Մաքսային մուտքերը 2018-ի հունվարին 20 տոկոսով աճել են անգամ սահմանին ԱԱՀ չգանձելու պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական բյուջեի մաքսային մուտքերը 2017 թվականին կազմել են 318,3 մլրդ դրամ, ինչը 2016-ի համեմատ ավելի է 60.2 մլրդ դրամով կամ 23.4 տոկոսով: Արդեն 2018թ. հունվարին մաքսային մարմինները պետական բյուջե են ապահովել ավելի քան 18 մլրդ դրամ, ինչն ավելի քան 3 մլրդ դրամով կամ 20 տոկոսով գերազանցում է 2017թ. տարեսկզբի ցուցանիշը: ՀՀ ԿԱ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Սամվել Ավետիքյանը նշյալ թվերը իրենց կառույցի իրականացրած բարեփոխումների և նախաձեռնությունների արդյունքն է համարում: «Թվերը բավականին ցայտուն են և ցույց են տալիս, որ ՊԵԿ-ի կողմից իրականացված բարեփոխումներն ավելի շատ միտված են եղել հարկերի նկատմամբ արտոնությունների կիրառմանը, մաքսային վարչարարության բարելավմանն ու ընթացակարգերի պարզեցմանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց պաշտոնյան:
Անդրադառնալով 2018-ի հունվարին արձանագրված մաքսային մուտքերի աճին` Սամվել Ավետիքյանը հատկանշական համարեց փաստը, որ նման ցուցանիշ կարողացել են ապահովել անգամ հարկային արտոնություն տրամադրելու պայմաններում: 2018 թվականի հունվարի 1-ից հարկային արտոնություն է կիրառվել սարք-սարքավորումների և հումքի ներկրման նկատմամբ, որի արդյունքում հունվարին մաքսային մարմինների կողմից պետբյուջե չի գանձվել 2.6 միլիարդ դրամ ԱԱՀ: «Անգամ այս պայմաններում մենք կարողացել ենք ապահովել մաքսային մուտքերի աճ: Սա փաստում է, որ ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող բարեփոխումներն ու հրապարակ բերվող նախաձեռնություններն ավելի շատ նպաստում են բիզնես միջավայրի բարելավմանը: Հարկերի ազատման պարագայում շրջանառու միջոցները բիզնեսի մոտ թողնելով` աջակցում ենք, որ բիզնեսն ավելի զարգանա, գումարները ուղղի իր գործունեության բարելավմանը, սարքավորումների նորացմանը, ինչի արդյունքում նաև իրենց կողմից մատուցվող կամ իրացվող ապրանքների գների նվազմանը»,-ընդգծեց ՊԵԿ փոխնախագահը:

YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. 2017 customs entries in the state budget amounted to 318,3 billion drams, which is a 23,4% increase (60.2 billion) against 2016. Already in 2018 January customs agencies provided more than 18 billion drams to the budget, which is a 20% increase against 2017 January.
First Vice President of the State Revenue Committee (SRC) Samvel Avetikyan finds the figures to be a results of the SRC’s reforms and initiatives.
“The figures are rather bright and show that the SRC reforms were mostly aimed at applying privileges against taxes, improving customs administration and simplification of procedures,” he said.
Commenting on the customs entry growth of January 2018, Avetikyan pointed out the fact that they were able to record such high results even in conditions of providing tax privileges.
Since January 1, 2018 tax privileges have been used for imports of equipment and raw materials, which resulted in 2,6 billion drams VAT not being charged.
“Even in these conditions we were able to provide growth of customs entries,” he said, adding that this proves the efficiency of the SRC reforms in terms of improving the business environment.