փոխակերպիչ կայանի ու ենթակայանների կառուցում՝ 180 մլն եվրո,
2015-19թթ – ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգում՝ 300 մլն դոլար:
10 տարում 2 մլրդ 100 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով ներդրումային ծրագրերի մի մասը դեռ ընթացքի մեջ է: Ընտրված է գործընկերների լայն շրջանակ՝ Ռուսաստանից մինչև Միացյալ Նահանգներ, Իրանից մինչև Եվրամիություն:

Armenia’s 2008-2018 energy leap continues
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. Electricity production in Armenia in the past decade grew 27% - reaching 8 billion kWh / hr from 6 billion kWh / hr.
At the same time, Armenian electricity exports to Georgia and Iran grew 196%. In particular, Armenia produced and exported 10 billion kWh / hr electricity to Iran in 2010-2017 as part of a gas-for-electricity agreement with Iran.
The diversification of the energy system is a process which is implemented in a lengthy period of time under an interconnected principle. A process which has been implemented with noticeable success in the past decade, and which gave its result in the form of growth in exports and imports.
In 2010, the new power unit of the Yerevan TPP operated through a combined steam cycle was commissioned, with a rated capacity is 240 MW and Mechanical efficiency of 49%.
In 2008, the construction of the third high voltage power transmission line between Armenia and Iran began, with a total bandwidth of more than 1000MW.
114 small hydro power stations have been constructed in Armenia in 10 years. As of 2018, 184 HPPs operate in the country.
A latest example is the framework agreement signed between the government, Debet Hydro and Robins, an American company, on constructing a 76MW HPP (Shnogh) on the Lori province.
During this period, a new breath was given to the Armenian energy security giant. The nuclear power station no longer limits itself with annual maintenance.
In 2016, the unprecedented project of modernizing the power unit and extending its life cycle began. As result, the NPPs production capacity will increase 10% in 2019, and the lifecycle will be extended at least for 10 years.
Upon presenting results of negotiations with the Russian side, President Serzh Sargsyan had announced that they will also implement the phased introduction of new nuclear units also in the future.
Priviledges gas tariffs were set for greenhouse and reprocessing organization since 2017, and socially vulnerable families began benefiting from decreased gas and electricity tariffs.
Electricity supplies to consumers grew nearly 23% in 10 years.
Projects of modernizing the distribution networks are continuing.
In the coming 10 years, Electric Networks of Armenia will direct nearly 1 billion dollars for modernizing the country’s distribution networks and expanding the automated calculation system of substations.
As result, in 2028 Armenia will have no more than 6,4% loss level – an indicator in line with European standards.
As a result of President Sargsyan’s visit to France, Schneider Electric and Tashir Group of Companies opened a center of excellence in the national polytechnic university, enabling modern solutions for students.
An innovation center will be located with a state-of-the-art lab. Tashir charity fund plans to provide 6000 annual scholarships to students as part of the project.
Issues relating to energy balance are under constant attention. In this context, Armenia is adopting an entirely new – Smart approach, which is the key of the 2008-2018 state energy policy, the result being significant growth of diversification, and the density of energy from renewable sources in the structure of domestic consumption reached 42,5% from 20%.
4 industrial-scale solar power stations were commissioned in 2017. A number of companies launched solar panel production.
President Sargsyan said that Armenia has great potential for development of solar energy. “With the purpose of creating an attractive field for investors, several legislative reforms were implemented in the past period, by using the best international experience”.
In 2017, the ministry of energy infrastructures and natural resources signed a memorandum with Axioma Global S L on establishing 100-150MW wind power stations in Armenia. Monitoring substations have already been built.
An energy saving project was launched in 2012, with efficiency being tested on 160 buildings and 9 external lighting systems.
Nearly 2 billion dollar investments which have been implemented and are being implemented in 10 years have brought serious progress for ensuring energy security.
Investments include:
2009 – Completion of Iran-Armenia gas pipeline – 135 million dollars
2008-2010 – Renovation of 17 substations with 110KW capacity – 40 million dollars
2007-2010 – First phase introduction of SCADA communication system – 17,5 million dollars
2007-2010 - Yerevan’s combined steam cycle power unit construction – 260 million dollars
2012 – Completion of construction and modernization of Hrazdan TPP’s 5th power unit – 465 million dollars
2009-2014 – Renovation of Gyumri 2 substation – 14,6 million Euros
2013-2016 – Construction of gas distribution network of Meghri and Agarak – 2 million dollars
2013-2017 – Construction of Hrazdan-Shinuhayr overhead electricity transmission lines – 28,4 million dollars
2016-2018 – Construction of Noyemberyan and Lalvar overhead electricity transmission lines – 5,2 million dollars
2016-2018 – Reconstruction of Haghtanak, Ashnak and Yerevan TPP and Vanadzor 1 substations – 48 million dollars
2016-2018 – Reconstruction of Agarak and Shinuhayr substations – 15,9 million dollars
2017-2019 – SCADA system expansion and construction of reserve regulation management center – 12 million dollars
2015-2019 – Construction of 400KW Voltage Iran-Armenia overhead power transmission line – 107,9 million Euros
2018-2020 – Construction of converter station and substations of 400 KW voltage Armenia-Georgia power line – 180 million Euros
2015-2019 – Extension of lifecycle of NPP’s 2nd power unit – 300 million dollar
A part of the investment projects with a total value of 2 billion 100 million dollars of the past decade are still in process. A wide circle of partners is selected, from Russia to US, from Iran to the EU.