Արտաշես Գեղամյան. Մի փորձեք ոտնձգել Հայաստանի ազգային հերոսների դեմ
Ադրբեջանի կողմից վարձված քաղաքական գործիչներն այսուհետ ևս ջանալու են սեպ խրել հայ-ռուսական հարաբերություններում
Հայ նշանավոր զորավար, պետական գործիչ և մտածող Գարեգին Նժդեհին թուրքերը ժամանակին տվել էին Նժդեհ-Աժդա փաշա անունը, որը նշանակում է ահուսարսափ տարածող փաշա։ Նա իսկապես ահուսարսափ էր տարածում հայերին սպանողների և նրանց թշնամիների վրա՝ ստիպելով ենիչերիներին դողալ վախից։ Բայց իր մահվանից 63 տարի անց էլ Հայաստանի Ազգային հերոսը շարունակում է սարսափով պատել Հայաստանի թշնամիներին, որոնք դեռ փորձում են խեղաթյուրել պատմությունը, մրոտել այն մարդու անունը, ով եղել է անվերապահ հայրենասեր և խորապես երկրպագվող հերոս իր երկրում։
Նժդեհին զրպարտելու ապարդյուն ճիգերը հատկապես ակտիվացել են վերջին տարիներին՝ ԶԼՄ-ներում կեղծ ու անստույգ տեղեկությունների արտանետման և հակահայկական ադրբեջանա-թուրքական քարոզչության մի շարք տափակ մունետիկների արտահայտությունների միջոցով։ Այդ քարոզչական «փնտրտուքները» ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ Հայաստանի չարակամների ծավալած էժանագին հակահայկական արշավ, ովքեր փորձում են նորովի գրել պատմությունը և սեպ խրել հայ-ռուսական հարաբերություններում։
Ասվածի հերթական և ամենաթարմ հաստատումը նախօրեին ռուսաստանյան «Независимая газета»-ում հրապարակված «Նացիզմի վերածնունդը Մերձբալթիկայից մինչև Հայաստան» հոդվածն է։ Այս բացահայտ միտումնավոր (Հայաստանի առումով) նյութի հեղինակը հարգարժան մարդ է՝ ՌԴ վաստակավոր բժիշկ, պրոֆեսոր, Դաշնության խորհրդի սոցիալական քաղաքականության կոմիտեի փոխնախագահ Լյուդմիլա Կոզլովան։ Մարդ, ով հայերի մեջ շատ բարեկամներ ունի ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Հայաստանում։ Ի՞նչը կարող էր ստիպել ՌԴ հարգարժան սենատորին դիմել իրեն վատ ծանոթ (դատելով հոդվածից) այդքան նուրբ և փափկանկատ պատմական թեմատիկային, ո՞վ է կանգնած հրապարակախոսության հետևում, և ո՞ւմ էր դա պետք։ Մենք խնդրեցինք այս հարցերը մեկնաբանել Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ՌԴ Դաշնային ժողովի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցության Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հայկական մասի համանախագահ, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ Արտաշես Գեղամյանին։
- Պրն Գեղամյան, մենք դարձել ենք ռուսաստանյան մամուլում հերթական նյութի հրապարակման վկաները, որտեղ Հայաստանն ուղղակի մեղադրվում է նացիստական գաղափարախոսությանն աջակցելու մեջ։ Եվ նորից ամեն բան պտտվում է Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի և անձի շուրջ։ Ինչպե՞ս կարելի է Հայաստանը, որն այդքան սրտահույզ, հոգատար և հպարտ վերաբերմունք ունի Հայրենական մեծ պատերազմին իր մասնակցության հանդեպ, այդքան անզուսպ ձևով մեղադրել նացիզմի վերածննդի մեջ։
- Բնավ պատահական չէ, որ հենց երեկ, երբ որպես ՌԴ նախագահի թեկնածու գրանցվեց Հայաստանում մեծ հարգանք վայելող Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինը, ի հայտ եկավ այդ հոդվածը։ Հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության թշնամիներն անպայման պետք է ինչ-որ բանով «մթագնեին» նաև Հայաստանի համար կարևոր այդ իրադարձությունը։ Եվ ահա, մեդիա-տարածք է նետվում թշնամական, և առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի, ինչպես նաև Հայաստանի համար թշնամական հոդված, որտեղ Հայաստանի վերաբերյալ ամեն ինչ զուտ զրպարտություն է և կան պնդումներ, որոնք ոչ մի ընդհանուր բան չունեն իրականության հետ։ Մտահոգում է այլ բան. ՌԴ Դաշնության խորհրդի անդամը, վաստակավոր բժիշկն ու ո՛չ պատմագիտության վաստակավոր գործիչը հանձն է առնում պրոֆեսիոնալ գնահատականներ տալ Առաջին Համաշխարհային և Հայրենական