Համազգային թատրոնի նոր շենքը 300 թատերասերի համար նախատեսված գեղեցիկ դահլիճ կունենա
ԵՐԵՎԱՆ, 29, ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի հարևանությամբ գտնվող Ֆինանսաբանկային քոլեջ հիմնադրամի վթարային շենքի տեղում կկառուցվի Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի համար նախատեսված նոր շենք:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թատրոնի տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Վիգեն Չալդրանյանը մանրամասներ հայտնեց: «Ամռանը թատրոնի շենքի հարցը կրկին բարձրացվեց: Սեփական շենք ունենալու որոշումը կայացված է, մնում է, որ Ֆինանսաբանկային քոլեջի շենքը հիմնահատակ քանդվի և դրա տեղում կառուցվի մեր թատրոնը»,-ասաց Չալդրանյանը:
Նա ընդգծեց, որ աշխատել է նախագծի վրա և խոստովանեց, որ միայն երազել կարելի էր նման պրոյեկտի մասին: Թատրոնը կունենա 300 թատերասերի համար նախատեսված գեղեցիկ դահլիճ, վարչական մաս, ճեմասրահ, սրճարան:
«Մեզ խոստացել էին, որ վերը նշված շենքը պետք է քանդեն սեպտեմբերին. առ այսօր չեն արել, հիմա խոստանում են, որ մայիսին կսկսվեն աշխատանքները: Ես շատ լավ գիտակցում եմ, որ մեր երկրում ամեն բան չէ, որ վայրկենապես է իրականացվում, սակայն հանգիստ եմ և լիահույս, քանի որ որոշումն ընդունված է, և դրա դեմ ոչ ոք ոչինչ անել չի կարող»,-շեշտեց գեղարվեստական ղեկավարը:
Վիգեն Չալդրանյանն ասաց՝ լավ է, որ իրենց թատերախումբը փողոցում չէ: «Այնպես չէ, որ ես կամ դերասաններից որևէ մեկը գիշերը չի քնում և մտածում է, որ մենք վատ պայմաններում ենք աշխատում: Այդպես չէ: Ամեն ինչ հիանալի չէ, բայց վատ էլ չէ: Իհարկե, մեզ շատ լավ պայմաններ են սպասվում: Կարծում եմ՝ թատրոնը սկսվում է շենքից: Ստանիսլավսկին ասում էր, որ թատրոնը սկսվում է կախիչից, բայց շենք պետք է լինի, որ կախիչ լինի: Թատերական ինստիտուտում հյուրի կարգավիճակում ենք արդեն տասնյակ տարիներ, և բեմը կիսում ենք ինստիտուտի հետ. ամսվա կեսը մերն է, կեսը՝ նրանցը: Այնինչ, թատրոնը կենդանի օրգանիզմ է. սիրտը չպետք է կանգնի, այն պետք է միշտ բաբախի»,-ընդգծեց Չալդրանյանը:
Նա նշեց, որ լավ, թե վատ պայմաններում իրենք աշխատում են, տեղում չեն դոփում, ունեն առաջնախաղեր և փորձում են ապահովել որակ, հանդիսատես:
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնը հիմնադրվել է 1991 թվականին մեծանուն դերասան Սոս Սարգսյանի նախաձեռնությամբ: Այն գործում է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի առաջին հարկում և մինչ օրս սեփական շենք չունի:

Новое здание Общенационального театра будет иметь красивый зал на 300 зрителей
На месте аварийного здания Фонда финансово-банковского колледжа рядом с Ереванским Госинститутом театра и кино будет построено новое здание Общенационального театра имени Соса Саргсяна.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» директор и художественный руководитель театра Виген Чалдранян сообщил подробности. «Вопрос был вновь поднят летом. Решение о предоставлении нового здания принято, остается, чтобы аварийное здание Фонда финансово-банковского колледжа было снесено, а на его месте построено новое здание Общенационального театра», - сказал директор и художественный руководитель театра Виген Чалдранян.
По его словам, он работал над проектом, и о таком проекте можно только мечтать. Новое здание Общенационального театра будет иметь красивый зал на 300 зрителей, административную часть, холл, кафе.
«Нам обещали снести вышеуказанное здание в сентябре, однако это не сделано по сей день, сейчас обещают начать работы в мае. Я прекрасно осознаю, что в нашей стране не все делается мгновенно, однако я спокоен и полон надежд, поскольку решение принято, и против этого никто и ничего сделать не сможет»,- сказал директор и художественный руководитель театра Виген Чалдранян.
По его словам, хорошо, что их труппа не на улице. «Не то, чтобы я или кто-то из актеров не спал ночами, думая, что мы работаем в плохих условиях. Это не так. Не все прекрасно, но и не плохо. Нас ожидают хорошие условия. Думаю, что театр начинается со здания. Станиславский говорил, что театр начинается с вешалки, однако, должно быть здание, чтобы была и вешалка. Мы уже десятки лет, как располагаемся в Театральном институте, на правах гостя. Мы делим с ними сцену – по полмесяца каждому. Театр – живой организм, и его сердце не должно останавливаться, оно должно всегда биться»,- сказал директор и художественный руководитель театра Виген Чалдранян.
По его словам, какими бы ни были их условия, они не стоят на месте, работают, делают премьеры, обеспечивают качество, зрителя.
Общенациональный театр имени Соса Саргсяна был основан в 1991 году по инициативе Соса Саргсяна, он действует в здании Театрального института, по сей день не имеет собственного здания.