ԱՄՆ-ն վերականգնել է մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը Թուրքիային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է պետդեպի պաշտոնական կայքը:
«Պետդեպարտամենտը վստահ է, որ անվտանգության հետ կապված իրադրությունը զգալիորեն բարելավվել է, որպեսզի ամբողջությամբ վերականգնվեն Թուրքիայում վիզային ծառայությունները: Այդուհանդերձ, մենք շարունակում ենք լուրջ մտահոգություններ ունենալ Թուրքիայում մեր առաքելության տեղացի աշխատակիցների դեմ առկա մեղադրանքների առնչությամբ: Մենք մտահոգված ենք նաև ԱՄՆ քաղաքացիների դեմ առկա դատական գործերի փաստով, ովքեր ձերբակալվել են երկրում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում»,- ասվում է պետդեպի հայտարարության մեջ:
Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտից տեղեկացրել են, որ իրենք շարունակելու են կապի մեջ մնալ թուրք պաշտոնյաների հետ՝ վերոնշյալ դեպքերին սպառիչ լուծումներ տալու նպատակով:
ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները լարվել էին այն բանից հետո, ինչ թուրքական իշխանությունները որոշում էին կայացրել ձերբակալել Ստամբուլում ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակցին: Դրանից հետո ամերիկյան կողմը հայտարարել էր վիզային գործընթացները սահմանափակելու մասին: Նման քայլով էր պատասխանել նաև թուրքական կողմը:

США восстановили предоставление виз гражданам Турции
Госдепартамент США принял решение полностью восстановить процесс предоставления виз гражданам Турции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает сайт ведомства.
"Государственный департамент уверен, что положение вобласти безопасности улучшилось вдостаточной степени, чтобы обеспечить полное возобновление визовых услуг вТурции",— говорится взаявлении.
"Граждане Турции, желающие посетить США, могут вновь обращаться за получением собеседования на получение визы. Однако ввиду ограниченности числа рассматриваемых заявок срок рассмотрения обращений может затянуться", – говорится в сообщении.
8 октябряпосольство США в Анкаре объявило о приостановке выдачинеиммиграционных виз в американских дипмиссиях в Турции. Такое решение было принято после ареста американского дипломата Метина Топуза. Турецкий суд арестовал его по обвинению в связях с организацией оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена (FETO).
Буквально на следующий деньпосольство Турции в США объявило о приостановкевыдачи неиммиграционных виз америкацам, зеркально ответив на аналогичный шаг Вашингтона.