Շվեյցարիայում աճուրդի Է դրվել աշխարհի առավել արժեքավոր ադամանդներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կապույտ ադամանդը, որը պատկանել Է Եվրոպայի բազմաթիվ թագավորական երեւելիների, աճուրդի Է դրվել Ժնեւում: Լոտի մեկնարկային գինը 3,5 մլն դոլար Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է անգլիական Sotheby՚s աճուրդի տունը:
6 կարատից փոքր-ինչ ավելի ադամանդն առաջին անգամ Է աճուրդի դրվում: Թանկարժեք քարը հայտնաբերվել Է 1715 թվականին Հնդկաստանի Գոլկոնդայի ալմաստի հանքերում:
«Ֆառնեզե կապույտ ադամանդի անհավանական ճակատագիրը պատմական տեսակետից նրան առավել գրավիչ թանկարժեք քարերից մեկն Է դարձնում աշխարհում»,- ասել Է Sotheby՚s-ի եվրոպական բաժանմունքի նախագահ Ֆիլիպ ֆոն Վյուրտեմբերգը:
Երեք հարյուրամյակ շարունակ գանձը որպես նվեր մի թագավորական տնից անցել Է մյուսին՝ հատուկ զարդատուփով ճամփորդելով Եվրոպայով՝ Իսպանիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում եւ Ավստրիայում:
Թանկարժեք քարի տերերի թվում են Բուրբոնների եւ Հաբսբուրգների դինաստիաների ներկայացուցիչները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Швейцарии на аукцион выставили один из наиболее ценных бриллиантов
Синий бриллиант, принадлежавший многим монаршим особам Европы, выставлен на торги в Женеве. Стартовая цена лота составляет $3,5 млн. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил английский торговый дом Sotheby's.
Бриллиант чуть более 6 карат выставляется на аукционе впервые. Драгоценный камень был обнаружен в 1715 году на алмазных копях Голконды в Индии. "Невероятная судьба синего бриллианта Фарнезе делает его одним из наиболее привлекательных с исторической точки зрения драгоценных камней в мире", - полагает председатель европейского отделения Sotheby's Филипп фон Вюртемберг.
В течение трех столетий сокровище переходило в качестве подарка от одного королевского дома к другому, путешествуя в специальной шкатулке по Европе - в Испанию, Францию, Италию и Австрию. Владели драгоценным камнем представители династий Бурбонов и Габсбургов.