Հայաստանը պատրաստվում է պատշաճ ընդունել իրանցի զբոսաշրջիկներին. նախարար Կարայան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մի շարք քայլեր է ձեռնարկել իրանցի զբոսաշրջիկների համար երկիրն ավելի գրավիչ, հետաքրքիր և ապահով դարձնելու ուղղությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը՝ հավելելով, որ ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս նախատեսվում են Նովրուզին նվիրված տոնակատարությունների, համերգների, տոնավաճառների կազմակերպում:
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ Իրանը մեզ համար կարևոր գործընկեր և թիրախային զբոսաշրջային շուկա է։ Ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ նախորդ տարի իրանցի զբոսաշրջիկների թվի 16,6% աճ է գրանցվել։ Այո, այս տարի ևս մենք Նովրուզին ընդառաջ մի շարք քայլեր ենք ձեռնարկել՝ Հայաստանը իրանցի զբոսաշրջիկների համար դարձնելու գրավիչ, հետաքրքիր և, իհարկե, ապահով»,-ասաց նախարարը:
Հենց Իրան - Հայաստան սահմանային անցակետում Մեղրի ԱՏԳ-ում գործող տեղեկատվական կենտրոնում իրանցի զբոսաշրջիկներին կտրամադրվեն Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչություններն ու ներուժը ներկայացնող պարսկերեն բրոշյուրներ, քարտեզներ, թռուցիկներ, տեղեկատվական թերթիկներ:
Իրանից Հայաստան տանող մայրուղիներին կտեղադրվեն հայերեն և պարսկերեն տեղեկատվական, ինչպես նաև Նովրուզի շնորհավորական գրառումներ պարունակող պաստառներ։ Պաստառները Նովրուզի նախօրեից սկսած մեկ ամիս շարունակ տեղադրված կլինեն մայրուղիներին։
«Մեկ այլ կարևոր քայլ. Նովրուզի ողջ ընթացքում Հայաստանում կգործի 24-ժամյա թեժ գիծ՝ պարսկալեզու մասնագետների ներգրավմամբ՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ոստիկանության հետ սերտ համագործակցությամբ, այսպիսով կփորձենք ապահովել իրանցի զբոսաշրջիկների անվտանգությունը և անհրաժեշտության դեպքում հրատապ լուծում տալ հնարավոր խնդիրներին։ Մենք ակնկալում ենք, որ այս օրերի ընթացքում մասնավոր հատվածը ևս ակտիվ ներգրավվածություն կունենա։ Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս նախատեսվում են Նովրուզին նվիրված տոնակատարությունների, համերգների, տոնավաճառների կազմակերպում»,-նշեց Կարայանը:
Նրա խոսքով՝ Նովրուզին ընդառաջ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեն և Հայաստանի Զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը կկազմակերպեն քննարկում շահագրգիռ պետական կառավարման մարմինների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ իրանցի զբոսաշրջիկներին պատշաճ ընդունելու հարցերով:

Armenian minister vows top level reception for Iranian tourists ahead of Nowruz celebrations
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Armenia has taken a number of steps for making the country more attractive, interesting and safe for Iranian tourists, minister of economic development and investments Suren Karayan told ARMENPRESS. The minister says celebrations, concerts and fairs on the occasion of Nowruz, the Iranian New Year, are planned for this year also, like previously.
“We’ve numerously said that Iran is an important partner and targeted tourism market for us. I am happy to note that last year the number of Iranian tourists grew 16,6%. Yes, this year we’ve taken several steps ahead of Nowruz also to make Armenia attractive, interesting and of course safe for Iranian tourists,” he said.
Iranian tourists will be provided with Iranian language tourism information flyers and brochures in the information center at the Meghri FEZ in the Iran-Armenia border checkpoint.
Nowruz celebration posters, as well as Armenian and Iranian language informational posters will be installed along the Iran-Armenia highways.
“Another important step – a 24-hour hot-line involving Iranian language specialists will operate in Armenia during Nowruz with the cooperation of the ministry of emergency situations and the police force, thus we will try to ensure the safety of Iranian tourists and give immediate solution to possible problems in case of necessity. We expect that the private sector will also have active involvement during these days,” he said.
The ministry will hold a discussion with the state tourism committee and the tourism development foundation, involving stakeholder state agencies and private sector representatives in order to properly host Iranian tourists.