Արցախի ԱԳՆ-ն կարևորում է շփման գծում իրավիճակի կայունացման գործում իրական ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունը միշտ էլ աջակցել է կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնություններին և բազմիցս ինքն է հանդես եկել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում լարվածության թուլացմանն ուղղված տարբեր առաջարկություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտարարել է Արցախի արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը` անդրադառնալով ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման իրականացմանը, որի շուրջ համաձայնության են եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները Կրակովում: «Մենք միշտ հիմք ենք ընդունել այն ըմբռնումը, որ այդ քայլերը չպետք է կրեն ձևական կամ հռչակագրային բնույթ, այլ պետք է իրական ներդրում ունենան շփման գծում իրավիճակի կայունացման գործում։ Նույն մոտեցումն էլ հավասարապես վերաբերում է ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հետ կապված առաջարկությանը, որը չպետք է հանգի սոսկ աշխատակիցների հաստիքների ձևական ավելացմանը, այլ պետք է նախատեսի գրասենյակի դիտարկման կարողությունների ընդլայնում»,-ասել է արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը:
Պաշտոնյայի դիտարկմամբ` տվյալ առաջարկության իրականացումը կդառնա ճիշտ ուղղությամբ կատարված կարևոր քայլ, սակայն միայն ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի աշխատակիցների հաստիքների ավելացումը և դիտարկման կարողությունների ընդլայնումը բավարար չեն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում կայունության և կանխատեսելիության ապահովման համար։ «Անհրաժեշտ է կյանքի կոչել կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված նաև այլ նախաձեռնություններ, մասնավորապես, դեռևս 2011 թ․ համաձայնեցված առաջարկությունը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների վերաբերյալ»,-հավելել է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Նա նշեց, որ տվյալ համատեքստում կարևոր նշանակություն ունի նաև 1995 թ. փետրվարի 6-ին Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի միջև ԵԱՀԿ հովանու ներքո ձեռքբերված համաձայնագրի գործնական կիրառումը։ «Համաձայնագիրը պարունակում է ճգնաժամային իրավիճակների կայունացման համար ռազմական առումով նշանակալի միջոցառումների մի ամբողջ համալիր»,-եզրափակել է նա:

Artsakh highlights real contribution to stabilization of situation contact line
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. The Republic of Artsakh has always supported the initiatives aimed at strengthening the ceasefire regime, and has repeatedly made various proposals to reduce tensions on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, ARMENPRESS reports Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian announced, commenting on the agreement between Armenia and Azerbaijanon the expansion of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office in Krakow. “We always took into account that these steps should not be formal or declarative, but should make a real contribution to the stabilization of the situation on the Line of Contact. The same approach applies equally to the proposal on expanding the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, which should not be limited to a formal increase in the number of staff, but should provide for increased monitoring capabilities of the Office, Artsakh’s FM said.
According to him, the implementation of the proposal will be an important step in the right direction. However, merely the expansion of the staff of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office and its increased monitoring capabilities are not sufficient to ensure stability and predictability on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. “It is also necessary to implement other initiatives on strengthening the ceasefire, in particular, the proposal on mechanism of investigation incidents agreed upon in 2011. In this context, the practical application of the agreement of February 6, 1995, reached by Azerbaijan, Artsakh and Armenia under the aegis of the OSCE, is also of great importance. The agreement contains a whole complex of militarily significant measures on stabilization of crisis situations”, Masis Mayilian concluded.