մեծ պատերազմների տարիների պատմական իրադարձություններին և անհատներին։ Կասկածից վեր է, որ այդ իրադարձություններին անդրադառնալը պահանջում է ավելի խոր պրոֆեսիոնալ ուսումնասիրում և հավուր պատշաճի իրազեկություն։ Սույն պարագայում, կարծում եմ, կարելի էր ծանոթանալ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական գնահատականին, որը տրվել է Երևանում Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի տեղադրման առիթով և հնչեցվել է պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի կողմից 2016թ. հուլիսի 4-ին. Զախարովան ուղեկցում էր ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին, որը Երևան էր եկել՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին։ Այսպես, պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոյի («Ազատություն» ռադիոյի հայկական ծառայություն) հարցին, թե արդյոք Մարիա Զախարովան նախկինի պես շարունակում է կարծել, որ Երևանում Գարեգին Նժդեհի հուշարձանի տեղադրումը «նացիզմը հերոսացնելու փորձ է», ասել է տառացիորեն հետևյալը. «Ինչ վերաբերում է հուշարձանին, դա, անշուշտ, Հայաստանի և Երևանի ներքին գործն է։ Ես շատ եմ խնդրում ձեզ գտնել իմ մեկնաբանությունը և «Ազատություն» ռադիոյով տառացիորեն մեջբերել այն և այլևս այն չխեղաթյուրել։ Որովհետև իմ խոսքերը խեղաթյուրելով դուք ավելի վատ եք վարվում և, բնականաբար, այդ ամենն աշխատում է այն մարդկանց օգտին, որոնք Հայաստանի բարեկամներ չեն հանդիսանում»։
- Ուրեմն, ինչո՞ւ են նորից, այն բանից հետո, երբ արդեն հնչել է Մոսկվայի պաշտոնական գնահատականը, վերադառնում այդ թեմային։
- Այն պարզ պատճառով, որ կան Դաշնության խորհրդից դուրս գտնվող ուժեր, որոնք շարունակում են թշնամական դեր խաղալ։ Նրանց շատ է խանգարում Հայաստանի և Ռուսաստանի ամուր ռազմավարական գործընկերությունը, որը հզոր պատնեշ է դնում Թուրքիայի և Ադրբեջանի պանթյուրքիստական նկրտումների առջև։
Ինչո՞ւ թշնամական։ Որովհետև մեր ավելի քան երկուսուկես միլիոն հայրենակիցներ այսօր ապրում են Ռուսաստանում, և նրանք, մեծ մասամբ, տրամադրված են քվեարկելու հօգուտ Ռուսաստանի գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինի։ Չէ՞ որ նրա նախագահության տարիներին, կրկնում եմ, Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունը հասավ նոր, ավելի բարձր մակարդակի։ Ավելին, նախատեսվում են շատ կարևոր, հետաքրքիր, ապագային միտված միջոցառումներ ՀԱՊԿ և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում։
Եվ ինչ-որ մեկին պետք էր Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցների գլուխը խառնակություն, շփոթություն, անըմբռնողություն, թերիմացություն մտցնել. ինչո՞ւ է Հայաստանի Ազգային հերոսը, ով փրկեց ողջ Զանգեզուրի մարզը մուսավաթական Ադրբեջանի և նրան հովանավորող Թուրքիայի ցեղասպանությունից, ինչը կասեցրեց իսլամական աղեղի ստեղծումը Ռուսաստանի հարավային մատույցներում, և ով հայ ժողովրդի հպարտությունն է, ենթարկվում անպատվության։
Գարեգին Նժդեհի անձին և գործունեությանը քաջածանոթ մարդիկ երբեք թույլ չէին տա իրենց այդքան նսեմ տողեր գրել այն մասին, որ «նրա ձեռքերը թաթախված են անմեղ սպանված ավելի քան 20 հազար խաղաղ բնակիչների արյան մեջ»։ Էլ չեմ ասում այն մասին, որ Գարեգին Նժդեհը ազատազրկման է դատապարտվել ստալինիզմի տարիներին, երբ անգամ աննշան զանցանքների համար մարդուն առանց դատ ու դատաստանի գնդակահարում էին։ Եվ այդ ինչպե՞ս պատահեց, որ Գարեգին Նժդեհի հանդեպ նման «մարդասիրություն» ցուցաբերվեց... և նրան ազատազրկման դատապարտեցին, այլ ոչ թե գնդակահարեցին։
Ահա թե ինչի մասին պիտի մտածեին նման հրապարակումների հեղինակները։ Ինչպես և այն մասին, որ Գարեգին Նժդեհն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իր սխրանքների ու ցուցաբերած արիության համար պարգևատրվել է Ռուսական կայսրության մարտական շքանշաններով՝ Սուրբ Վլադիմիրի, Սուրբ Աննայի, Գեորգիևյան III և II աստիճանի խաչերի։ Սա շատ բանի մասին է վկայում։
