Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանն այցելել է Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայում գտնվող՝ Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարան: Այնտեղ հանդիպումներ է ունեցել Նոր Հարավային Ուելսի Հայաստան-Ավստրալիա բարեկամական խմբի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը: Ներկա էր նաև Ավստրալիայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը:
Հանդիպումը նախագահում էր խորհրդարանի անդամ, Ավստրալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ջոնաթան Օ՛Դեան: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողքին կանգնելու համար` ճանաչելով նրանց անկախությունը և ինքնորոշման իրավունքը: Նա հատկապես շնորհակալություն է հայտնել Ջոնաթան Օ՛Դեային, Հյու Մակ Դերմոտին, Դամիեն Թյուդհոփին մեկ ամիս առաջ խորհրդարանում Սումգայիթի ջարդերի 30-ամյակի հետ կապված ելույթի համար:
Արայիկ Հարությունյանը եղել է նաև Նոր Հարավային Ուելսի նահանգային խորհրդարանի հարակից Խաղաղության այգում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի մոտ և իր հարգանքի տուրքը մատուցել Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին: 1997 թվականին Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և իր որոշումը վերահաստատել է 2013 թվականին:
Ավստրալիայի ամենամեծ նահանգը 2012 թվականի հոկտեմբերին ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:

State Minister of Artsakh visits New South Wales Parliament in Australia
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. State Minister of Artsakh Arayik Harutyunyan, who is currently in Australia, visited the ParliamentofNew South Wales.
The delegation of Mr. Harutyunyan had meeting with the Armenia-Australia parliamentary friendship group, the Armenian National Committee of Australia reported.
The Republic of Artsakh's Representative to Australia, Kaylar Michaelian was also in attendance, and the meeting was chaired by Mr.Jonathan O'DeaMP - the Chair of the NSW Armenia-Australia Friendship Group.
Mr. Harutyunyan thanked the Parliament of NSW for standing with the Armenians of the Republic of Artsakh by recognising their Independence and rights to self-determination. He also personally thanked Mr. O'Dea, Dr.Hugh McDermott MP: State Member for Prospectand Mr.Damien TudehopeMP for their speeches in Parliament earlier this month, commemorating the 30th Anniversary of the Sumgait Massacres.
Mr. Harutyunyan also visited the Armenian Genocide Memorial Khatchkar within the Peace Garden of Parliament House, and paid his respects to the 1.5 million victims of the first genocide of the 20th century, which was recognised by the NSW Parliament in 1997, and reaffirmed in 2013.
NSW has recognized the Nagorno Karabakh Republic and the self-determination right of the people of Artsakh in 2012.