Լիբանանի նախագահի այցը Հայաստան նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում. Հակոբ Բագրատունի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի նախագահի այցը Հայաստան նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին, ով Հայաստան ժամանող Լիբանանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է: Նրա խոսքով, անկախ այն իրողությունից, որ երկու երկրների պետական հարաբերությունները բավական բարձր մակարդակի վրա են, ակտիվ աշխատանք է կատարվում տնտեսական, զբոսաշրջության, գիտական, կրթական ոլորտներում, խորհրդարանական մակարդակներում, միևնույն է, Լիբանանի նախագահի այցը նոր շունչ է հաղորդելու հարաբերություններին:
«Լիբանանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև կապը միշտ ամուր հիմքերի վրա է եղել, և այս այցելությունով այդ կապն էլ ավելի պետք է ամրապնդվի: Լիբանանի նախագահի Հայաստան այցով նոր հորիզոններ կբացվեն երկու երկրների հարաբերություններում: Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանն ակտիվ գործունեության մեջ է, հավելյալ ջանք է գործադրում երկու երկրների հարաբերություններն էլ ավելի լավացնելու առումով»,-ասաց Հակոբ Բագրատունին:
Նա նկատեց, որ Լիբանանի նախագահը շատ երկրներ ճամփորդելու տրամադրություն չի ցուցաբերում, մանավանդ, որ այս օրերին Լիբանանը խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու փուլում է, մյուս կողմից՝ իսրայելական սպառնալիքների տակ է: Ահա այս շրջանում Լիբանանի նախագահի` Հայաստան այցելությունն ինքնին վկայում է բավական խորը հարգանքի մասին:
«Ես կարծում եմ, որ երկու երկրները համագործակցության մեծ ներուժ ունեն, որոնք բավարար չափով չեն օգտագործվում: Պետք է համագործակցությունն ակտիվացնել տնտեսական դաշտում, քաղաքական հատվածում: Զբոսաշրջության ոլորտում մեծ հնարավորություններ կան, որոնք պետք է օգտագործել: Ի դեպ, այս համատեքստում նկատեմ, որ Լիբանանի նախագահի պատվիրակության կազմում է նաև Լիբանանի Զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը»,-ասաց նա:
Հակոբ Բագրատունին ընդգծեց, որ երկու երկրների սերտ հարաբերություններում կարևոր դեր ունի հայ համայնքը: Լիբանանի հայությունը դարերի ընթացքում Լիբանանում ապաստանած տարբեր շրջանների հայերի շարունակությունն է: Շատերը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներն էին, որոնք ապաստան գտան Լիբանանում: Լիբանանի հայ համայնքը երկրի հիմնական 7 համայնքներից մեկն է՝ իր իրավունքներով ու պարտավորություններով: Հակոբ Բագրատունին նկատեց, որ անցած տասնամյակներում հայ համայնքն իր գործուն մասնակցությունն է ցուցաբերել երկրի քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում: Այսօր խորհրդարանում ներկայացված է 6 հայ պատգամավոր, կառավարությունում կա երկու հայ նախարար, հայեր կան տարբեր պետական հաստատություններում:
«Երկրի Սահմանադրությամբ բոլոր անհրաժեշտ պայմանները տրված են՝ մեր մշակույթը, լեզուն պահպանելու, եկեղեցական ազատություններ ունենալու համար: Այդ առումով կարող եմ ասել, որ Լիբանանը լավագույն միջավայրն է: Այսօր Լիբանանում ապրում է 130-150 հազար հայ: Առաջիկայում խորհրդարանական ընտրություններ են, Լիբանանի հայկական կուսակցությունները կունենան գործուն մասնակցություն, կփորձեն միասնական ճիգով ներկայանալ՝ խորհրդարան հասցնել Լիբանանի հայության լավագույն ներկայացուցիչներին, որոնք ոչ միայն համայնքի ներկայացուցիչներ են, այլև համայն Լիբանանի պատգամավորներ են»,-հավելեց Հակոբ Բագրատունին:
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը փետրվարի 21-ին կայցելի Հայաստան: Պատվիրակության կազմում կլինեն երկրի ներքին գործերի նախարար Նուհադ ալ-Մաշնուքը, արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլը, արդյունաբերության նախարար Հուսեյն Հաջ Հասանը, զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետական նախարար Նիկոլա Տուեյնին, ինչպես նաև Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին:
Հայաստանում Աունը կհանդիպի ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ինչպես նաև մեր երկրում բնակվող լիբանանյան համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկվելու են տնտեսական և քաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև խոսվելու է այն հնարավոր ուղիների մասին, որոնք կօգնեն առաջ մղելու տնտեսական փոխգործակցությունն ու ամրապնդելու դիվանագիտական հարաբերությունները:

YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The visit of Lebanon’s President to Armenia will open a new chapter in the relations of the two countries, ethnic Armenian MP of Lebanon Mr. Hagop Pakradouni told ARMENPRESS in an exclusive interview. Mr. Pakradouni is among the delegation of President Aoun for the upcoming Yerevan visit.