- Եվ ո՞վ է կանգնած նման հրապարակումների հետևում։
- Դրանք չկայացած, գազազած քաղաքական գործիչներն են, ավելի շուտ՝ պոլիտիկանները, ովքեր այժմ հայտնվել են ՌԴ Պետդումայից և Դաշնության խորհրդից դուրս և «որսացվել» ու վարձվել են Ադրբեջանի կողմից։ Նրանք այսուհետ ևս կաշվից դուրս են գալու, որպեսզի սասանեն հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները։ Մեծ ցավ և ափսոսանք է առաջացնում այն, որ այդ ուժերի խոսափողն են դառնում ազնիվ մարդիկ, սույն պարագայում՝ Լյուդմիլա Կոզլովան։ Նրա հետ, իմ կարծքով, շատ ստորաբար են վարվել՝ իրականությանը չհամապատասխանող նյութեր տրամադրելով։ Այս ամենի հետևում երևում են ոչ անհայտ սերգեևմարկովների ականջները, և սա շատ ցավալի է, քանի որ Լյուդմիլա Վյաչեսլավովնան Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև եղբայրական հարաբերությունների խորացման համոզված ջատագովն է։ Հարցազրույցի վերջում կուզենայի հորդորել բարեկամներին. մի՛ ոտնձգեք Հայաստանի Ազգային հերոսների դեմ...

Арташес Гегамян: Не посягайте на национальных героев Армении
Ангажированные Азербайджаном политики будут и впредь стараться вбить клин в армяно-российские отношения
Выдающегося армянского полководца, государственного деятеля и мыслителя Гарегина Нжде турки в свое время нарекли именем Нжде Ажда-паша, что означает наводящий ужас паша. Он действительно наводил ужас на убийц и врагов армян, заставляя трепетать янычаров. Но и спустя 63 года после своей смерти Национальный герой Армении продолжает наводить трепет на врагов Армении, которые все еще не оставляют попыток извратить историю, очернить человека, являющегося бесспорным патриотом и глубоко чтимым в своей стране героем.
Тщетные потуги оболгать Нжде особо активизировались в последние годы, посредством лживых и недостоверных вбросов СМИ и высказываний ряда банальных глашатаев антиармянской азербайджано-турецкой пропаганды. Эти пропагандистские изыски не что иное, как дешевая антиармянская кампания, развернутая недругами Армении, которые пытаются переписать историю и вбить клин в армяно-российские отношения.
Очередное и самое свежее тому подтверждение - опубликованная накануне в российской «Независимой газете» статья «Возрождение нацизма от Прибалтики до Армении». Автор этого откровенно тенденциозного (в плане Армении) материала - уважаемый человек: заслуженный врач РФ, профессор, заместитель председателя комитета по социальной политике Совета Федерации Людмила Козлова. Человек, который имеет много друзей среди армян, как в России, так и в Армении. Что могло вынудить уважаемого сенатора РФ обратиться к неведомой ей (судя по статье) столь щепетильной и чувствительной исторической тематике, кто стоит за публикацией, и кому это было нужно? Мы попросили прокомментировать депутата Национального Собрания Армении, члена фракции РПА, сопредседателя армянской части Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального собрания РФ и Национального собрания РА, председателя партии «Национальное единение» Арташеса Гегамяна.
- Г-н Гегамян мы стали свидетелями очередного материала в российской прессе, где Армению напрямую обвиняют в пособничестве нацистской идеологии. И опять все крутится вокруг памятника и личности Гарегина Нжде. Как можно Армению, которая трепетно, бережно и с гордостью относится к своему участию в Великой Отечественной войне, столь оголтелым образом обвинять в возрождении нацизма?
