Մաքսային մուտքերը 2018-ի հունվարին 20 տոկոսով աճել են անգամ սահմանին ԱԱՀ չգանձելու պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական բյուջեի մաքսային մուտքերը 2017 թվականին կազմել են 318,3 մլրդ դրամ, ինչը 2016-ի համեմատ ավելի է 60.2 մլրդ դրամով կամ 23.4 տոկոսով: Արդեն 2018թ. հունվարին մաքսային մարմինները պետական բյուջե են ապահովել ավելի քան 18 մլրդ դրամ, ինչն ավելի քան 3 մլրդ դրամով կամ 20 տոկոսով գերազանցում է 2017թ. տարեսկզբի ցուցանիշը: ՀՀ ԿԱ Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Սամվել Ավետիքյանը նշյալ թվերը իրենց կառույցի իրականացրած բարեփոխումների և նախաձեռնությունների արդյունքն է համարում: «Թվերը բավականին ցայտուն են և ցույց են տալիս, որ ՊԵԿ-ի կողմից իրականացված բարեփոխումներն ավելի շատ միտված են եղել հարկերի նկատմամբ արտոնությունների կիրառմանը, մաքսային վարչարարության բարելավմանն ու ընթացակարգերի պարզեցմանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց պաշտոնյան:
Անդրադառնալով 2018-ի հունվարին արձանագրված մաքսային մուտքերի աճին` Սամվել Ավետիքյանը հատկանշական համարեց փաստը, որ նման ցուցանիշ կարողացել են ապահովել անգամ հարկային արտոնություն տրամադրելու պայմաններում: 2018 թվականի հունվարի 1-ից հարկային արտոնություն է կիրառվել սարք-սարքավորումների և հումքի ներկրման նկատմամբ, որի արդյունքում հունվարին մաքսային մարմինների կողմից պետբյուջե չի գանձվել 2.6 միլիարդ դրամ ԱԱՀ: «Անգամ այս պայմաններում մենք կարողացել ենք ապահովել մաքսային մուտքերի աճ: Սա փաստում է, որ ՊԵԿ-ի կողմից իրականացվող բարեփոխումներն ու հրապարակ բերվող նախաձեռնություններն ավելի շատ նպաստում են բիզնես միջավայրի բարելավմանը: Հարկերի ազատման պարագայում շրջանառու միջոցները բիզնեսի մոտ թողնելով` աջակցում ենք, որ բիզնեսն ավելի զարգանա, գումարները ուղղի իր գործունեության բարելավմանը, սարքավորումների նորացմանը, ինչի արդյունքում նաև իրենց կողմից մատուցվող կամ իրացվող ապրանքների գների նվազմանը»,-ընդգծեց ՊԵԿ փոխնախագահը:

Таможенные поступления в январе 2018 г. выросли на 20%, несмотря на прекращение взимания НДС на границе
Таможенные поступления в госбюджет в 2017 г. составили 318,3 млрд драм, что на 60,2 млрд или на 23,4% больше поступлений 2016 г. Уже в январе 2018 г. таможенные органы внесли в бюджет более 18 млрд драм, что на более чем 3 млрд драм или на 20% превышает аналогичные показатели 2017 г.
Первый заместитель председателя Комитета госдоходов С. Аветикян считает это результатом осуществленных реформ. “Цифры сами по себе красноречивые и свидетельствуют, что реформы отрасли были направлены больше на применение налоговых льгот, улучшение налоговой администрирования и упрощение процедуры”, - передает «Арменпресс» слова чиновника.
Обратившись к росту налоговых поступлений в январе 2018 г., С. Аветикян отметил тот знаменательный факт, что рост обеспечен даже при условии предоставления налоговых льгот.
С 1 января 2018 г. налоговые льготы предоставляются при импорте машин и механизмов, почему в бюджет не были внесены 2,6 млрд драм НДС.
“Даже при этом мы обеспечили рост таможенных поступлений. Это говорит о том, что наши реформы способствуют улучшению бизнес-среды. При освобождении от налогов, оставляя за предприятием оборотные средства, мы способствуем развитию бизнеса, что в результате приводит к снижению цены на реализуемые товары”, - подчеркнул замглавы Комитета по госдоходам.