Աֆղանստանի նախագահը պատրաստ Է խաղաղ երկխոսություն վարել թալիբների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանը հանդես Է գալիս «Թալիբան» արմատական շարժման հետ խաղաղ երկխոսություն վարելու օգտին, ինչպես նաեւ պատրաստ Է այն ճանաչել քաղաքական խումբ: Այս հայտարարությամբ, ինչպես հայտնել Է Tolo News հեռուստաալիքը, փետրվարի 28-ին Քաբուլում հանդես Է եկել Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին, որը ելույթ Է ունեցել «Քաբուլի գործընթաց» երկրորդ միջազգային խորհրդաժողովի բացմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պետք Է խաղաղ գործընթաց սկսենք եւ հասնենք թալիբների հետ կրակի դադարեցման,-ասել Է նա:-Մենք խաղաղ բանակցություններ ենք առաջարկում առանց որեւԷ նախապայմանի»: Պետության ղեկավարը նաեւ հայտարարել Է, որ Աֆղանստանի իշխանությունները պատրաստ են «Թալիբանը» ճանաչել քաղաքական խումբ եւ շարժման պաշտոնական ներկայացուցչություն բացել Քաբուլում:
Բացի այդ, Ղանին նշել Է, որ Աֆղանստանի կառավարությունը անձնագրեր ու այցագրեր կտրամադրի շարժման անդամներին ու նրանց ընտանիքներին, ինչպես նաեւ «կսկսի աշխատել բանտարկված թալիբների ազատման ցուցակի վրա», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Афганистана заявил о готовности к мирному диалогу с талибами
Афганистан выступает за мирный диалог с радикальным движением "Талибан" (запрещено в РФ), а также готов признать его политической группой. С таким заявлением, как сообщил телеканалTolo News, выступил в среду в Кабуле президент Афганистана Ашраф Гани на открытии второй международной конференции "Кабульский процесс".
"Мы должны начать мирный процесс и прийти к прекращению огня с талибами, - сказал он. - Мы предлагаем мирные переговоры без каких-либо условий". Глава государства также заявил о готовности афганских властей признать "Талибан" политической группой и открыть официальное представительство движения в Кабуле, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Кроме того, Гани отметил, что правительство Афганистана будет выдавать паспорта и визы членам движения и их семьям, а также "начнет работу над списком освобождения заключенных талибов".