- Далеко не случайно, что именно вчера, когда в качестве кандидата в президенты РФ был зарегистрирован очень уважаемый в Армении Владимир Владимирович Путин, и появилась эта статья. Недругам армяно-российского стратегического партнерства нужно было обязательно чем-то «затмить» это важное и для Армении событие. И вот, в медиапространство вбрасывается враждебная, и, в первую очередь, враждебная России, а также – Армении статья, где по части Армении всё - сплошная клевета и утверждения, ничего общего не имеющие с действительностью. Вызывает беспокойство другое: член Совета Федерации РФ, заслуженный врач и заслуженный деятель не исторической науки берется давать профессиональные оценки историческим событиям и личностям времен Первой Мировой и Великой Отечественной войн. Не вызывает сомнений, что обращение к этим событиям требует более глубокого профессионального изучения и должной компетенции. В данном случае, думается, что можно было бы ознакомиться с официальной оценкой МИД России, данной в связи с установлением памятника Гарегину Нжде в Ереване, озвученной официальным представителем Марией Захаровой. Она прозвучала 4 июля 2016 года: Захарова сопровождала министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, прибывшего в Ереван на заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ. Так, отвечая на вопрос «Радио Азатутюн» (армянская служба «Радио Свобода») о том, считает ли она по-прежнему, что установка в Ереване памятника Гарегину Нжде является «попыткой героизации нацизма», ответила буквально следующее: «Насчет памятника, это, безусловно, внутреннее дело Армении и Еревана. Я очень прошу вас найти мой комментарий и дословно на «Радио Свобода» его процитировать, и больше его не перевирать. Потому что, перевирая мои слова, вы делаете хуже, и, естественно, все это работает на пользу тем людям, которые не являются друзьями Армении».
- Так почему опять, после того, как уже прозвучала официальная оценка Москвы, возвращаются к этой теме?
- По той простой причине, что есть силы, находящиеся вне Совета Федерации, которые продолжают играть враждебную роль. Им уж очень претит прочное стратегическое партнерство Армении и России, ставящее мощный заслон пантюркистским устремлениям Турции и Азербайджана.
Почему враждебную? Потому, что более двух с половиной миллионов наших соотечественников проживают сегодня в России и, в большинстве своем, они настроены проголосовать за действующего президента России Владимира Путина. Ведь именно в годы его президентства, повторюсь, стратегическое партнерство Армении и России поднялось на новый, более высокий уровень. Более того, намечаются очень важные, интересные, нацеленные в будущее мероприятия в рамках ОДКБ и Евразийского экономического союза.
И кому-то надо было в головах и умах наших соотечественников, проживающих в России, посеять смуту, смятение, непонимание и недопонимание: почему Национальный герой Армении, который уберег всю Зангезурскую область от геноцида со стороны мусаватистского Азербайджана и покровительствовавшей ему Турции, что предотвратило создание исламской дуги в южном подбрюшье России, являющийся гордостью армянского народа, подвергается шельмованию?
Люди, хорошо осведомленные о личности и деятельности Гарегина Нжде, никогда бы не позволили себе столь гнусных строк о том, что «на его руках кровь более 20 тысяч безвинно убиенных мирных жителей». Не говорю уже о том, что Гарегин Нжде был осужден на лишение свободы в годы сталинизма, когда даже за незначительные деяния человека без суда и следствия расстреливали. И как это вышло, что к Гарегину Нжде была проявлена такая «гуманность»... и его осудили на лишение свободы, а не поставили к стенке.
Вот над чем должны были призадуматься авторы подобных публикаций. Равно как и над тем, что Гарегин Нжде за свои подвиги и проявленное мужество в годы Первой мировой войны был награжден боевыми орденами Российской империи: Святого Владимира, Святой Анны, Георгиевскими крестами III и II степеней. Это ведь о многом говорит.
- И кто же стоит за кулисами подобных публикаций?
- Это неудавшиеся, озлобленные политики, а скорее политиканы, оказавшиеся сейчас вне Госдумы и Совета Федерации РФ, подхваченные и ангажированные Азербайджаном. Они будут и впредь из кожи лезть, чтобы расшатать союзнические армяно-российские отношения. Большую боль и досаду вызывает то, когда рупором этих сил становятся честные люди, в данном случае Людмила Козлова. С ней, я считаю, очень мерзко поступили, предоставив несоответствующие действительности материалы. Тут проглядываются торчащие уши небезызвестных сергеевмарковых, и это очень прискорбно, так как Людмила Вячеславовна является убежденным поборником углубления братских отношений между Арменией и Россией. В конце интервью хотелось бы обратиться к друзьям: не посягайте на Национальных героев Армении…