Ադրբեջանում կրոնական ազատությունների վերաբերյալ օրենքները հակասում են մարդու իրավունքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում գործող «Ժողովրդավարական նախաձեռնությունների ինստիտուտը հրապարակել է «Կրոնական միջոցների իրավական շրջանակը (գրականություն, առարկաներ, կրոնական բովանդակությամբ նյութեր), գործնական իրավիճակն ու առաջարկությունները»,-խորագրով զեկույցը:
Ուսումնասիրության հեղինակները նշել են, որ Ադրբեջանում կրոնական հարցերը կարգավորող օրենսդրական սահմանումները հակասում են ՄԱԿ-ի, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքի նորմերին:
Զեկույցի հեղինակները կոչ են արել փոխել կրոնի ազատության մասին օրենքը, որի նորմերը խիստ անորոշ են և թույլ են տալիս կամայական մեկնաբանություններ կատարել:
«Կրոնական գրականության արտադրության, արտահանման, ներմուծման, բաշխման և վաճառքի սահմանափակումները պետք է հեռացվեն: Կրոնական միջոցների անկախ փորձաքննությունը պետք է թույլատրվի»,-նշել են հեղինակները:
Առաջարկվել է նաև կրոնական օրենքից հեռացնել 167-2 հոդվածը, որը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում կրոնական բովանդակության, կրոնական գրականության, աուդիո և տեսանյութերի ապօրինի արտադրության, տարածման, ներմուծման և վաճառքի համար:

Азербайджанский закон о религиозных свободах противоречит правам человека
Действующий в Азербайджане «Институт демократических инициатив» опубликовал доклад, касающийся религиозной атрибутики и литературы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Туран».
Авторы исследования пишут, что определения, данные в законодательстве Азеррбайджана относительно свободы совести и вопросов религиозно-культовых отправлений противоречит правам человека, закрепленным в соответствующих конвенциях ООН, Европейской конвенции и нормам прецедентной юриспруденции ЕСПЧ.
Авторы доклада призывают изменить закон о свободе совести, поскольку данные в нем определения расплывчаты и дают место интерпретативным толкованиям.
«Нужно убрать ограничения на выпуск, экспорт, импорт, распределение и продажу религиозной литературы, нужно разрешить независимую экспертизу предметов культа»,-пишут авторы.
По их мнению, правам человека противоречит и криминализация нарушений вышеуказанных положений закона.