Գիտնականները քաղցկեղի վաղ ախտորոշման նոր տեխնոլոգիա են մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի եւ ավստրալացի գիտնականներն ստեղծել են նոր ախտորոշիչ թեստ, որը քաղցկեղային հիվանդությունների առավել տարածված տասը տեսակներից ութը հայտնաբերում Է ամենավաղ փուլերում: Այդ մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է աշխատության հեղինակներից մեկը՝ Մելբուռնի Ուոլթերի եւ Էլիզա Հոլի ինստիտուտի (WEHI) աշխատակից բժշկական գիտությունների պրոֆեսոր Փիթեր Գիբսը, որն այդ իրադարձությունը համարել Է «իսկական բեկում»:
Բժիշկներն արդեն անցկացրել են արյան անալիզով ախտորոշման նոր մեթոդի կլինիկական հետազոտություններ. դրանց մասնակիցներ են դարձել հազարից ավելի մարդիկ, որոնց մոտ ավելի վաղ անցկացված այլ հետազոտությունների օգնությամբ քաղցկեղ Էր հայտնաբերվել վաղ փուլում: Հեղուկային բիոպսիայի՝ մշակված տեխնոլոգիայի կիրառումը, որն ստացել Է CancerSEEK անվանումը, թույլ Է տվել հաստատել թոքերի եւ աղիների քաղցկեղով հիվանդանալու դեպքերի մոտավորապես 60 տոկոսը, ենթաստամոքսային գեղձի եւ ստամոքսի քաղցկեղով հիվանդանալու դեպքերի ավելի քան 70 տոկոսը, լյարդի եւ ձվարանների քաղցկեղով հիվանդանալու դեպքերի 95 տոկոսը:
CancerSEEK-ի գլխավոր արժանիքներից մեկը կեղծ դրական արդյունքների գործնականում լրիվ բացակայությունն Է, ինչը, ավստրալացի ուռուցքաբանի խոսքով, «թույլ Է տալիս խուսափել այն սխալներից, որոնք հոգեբանական ուժեղ ճնշում են գործում մարդկանց վրա եւ հանգեցնում լրացուցիչ թանկարժեք ախտորոշիչ ընթացակարգերի»: Հետազոտողները փորձարկումներ են անցկացրել 800 առողջ կամավորների վրա, եւ սխալ դրական արդյունքները 1 տոկոսից պակաս են կազմել: Գիբսը հայտնել Է, որ նոր տեխնոլոգիայի փորձարկումները կշարունակվեն, բայց նա այն կարծիքին Է, որ արդեն «մեկ-երկու տարի անց» այն կսկսեն օգտագործել բուժող բժիշկները: Նախնական կարգով արյան նման անալիզի արժեքը գնահատվում Է մոտավորապես 500 դոլար:
Գիտնականների միջազգային խմբի աշխատանքի մասին տեղեկատվությունը հրապարակված Է Science հանդեսում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые разработали новую технологию ранней диагностики рака
Американские и австралийские ученые создали новый диагностический тест, который выявляет на самых ранних стадиях восемь из десяти наиболее распространенных видов раковых заболеваний.
Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил один из авторов работы, профессор медицины Питер Гиббс из мельбурнского Института Уолтера и Элизы Холл (WEHI), который назвал это событие "подлинным прорывом".
Медики уже провели клинические испытания нового метода диагностики по анализу крови, их участниками стали свыше тысячи человек, у которых прежде с помощью других исследований был выявлен рак на ранней стадии. Применение разработанной технологии жидкостной биопсии, получившей название CancerSEEK, позволило подтвердить около 60% случаев заболевания раком легких и кишечника, свыше 70% случаев заболевания раком поджелудочной железы и желудка, 95% случаев заболевания раком печени и яичников.
Одним из главных достоинств CancerSEEK является практически полное отсутствие ложноположительных результатов, что, по словам австралийского онколога, "позволяет избежать ошибок, оказывающих сильное психологическое давление на людей и ведущих к дополнительным дорогостоящим диагностическим процедурам". Исследователи провели испытания на 800 здоровых добровольцах, и ошибочные положительные результаты оказались ниже отметки 1%.
Гиббс сообщил, что испытания новой технологии будут продолжаться, но он полагает, что уже "через год-два" ее начнут использовать лечащие врачи. В предварительном порядке стоимость такого анализа крови оценивается ориентировочно в $500.