Լոնդոնի հայկական համայնքը կրկին համախմբվել է ՀՀ դեսպանության շուրջ. հայերը ցույցով պատասխանել են ադրբեջանա-թուրքական համայնքին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի հայ համայնքը շատ ավելի կազմակերպված և մարդաշատ ցույցով պատասխանել է ադրբեջանա-թուրքական համայնքի ներկայացուցիչների՝ Մեծ Բրիտանիայում և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանարպետության դեսպանության մոտ անցկացրած ցույցին։
ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ «մարտի 31-ին ադրբեջանա-թուրքական համայնքի ներկայացուցիչների կողմից Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության առջև կազմակերվել էր ցույց՝ ընդդեմ, այսպես կոչված, 1918թ. հայերի կողմից թուրքերի հանդեպ իրականացված ցեղասպանության», ինչպես որ այդ մասին նախօրեին տարածվել էր սոցիալական ցանցերով: Ցույցի օրը Լոնդոնում հայ համայնքի շուրջ 50 ներկայացուցիչներ եկան սատար կանգնելու ՀՀ դեսպանությանը՝ Հայաստանի ու Արցախի դրոշներով և համապատասխան պաստառներով:
Ադրբեջանա-թուրքական 5-6 հոգանոց ցուցարարների խումբը, տեսնելով հայ համայնքի կազմակերպված պատասխան ցույցը, անակնկալի եկավ: Ավելին՝ հայտնվելով շփոթության մեջ, նրանք սկսեցին հեռախոսազանգեր կատարել, որի արդյունքում՝ գրեթե մեկ ժամ անց վերջիններիս միացավ ևս մի քանի ցուցարար: Ակնհայտ է, որ ցույցի կազմակերպիչների համար սա իսկական ձախողում էր, քանի որ այդպես էլ նրանք չներկայացրին նախապես հայտարարված իրենց պահանջը: Դատելով նրանց անկազմակերպ կեցվածքից՝ պետք է ենթադրել, որ կամ պակասել է նրանց բաժին հասնող նավթադոլարների հոսքը, կամ տարաձայնություններ կան կազմակերպիչների միջև և կամ էլ նրանք հիասթափվել են իրենց երկրների ղեկավարությունից:
Ցույցի ողջ ընթացքում հայկական համայնքի ներկայացուցիչները ցուցաբերեցին բարձր կազմակերպվածություն՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով, որ Հայաստանի ու Արցախի դիրքերը ամուր պաշտպանված են՝ լինի դա Հայրենիքում, թե Սփյուռքում»:

Армянская община Лондона вновь сплотилась вокруг посольства Армении – армяне  митингом ответили  азербайджано-турецкой общине
Армянская община Лондона ответила азербайджано-турецкой общине еще более многочисленным и организованным митингом у посольства РА в Соединенном королевстве Великобритании и Северной Ирландии.
Пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян сообщил Арменпресс, что «31 марта азербайджано-турецкая община устроила митинг перед посольством РА – по случаю так называемого геноцида турок со стороны армян в 1018г., как об этом было сказано в распространенном накануне заявлении. В день митинга 50 представителей армянской общины Лондона собрались у посольства Армении с плакатами и флагами Армении и Арцаха.
Организованный ответ армян стал неожиданностью для азербайджано-турецкая группы, состоящая из 5-6 человек. Растерявшись, они стали звонить куда-то, и спустя примерно час к ним присоединились еще несколько человек. Очевидно, что для организаторов эта «акция» обернулась провалом, поскольку они так и не представили заранее подготовленное требование. Судя по плохой организации, можно предположить, что либо иссяк поток предназначенных им долларов, либо между организаторами есть разногласия, а может, они просто разочаровались в руководстве своих стран.
В течение всей акции представители армянской общины проявляли высокую организованность, вновь доказав, что позиции Армении и Арцаха крепко защищены – будь то на родине или в диаспоре».