Փայլանը հակադարձել է պատրիարքական ընտրության մասին թուրքական իշխանամետ լրատվամիջոցի հրապարակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը հակադարձել է թուրքական «Աքշամ» պարբերականի կողմից հրապարակված տեղեկությանը, որում իշխանամետ լրատվամիջոցը հայ պատգամավորին մեղադրել էր Պոլսո Հայոց պատրիարքական ընտրությունները մանիպուլյացիայի ենթարկելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Ինչպես և նշվում էր հրապարակման մեջ՝ մենք՝ Թուրքիայի հայերս, երկար ժամանակ է սպասում ենք պատրիարքի ընտրությանը: Որպես պատգամավոր տարբեր նախաձեռնություններով եմ հանդես եկել խոչընդոտների հանդիպող ընտրական գործընթացն անհապաղ սկսելու, կարգ ու կանոնի համաձայն անցկացնելու նպատակով: Այս հարցով բազմիցս հանդիպել եմ կառավարության անդամների հետ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում տարբեր առիթներով խնդիրն օրակարգ եմ բերել: Որպես հայ համայնքի ներկայացուցիչ պայքարել եմ հանուն նրա, որ ընտրություններ անցկացվեն, որի արդյունքում քվեարկությամբ հայտնի կդառնա մեր պատրիարքը: Սակայն, ի տարբերություն արված հրապարակման՝ մինչ օրս չեմ հայտարարել, թե պատրիարքի թեկնածուներից ում եմ աջակցում: Ինձ համար կարևոր է հասարակության կողմից հարգանքի արժանի ցանկացած թեկնածու, ով հավուր պատշաճի կկատարի իր պարտականությունները»,- հայտարարել է Փայլանը:
Նա ընդգծել է, որ հայկական համայնքը քվեարկության արդյունքում կորոշի հաջորդ պատրիարքին:
«Ժողովրդավարական համակարգերում ճգնաժամերը լուծվում են ժողովրդավարական ընտրության միջոցով: Հայկական համայնքը պետք է կենտրոնանա ընտրությունների անցկացման հարցի շուրջ, որի իրավունքն ունենք: Բոլորիս համար նպատակային պետք է լինի ուժեղ հայ համայնք ունենալը: Ես տարբեր հարթակներում շարունակելու եմ հասկացնել, որ դա բխում է նաև Թուրքիայի շահերից»,- ասել է Փայլանը՝ նշելով, որ շարունակելու է այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրել:
Թուրքական «Աքշամ» պարբերականը գրել էր, թե Գարո Փայլանը, համագործակցելով հայկական սփյուռքի հետ, ցանկանում է պատրիարքական աթոռին նստեցնել Հայ առաքելական եկեղեցու Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ Չուլջյանին, ում սիրում են սփյուռքում: Լրատվամիջոցը նշել էր, թե հայկական սփյուռքը փորձում է իր ազդեցությունը սփռել Թուրքիայի հայության վրա և այդ հարցում օգտագործում է Կարո Փայլանին:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Ethnic Armenian MP of Turkey Garo Paylan has countered the article published by Turkish Aksam, a pro-Erdogan newspaper, which accused the Armenian lawmaker in manipulating the Armenian Patriarchal elections of Istanbul, Agos reports.
“Like the article mentioned, we, Armenians of Turkey, are waiting for the patriarchal election for a long time. I have presented various initiatives as a lawmaker to immediate start the electoral process which has met many obstacles, and to hold in according to the rules. I’ve met with members of the government numerously regarding this matter. I have brought this issue to the agenda in the Parliament of Turkey on various occasions. As a representative of the Armenian community, I have struggled for the election to be held, as a result of which our patriarch will be known through voting. However, unlike the article mentioned, I haven’t announced till now whom I am endorsing from the candidates. For me the important thing is for any candidate to be worthy of respect from the public, who will duly implement his duties”, Paylan said.
He stressed that the Armenian community will decide the next patriarch as result of voting.
“In democratic systems, crises are solved through democratic elections. The Armenian community must focus on the issue of holding the elections, the right of which we have. Having a strong Armenian community must be a goal for each of us. I will continue making understand in various platforms that this stems from the interests of Turkey also”, he said.
Earlier the Turkish newspaper reported that Paylan, through cooperation with the Armenian Diaspora, wants Sebouh Chouljian, Primate of the Diocese of Gougark, to be patriarch.