ԱՄՆ-ն վերականգնել է մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը Թուրքիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը Թուրքիային: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է պետդեպի պաշտոնական կայքը:
«Պետդեպարտամենտը վստահ է, որ անվտանգության հետ կապված իրադրությունը զգալիորեն բարելավվել է, որպեսզի ամբողջությամբ վերականգնվեն Թուրքիայում վիզային ծառայությունները: Այդուհանդերձ, մենք շարունակում ենք լուրջ մտահոգություններ ունենալ Թուրքիայում մեր առաքելության տեղացի աշխատակիցների դեմ առկա մեղադրանքների առնչությամբ: Մենք մտահոգված ենք նաև ԱՄՆ քաղաքացիների դեմ առկա դատական գործերի փաստով, ովքեր ձերբակալվել են երկրում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում»,- ասվում է պետդեպի հայտարարության մեջ:
Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտից տեղեկացրել են, որ իրենք շարունակելու են կապի մեջ մնալ թուրք պաշտոնյաների հետ՝ վերոնշյալ դեպքերին սպառիչ լուծումներ տալու նպատակով:
ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները լարվել էին այն բանից հետո, ինչ թուրքական իշխանությունները որոշում էին կայացրել ձերբակալել Ստամբուլում ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակցին: Դրանից հետո ամերիկյան կողմը հայտարարել էր վիզային գործընթացները սահմանափակելու մասին: Նման քայլով էր պատասխանել նաև թուրքական կողմը:

YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. The U.S. Department of State issued a statement on resumption of visa services in Turkey, Armenpress reports citing the State Department’s website.
“The Department of State is confident that the security posture has improved sufficiently to allow for the full resumption of visa services in Turkey. We continue to have serious concerns about the existing allegations against arrested local employees of our Mission in Turkey. We are also concerned about the cases against U.S. citizens who have been arrested under the state of emergency”, the statement says.
The Department of State added that they will continue to engage with their Turkish counterparts to seek a satisfactory resolution to these cases.
The relations between the U.S. and Turkey became tense after the Turkish authorities made a decision to arrest employees of the U.S. Consulate in Istanbul. This was followed by restricting visa procedures by the US side in Turkey.