Լիբանանի նախագահի այցը Հայաստան նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում. Հակոբ Բագրատունի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի նախագահի այցը Հայաստան նոր էջ կբացի երկու երկրների հարաբերություններում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին, ով Հայաստան ժամանող Լիբանանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է: Նրա խոսքով, անկախ այն իրողությունից, որ երկու երկրների պետական հարաբերությունները բավական բարձր մակարդակի վրա են, ակտիվ աշխատանք է կատարվում տնտեսական, զբոսաշրջության, գիտական, կրթական ոլորտներում, խորհրդարանական մակարդակներում, միևնույն է, Լիբանանի նախագահի այցը նոր շունչ է հաղորդելու հարաբերություններին:
«Լիբանանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև կապը միշտ ամուր հիմքերի վրա է եղել, և այս այցելությունով այդ կապն էլ ավելի պետք է ամրապնդվի: Լիբանանի նախագահի Հայաստան այցով նոր հորիզոններ կբացվեն երկու երկրների հարաբերություններում: Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Սամվել Մկրտչյանն ակտիվ գործունեության մեջ է, հավելյալ ջանք է գործադրում երկու երկրների հարաբերություններն էլ ավելի լավացնելու առումով»,-ասաց Հակոբ Բագրատունին:
Նա նկատեց, որ Լիբանանի նախագահը շատ երկրներ ճամփորդելու տրամադրություն չի ցուցաբերում, մանավանդ, որ այս օրերին Լիբանանը խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու փուլում է, մյուս կողմից՝ իսրայելական սպառնալիքների տակ է: Ահա այս շրջանում Լիբանանի նախագահի` Հայաստան այցելությունն ինքնին վկայում է բավական խորը հարգանքի մասին:
«Ես կարծում եմ, որ երկու երկրները համագործակցության մեծ ներուժ ունեն, որոնք բավարար չափով չեն օգտագործվում: Պետք է համագործակցությունն ակտիվացնել տնտեսական դաշտում, քաղաքական հատվածում: Զբոսաշրջության ոլորտում մեծ հնարավորություններ կան, որոնք պետք է օգտագործել: Ի դեպ, այս համատեքստում նկատեմ, որ Լիբանանի նախագահի պատվիրակության կազմում է նաև Լիբանանի Զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը»,-ասաց նա:
Հակոբ Բագրատունին ընդգծեց, որ երկու երկրների սերտ հարաբերություններում կարևոր դեր ունի հայ համայնքը: Լիբանանի հայությունը դարերի ընթացքում Լիբանանում ապաստանած տարբեր շրջանների հայերի շարունակությունն է: Շատերը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներն էին, որոնք ապաստան գտան Լիբանանում: Լիբանանի հայ համայնքը երկրի հիմնական 7 համայնքներից մեկն է՝ իր իրավունքներով ու պարտավորություններով: Հակոբ Բագրատունին նկատեց, որ անցած տասնամյակներում հայ համայնքն իր գործուն մասնակցությունն է ցուցաբերել երկրի քաղաքական, տնտեսական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում: Այսօր խորհրդարանում ներկայացված է 6 հայ պատգամավոր, կառավարությունում կա երկու հայ նախարար, հայեր կան տարբեր պետական հաստատություններում:
«Երկրի Սահմանադրությամբ բոլոր անհրաժեշտ պայմանները տրված են՝ մեր մշակույթը, լեզուն պահպանելու, եկեղեցական ազատություններ ունենալու համար: Այդ առումով կարող եմ ասել, որ Լիբանանը լավագույն միջավայրն է: Այսօր Լիբանանում ապրում է 130-150 հազար հայ: Առաջիկայում խորհրդարանական ընտրություններ են, Լիբանանի հայկական կուսակցությունները կունենան գործուն մասնակցություն, կփորձեն միասնական ճիգով ներկայանալ՝ խորհրդարան հասցնել Լիբանանի հայության լավագույն ներկայացուցիչներին, որոնք ոչ միայն համայնքի ներկայացուցիչներ են, այլև համայն Լիբանանի պատգամավորներ են»,-հավելեց Հակոբ Բագրատունին:
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը փետրվարի 21-ին կայցելի Հայաստան: Պատվիրակության կազմում կլինեն երկրի ներքին գործերի նախարար Նուհադ ալ-Մաշնուքը, արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլը, արդյունաբերության նախարար Հուսեյն Հաջ Հասանը, զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետական նախարար Նիկոլա Տուեյնին, ինչպես նաև Լիբանանի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Հակոբ Բագրատունին:
Հայաստանում Աունը կհանդիպի ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի, ինչպես նաև մեր երկրում բնակվող լիբանանյան համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկվելու են տնտեսական և քաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև խոսվելու է այն հնարավոր ուղիների մասին, որոնք կօգնեն առաջ մղելու տնտեսական փոխգործակցությունն ու ամրապնդելու դիվանագիտական հարաբերությունները:

Визит президента Ливана в Армению откроет новую страницу в отношениях между обеими странами: Акоп Багратуни
Визит президента Ливана в Армению откроет новую страницу в отношениях между обеими странами. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал депутат парламента Ливана армянского происхождения Акоп Багратуни, который входит в состав делегации, которая будет сопровождать президента Ливана Мишеля Ауна во время его визита в Армению.
