Վրաստանի զբոսաշրջության հատվածը ռեկորդային ցուցանիշներ Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբոսաշրջության հատվածը Վրաստանի տնտեսության կարեւորագույն ոլորտներից մեկն Է, եւ Զբոսաշրջության ազգային վարչակազմն առավելագույն ջանքեր կգործադրի դրա հետագա զարգացման համար: Այդ մասին հայտնել Է գերատեսչության ղեկավար Գեորգի Չոգովաձեն՝ ելույթ ունենալով արդյունաբերության մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Չոգովաձեն նշել Է, որ 2017 թվականի արդյունքներով՝ զբոսաշրջության հատվածը ռեկորդային ցուցանիշներ Է արձանագրել ինչպես Վրաստան այցելած ճանապարհորդների թվով, այնպես Էլ շահույթով:
«2017 թվականին Վրաստան են ժամանել 7 մլն 554 հազար 936 միջազգային այցելուներ, ինչը 1 մլն 194 հազար 433-ով ավելի Է 2016 թվականի համեմատությամբ (աճը՝ 18,8 տոկոս): 2017 թվականին զբոսաշրջությունը երկրի տնտեսությանը բերել Է ավելի քան 2 մլրդ 750 մլն դոլար, ինչը 27 տոկոսով ավելի Է, քան 2016 թվականին: Սա աննախադեպ ռեկորդային ցուցանիշ Է: ՄԵր խնդիրն Է՝ Էլ ավելի զարգացնել զբոսաշրջությունը եւ առավելագույնս աջակցել այդ ոլորտին»,-հայտարարել Է Զբոսաշրջության վարչակազմի ղեկավարը:
Հարկ Է նշել, որ զբոսաշրջիկների՝ միջազգային այցելուների թիվը, որոնք Վրաստանում անցկացրել են մեկ օր եւ ավելի, 2017 թվականին կազմել Է ավելի քան 3 մլն 478 հազար (աճը՝ 27,9 տոկոս): 2017 թվականին ամենից շատ Վրաստան են այցելել Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի քաղաքացիները:

Доход Грузии от туризма в 2017 году составил 2,75 миллиарда долларов
Сектор туризма – одна из важнейших сфер экономики Грузии, и Национальная администрация туризма приложит максимум усилий для ее дальнейшего развития, заявил глава ведомства Георгий Чоговадзе во время встречи с представителями частного сектора индустрии.
Чоговадзе отметил, что по итогам 2017 года сектор туризма продемонстрировал рекордные показатели, как по числу посетивших Грузию путешественников, так и по прибыли, сообщает Арменпресс со ссылкой на ГрузияOnline.
«В 2017 году Грузию посетили 7 миллионов 554 тысячи 936 международных визитеров, что на 1 миллион 194 тысячи 433 меньше в сравнении с 2016 годом (рост 18,8%). В 2017 году туризм принес экономике страны более 2 миллиардов 750 миллионов долларов, что на 27% больше, чем в 2016 году. Это беспрецедентный рекордный показатель. Наша задача – еще больше развить туризм и максимально поддерживать эту сферу», — заявил глава Администрации туризма.
Следует отметить, что число туристов — международных визитеров, которые провели в Грузии сутки и больше, в 2017 году составило более 3 миллионов 478 тысяч человек (рост 27,9%). Чаще всего в 2017 году в Грузию приезжали граждане Армении, Азербайджана и России.