The lawmaker said that regardless of the fact that the state relations of the two countries are on a quite high level - active work is done on the economic, tourism, scientific, educational and parliamentary levels, nevertheless the president’s visit will boost the relations.
“The relations between the peoples of Lebanon and Armenia were always on solid grounds and with this visit this relation will be strengthened even more. New horizons will be opened in the relations of the two countries with the visit of the Lebanese president. Armenia’s Ambassador to Lebanon Samvel Mkrtchyan is actively working, he is making extra efforts in terms of developing the relations of the two countries even more”, Mr. Pakradouni said.
He noted that the president of Lebanon does not like to make many foreign trips especially when currently Lebanon is preparing for the parliamentary elections, and on the other hand under Israeli threats. And the visit of the president to Armenia at this stage proves a rather deep respect.
“I believe the two countries have great potential for cooperation which isn’t used sufficiently. Cooperation should be activated in the economic arena, political sector. There are great opportunities in the tourism sector which must be used. By the way, let me mention in this context that the president’s delegation includes tourism minister Avetis Kitanian”, he said.
Mr. Pakradouni stressed that the Armenian community plays an important role in the close relations of both countries. Armenians of Lebanon are the continuation of Armenians who found refuge in the country in different periods of times. Many were survivors of the Armenian Genocide. The Armenian community of Lebanon is one of the 7 main communities of the country with its rights and duties. Mr. Pakradouni noted that the Armenian community had its participation in the country’s political, economic, educational, cultural and other sectors in the last decades. Six ethnic Armenian lawmakers are in the parliament, two ethnic Armenian ministers are in office in the government, and many other ethnic Armenians are involved in various state structures.
“The country’s Constitution provides all necessary conditions for preserving our culture, our language and having church freedoms. In this regard I can say that Lebanon is the best environment. 130-150 thousand Armenians live in Lebanon today. Parliamentary elections will be held soon, Armenian political parties of Lebanon will have their participation, and will try to have the best representatives of the Armenian community of Lebanon elected to parliament, who aren’t only representatives of the community, but lawmakers of all Lebanon”, he said.
President of Lebanon Michel Aoun will visit Armenia February 21.
Aoun’s delegation will include Interior Minister Nouhad al-Mashnouq, Foreign Minister Jebran Bassil, Industry Minister Hussein Hajj Hassan, Tourism Minister Avedis Kedanian, State Minister for Combating Corruption Nicolas Tueini and MP Hakob Bagratuni.
President Aoun will have meetings in Yerevan with President Serzh Sargsyan, Parliament Speaker Ara Babloyan, Prime Minister Karen Karapetyan, and the Lebanese community of Armenia.
Issues related to economic and political cooperation will be discussed.
The sides will discuss possible ways to help advance economic partnership and strengthen diplomatic relations.