Նախորդ տարվա ընթացքում արտաքին պետական վարկերի գծով ներհոսքը կազմել է ավելի քան 690 միլիոն դոլար. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի արտաքին վարկերը 2017 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել են 4 միլիարդ 630 միլիոն դոլար: ՀՀ կառավարությանը տրված վարկերը 4 միլիարդ 28.4 միլիոն դոլար են, Կենտրոնական բանկինը` 601.5 միլիոն դոլար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` տվյալները վերցված են ԿԲ «ՀՀ վճարային հաշվեկշիռը 2017 թվականի հունվար-դեկտեմբերին» փաստաթղթից: ՀՀ արտաքին պետական վարկերի կառուցվածքում 78.6 տոկոսը բաժին է հասնում բազմակողմանի, 21.4 տոկոսը` երկկողմանի վարկերին: 2017 թվականի վերջի դրությամբ` Հայաստանի արտաքին պետական վարկերի 40.5 տոկոսը տրվել է Համաշխարհային բանկի և գյուղատնտեսության զարգացման գործակալության կողմից, 14.2 տոկոսը՝ Ասիական զարգացման բանկի, 8.7 տոկոսը` Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, 6.6 տոկոսը` Եվրասիական զարգացման բանկի, 5.1 տոկոսը՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից: Եվրամիության, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպության (OPEC) տված վարկերը միասին կազմում են 3.4 տոկոս:
Առանձին երկրների կողմից Հայաստանի պետական հատվածին հատկացված վարկերի մեջ ամենամեծ մասնաբաժինը 2017-ի վերջին դրությամբ ունեցել է Գերմանիան (6.4 տոկոս), Ռուսաստանի տված վարկերը ամբողջի 5.5 տոկոսն են կազմում, Ճապոնիայինը` 5.2, Ֆրանսիայինը՝ 2.6:
2017 թվականի հունվար-դեկտեմբերին արտաքին պետական վարկերի գծով ներհոսքը կազմել է 693.7 միլիոն դոլար, որից շուրջ 55 տոկոսը կամ 381 միլիոն դոլարը ներգրավվել է բազմակողմանի պաշտոնական աղբյուրներից: Երկկողմանի պայմանագրերով ստացված միջոցները կազմել են 312.7 միլիոն դոլար, որից 86.5 միլիոն դոլարը ստացվել է Գերմանիայից:
2017 թվականի հունվար-դեկտեմբերի ընթացքում արտաքին պետական վարկերի հիմնական գումարների գծով մարումները կազմել են 145.3 միլիոն դոլար, իսկ տոկոսավճարները` 77.6 միլիոն դոլար:

YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. The foreign loans of the Armenian government and the Central Bank comprised 4 billion 630 million USD as of late December, 2017.
The loans provided to the government comprised 4 billion 28.4 million USD, and those provided to the CBA comprised 601.5 million USD, according to the Central Bank’s document “Armenia’s Balance of Payments in January-December 2017”, Armenpress reports.
In the total structure of Armenia’s foreign state loans, 78.6% share belongs to multilateral, and 21.4% to bilateral loans. As of late 2017, 40.5% of Armenia’s foreign state loans has been provided by the World Bank and the Agriculture Development Agency, 14.2% - the Asian Development Bank, 8.7% - the International Monetary Fund, 6.6% - the Eurasian Development Bank, 5.1% - the European Investment Bank.
The loans provided by the EU, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) totally comprise 3.4%.
In terms of the loans provided to Armenia’s state sector by separate countries, the greatest share belongs to Germany (6.4%), then it is followed by Russia (5.5%), Japan (5.2%) and France (2.6%).
In January-December, 2017 the inflow of foreign state loans comprised 693.7 million USD. The funds provided by bilateral agreements amounted to 312.7 million USD, 86.5 million USD was received from Germany.
In January-December, 2017 the repayments of main amounts of foreign state loans comprised 145.3 million USD, and the interest payments – 77.6 million USD.