329 թեկնածու Է ներառվել Խաղաղության նոբելյան մրցանակի հավակնորդների ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականին 329 թեկնածու Է հավակնում Խաղաղության նոբելյան մրցանակին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Նորվեգիայի նոբելյան կոմիտեի կայքում, որը պատասխանատու Է պարգեւի շնորհման ու հանձնման համար:
Կոմիտեում ճշտում են, որ պարգեւին հավակնում են 217 հասարակական գործիչներ եւ 112 կազմակերպություններ: Անցյալ տարի պարգեւին հավակնում Էր 318 թեկնածու, որոնցից 215 –ը ֆիզիկական անձինք Էին եւ 103-ը՝ հասարակական ու միջազգային կազմակերպություններ:
Նոբելյան հիմնադրամի կանոնների համաձայն՝ նրանց անունները, թե ովքեր են հավակնում այս տարվա Խաղաղության նոբելյան մրցանակին, կոմիտեում չեն նշի, քանի որ դա գաղտնի Է պահվում 50 տարի:
Թեկնածուների թիվը ներկայացնելուց հետո Նոբելյան կոմիտեն կշարունակի աշխատել ընդհանուր ցուցակի վրա եւ կկրճատի այն: Արդյունքում՝ մինչեւ աշուն կարղ են մնալ հինգից միչեւ քսան հավակնորդներ: Բայց թե հատկապես ում այն բաժին կհասնի, հայտնի կդառնա հոկտեմբերին, երբ Նոբելյան կոմիտեն պաշտոնապես կհայտարարի մրցանակի դափնեկիրների անունները կամ մրցանակի դափնեկրի անունը: Մրցանակի հանձնման արարողությունը միշտ տեղի Է ունենում դեկտեմբերին:
2017 թվականին Խաղաղության նոբելյան մրցանակը հանձնել են Միջուկային զենքի արգելման միջազգային արշավին (ICAN), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В список претендентов на Нобелевскую премию мира включили 329 кандидатов
На Нобелевскую премию мира в2018 году претендуют 329 кандидатов, сообщается насайте Норвежского нобелевского комитета, отвечающего заприсуждение ивручение награды.
В комитете уточняют, что нанаграду претендуют 217 общественных деятелей и112 организаций. В прошлом году нанаграду претендовали 318 кандидатов, изкоторых 215 были физическими лицами и103— общественными имеждународными организациями, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно правилам Нобелевского фонда, имена тех, кто именно претендует наНобелевскую премию мира этого года, вкомитете неназовут, так какэто является секретом втечение 50 лет.
После презентации числа кандидатов Нобелевский комитет продолжит работу надобщим списком исократит его. В результате, косени могут оказаться отпяти до20 претендентов. Но кому именно она достанется станет известно воктябре, когда Нобелевский комитет официально назовет вОсло имена обладателей илиобладателя премии. Церемония вручения награды всегда проходит вдекабре.
В 2017 году Нобелевскую премию мира вручили Международной кампании позапрещению ядерного оружия ICAN.