Փայլանը հակադարձել է պատրիարքական ընտրության մասին թուրքական իշխանամետ լրատվամիջոցի հրապարակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը հակադարձել է թուրքական «Աքշամ» պարբերականի կողմից հրապարակված տեղեկությանը, որում իշխանամետ լրատվամիջոցը հայ պատգամավորին մեղադրել էր Պոլսո Հայոց պատրիարքական ընտրությունները մանիպուլյացիայի ենթարկելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
«Ինչպես և նշվում էր հրապարակման մեջ՝ մենք՝ Թուրքիայի հայերս, երկար ժամանակ է սպասում ենք պատրիարքի ընտրությանը: Որպես պատգամավոր տարբեր նախաձեռնություններով եմ հանդես եկել խոչընդոտների հանդիպող ընտրական գործընթացն անհապաղ սկսելու, կարգ ու կանոնի համաձայն անցկացնելու նպատակով: Այս հարցով բազմիցս հանդիպել եմ կառավարության անդամների հետ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում տարբեր առիթներով խնդիրն օրակարգ եմ բերել: Որպես հայ համայնքի ներկայացուցիչ պայքարել եմ հանուն նրա, որ ընտրություններ անցկացվեն, որի արդյունքում քվեարկությամբ հայտնի կդառնա մեր պատրիարքը: Սակայն, ի տարբերություն արված հրապարակման՝ մինչ օրս չեմ հայտարարել, թե պատրիարքի թեկնածուներից ում եմ աջակցում: Ինձ համար կարևոր է հասարակության կողմից հարգանքի արժանի ցանկացած թեկնածու, ով հավուր պատշաճի կկատարի իր պարտականությունները»,- հայտարարել է Փայլանը:
Նա ընդգծել է, որ հայկական համայնքը քվեարկության արդյունքում կորոշի հաջորդ պատրիարքին:
«Ժողովրդավարական համակարգերում ճգնաժամերը լուծվում են ժողովրդավարական ընտրության միջոցով: Հայկական համայնքը պետք է կենտրոնանա ընտրությունների անցկացման հարցի շուրջ, որի իրավունքն ունենք: Բոլորիս համար նպատակային պետք է լինի ուժեղ հայ համայնք ունենալը: Ես տարբեր հարթակներում շարունակելու եմ հասկացնել, որ դա բխում է նաև Թուրքիայի շահերից»,- ասել է Փայլանը՝ նշելով, որ շարունակելու է այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրել:
Թուրքական «Աքշամ» պարբերականը գրել էր, թե Գարո Փայլանը, համագործակցելով հայկական սփյուռքի հետ, ցանկանում է պատրիարքական աթոռին նստեցնել Հայ առաքելական եկեղեցու Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ Չուլջյանին, ում սիրում են սփյուռքում: Լրատվամիջոցը նշել էր, թե հայկական սփյուռքը փորձում է իր ազդեցությունը սփռել Թուրքիայի հայության վրա և այդ հարցում օգտագործում է Կարո Փայլանին:

Гаро Пайлан ответил публикациям в провластных турецких СМИ по поводу выборов патриарха
Депутат турецкого Меджлиса армянского происхождения Гаро Пайлан ответил публикациям в провластной турецкой газете «Акшам» по поводу выборов патриарха, в которой он обвиняется в манипулировании выборами. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Акос».
«Как говорится в публикации, мы, армяне Турции, уже долгое время ожидаем выборов патриарха. Будучи депутатом, я неоднократно выступал с различными инициативами по поводу скорейшего начала процесса выборов, которым ставятся различные препятствия. По этому вопросу я неоднократно встречался с представителями правительства. Я поднимал вопрос в парламенте. Как представитель армянской общины, я боролся за проведение выборов, однако, в отличие от авторов публикации, я никогда не называл имя кандидата, которого я поддерживал бы. Для меня важным является любой кандидат, которого поддерживает общественность и который должным образом будет исполнять свои обязанности»,- заявил Гаро Пайлан.
Он подчеркнул, что патриарха назовет армянская община в результате голосования.
«В демократических системах кризисы решаются демократическими выборами. Армянская община должна сконцентрироваться на вопросе проведения выборов, на что она имеет право. Нашей общей целью должно быть иметь сильную общину. Я буду продолжать пытаться донести на различных форумах, что это также и в интересах Турции»,- сказал он.
В провластной турецкой газете «Акшам» написали, что сотрудничая с армянской диаспорой за рубежом, Гаро Пайлан хочет посадить на патриарший трон предводителя епархии ААЦ Гугарац Сепуха Чулджяна, которого любят в диаспоре, чем диаспора пытается оказать влияние на армянскую общину Турции, для чего и используется Гаро Пайлан.