По его словам, несмотря на высокий уровень отношений между обеими странами, на активную работу в области экономических отношений, в отраслях туризма, образования, культуры и пр., визит президента Ливана в Армению придаст отношениям между обеими странами новое дыхание.
«Связь между народами Армении и Ливана всегда строилась на прочной основе, а взаимные визиты еще более ее укрепляют. Визит президента Ливана в Армению откроет новые горизонты в отношениях между обеими странами. Посол Армении в Ливане Самвел Мкртчян развил здесь активную деятельность, прикладывая дополнительные условия для дальнейшего развития отношений между обеими странами»,- сказал депутат парламента Ливана армянского происхождения Акоп Багратуни.
По его словам, президент Ливана не особенно настроен к путешествиям, особенно, с учетом того, что предстоят парламентскиее выборы в стране, кроме того, имеется определенная израильская угроза. И визит в Армению в подобных условиях свидетельствует о довольно глубоком уважении.
«Думаю, что в отношениях между обеими странами имеется большой потенциал, пока не использованный. Надо активнее сотрудничать в области экономики, политики. Есть большие возможности для туризма, кстати – в составе делегации находится и министр туризма Ливана Аветис Китанян»,- сказал депутат парламента Ливана армянского происхождения Акоп Багратуни.
По его словам, в отношениях между обеими странами велика роль армянской общины. Армяне Ливана – потомки переселившихся сюда на протяжении многих веков семей из различных стран и областей. Многие из них пережили Геноцид армян. Армянская община Ливана – одна из 7 основных национальных общин страны, со своими правами и обязанностями. За прошедшие десятилетия армянская община Ливана сыграла значительную роль в жизни страны – в самых различных отраслях. Сегодня в парламенте Ливана община представлена 6 депутатами армянского происхождения, в правительстве – 2 министров армянского происхождения, много армян в госучреждениях.
«Конституция Ливана создает все необходимые условия для сохранения нашего языка и культуры, для религиозной свободы. В этом смысле атмосфера в Ливане является наилучшей. В Ливане проживают 130-150 тысяч армян, в грядущих парламентских выборах армянские партии примут активное участие, попробуем избрать таких депутатов, которые будут представлять не только армян, но все общество Ливана»,- сказал депутат парламента Ливана армянского происхождения Акоп Багратуни.
Известен день приезда в Армению президента Ливана Мишеля Ауна – его визит начнется 21-го февраля. Об этом сообщает агентство al-Joumhouria.
В составе ливанской делегации – министр внутренних дел Нухад аль-Машнук, министр иностранных дел Джебран Басил, министр промышленности Хуссейн Хадж Хасан, министр туризма Аветис Китанян, министр по борьбе с коррупцией Николя Туэйни, депутат парламента Ливана армянского происхождения Акоп Багратуни.
В Армении президент Ливана Мишель Аун встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, председателем НС Армении Ара Баблояном, премьер-министром Армении Кареном Карапетяном и представителями ливанской общины.
В ходе визита в Армению президента Ливана Мишеля Ауна будут обсуждаться вопросы экономического и политического сотрудничества и пути дальнейшего развития сотрудничества и укрепления дипломатических отношений.