Գիտնականները ոչ մեծ քանակությամբ ոգելից խմիչքներն օգտակար են համարել ուղեղի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոչ մեծ քանակություններով գինու եւ այլ ոգելից խմիչքների գործածումը պաշտպանում Է ուղեղը բորբոքումներից եւ դրա բջիջներին օգնում Է ազատվելու թույներից:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարում են կենսաբանները Scientific Reports հանդեսում հրապարակված հոդվածում: «Որպես կանոն, մեծ քանակություններով ալկոհոլի ընդունումը վնասում Է կենտրոնական նյարդային համակարգի աշխատանքին, այլ ոչ թե օգնում Է դրան: Մյուս կողմից, մեզ հաջողվել Է ցույց տալ, որ ոչ մեծ բաժնաչափերով ոգելից խմիչքներն օգտակար են ուղեղի առողջության համար, քանի որ դրանք վերջինիս օգնում են իրեն մաքրելու «աղբից»,- ասել Է Մայքեն Նեդերգաարդը Ռոչեսթերի համալսարանից (ԱՄՆ):
Գիտափորձերի նման արդյունքներն, ինչպես կարծում են Նեդերգաարդը եւ նրա գործընկերները, վկայում են այն բանի օգտին, որ չափավոր բաժնաչափերով ոգելից խմիչքներն իրոք կարող են մարդուն պաշտպանել Ալցհայմերի հիվանդության, ծերունական թուլամտության զարգացումից եւ ուղեղի հետ կապված այլ խնդիրներից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые признали небольшие количества спиртного полезными для мозга
Употребление небольших количеств вина идругих спиртных напитков защищает мозг отразвития воспалений ипомогает его клеткам избавляться оттоксинов, заявляют биологи встатье, опубликованной вжурналеScientific Reports.
"Как правило, длительный прием больших количеств алкоголя вредит работе центральной нервной системы, ане помогает ей. С другой стороны, нам удалось показать, что небольшие дозы спиртного являются полезными дляздоровья мозга, так какони помогают ему очищать себя от "мусора",— заявила Майкен Недергаард (Maiken Nedergaard) изуниверситета Рочестера (США),сообщает Арменпресс.
Подобные результаты экспериментов, каксчитают Недергаард иее коллеги, говорят впользу того, что умеренные дозы спиртного действительно могут защищать человека отразвития болезни Альцгеймера, старческого слабоумия идругих проблем смозгом.