Վատիկանում Նարեկացու արձանի տեղադրման աշխատանքներն ավարտվեցին. դեսպան Մինասյանը մանրամասներ է հայտնում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանը մանրամասներ է ներկայացրել Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրման աշխատանքների մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միքայել Մինասյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ 2016 թվականի հունիսին Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի Հայաստան այցի շրջանակներում նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ: Արձանը Սրբազան Քահանայապետին նվիրելիս նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ դրա մեծ տարբերակն ապագայում կտեղադրվի Վատիկանում: Պապը հավանեց արձանն ու շնորհակալություն հայտնեց նախագահին՝ տալով իր համաձայնությունը:
«Կարճ ժամանակ անց ստեղծագործական թիմը՝ Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ, Նարեկացու արձանի հեղինակ Դավիթ Երևանցու գլխավորությամբ գործի անցավ: Ճարտարապետ Միքայել Հասրաթյանը և ծրագրի ղեկավար Վարդան Կարապետյանն ակտիվորեն ներգրավվեցին արձանի ստեղծման աշխատանքներում, իսկ ընկերս՝ Արթուր Ջանիբեկյանը, ով, ի դեպ, աշխարհում Նարեկի տարածման իսկական նվիրյալ է, միացավ ինձ` դառնալով արձանի երկրորդ բարերարը: Ստեղծագործական խմբի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում Չեխիայում ձուլվեց Գրիգոր Նարեկացու 2 մետրանոց բրոնզե արձանը, որի տեղադրման աշխատանքները Վատիկանի այգիներում այսօր ավարտվեցին»,-նշել է Միքայել Մինասյանը:

Установка памятника Нарекаци в Ватикане завершена: посол Минасян
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян представил подробности работ по установке статуи Григору Нарекаци.
Как сообщает «Арменпресс», Микаэл Минасян на своей страничке в Фейсбук написал, что в июне 2016 года, во время визита Папы Римского Франциска в Армению, президент Серж Саргсян подарил Первосвященнику миниатюру статуи Григору Нарекаци, как символ паломничества Папы Римского в первую христианскую страну. Подарив Папе Римскому миниатюру, президент Саргсян выразил надежду, что в дальнейшем ее уже большой вариант будет установлен в Ватикане. Миниатюра Папе понравилась, и он поблагодарил президента, дав свое согласие.
“Вскоре после этого, творческая команда, под руководством Народного художника Армении, автора статуи Давида Ереванци, приступила к работам. Архитектор Микаел Асратян и руководитель программы Вардан Карапетян активно приступили к созиданию, а мой друг, Артур Джанибекян, который, кстати, явлается настоящим фанатом распространения Нарекаци во всем мире, присоединился ко мне, став вторым спонсором статуи. В результате кропотливой работы творческой группы, в Чехии была отлита 2-метровая бронзовая статуя Нарекаци, работы над установкой которой в садах Ватикана завершились сегодня”, - отметил Микаэл Минасян.