Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են արդյունաբերության ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը դեկտեմբերի 25-ին Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ: Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Կարայանը և Դենիս Մանտուրովը քննարկել են երկու կողմերի առաջարկությունները և հարցադրումները ընթացիկ երկկողմ ծրագրերի վերաբերյալ, որոնք առնչվում են արդյունաբերական կոոպերացիային և Հայաստանի արդյունաբերության մեջ ներդրումներին՝ մասնավորապես էլեկտրատեխնիկայի և ակնագործության ոլորտում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից, նախարար Կարայանը Դենիս Մանտուրովին առաջարկել է ընդլայնել ռուսաստանյան արդյունաբերական ձեռնարկությունների ներկայացվածությունը Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում։ Ի պատասխան, Դենիս Մանտուրովը հայտնել է հայ գործընկերոջը, որ ռուսաստանյան կորպորացիաները հետաքրքրված են գործունեություն ծավալելու Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիներում։
Զրույցի ժամանակ Դենիս Մանտուրովը բարձր է գնահատել Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովում ընդունված որոշումները, ինչպես նաև նշել երկկողմ շփումների ավելացման հանգամանքը:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են 2017 թվականին փոխգործակցության ընթացքում երկու երկրների առևտրատնտեսական ցուցանիշների աճը։
ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարը Սուրեն Կարայանի հետ քննարկել է նաև հայ-ռուսական համատեղ ներդրումային ֆոնդի աշխատանքների ակտիվացմանն առնչվող հարցեր: Նախարարները հանձնարարականներ են տվել համապատասխան ստորաբաժանումներն։
Նախարար Կարայանի առաջարկով որոշվել է նաև ստեղծել արդյունաբերության ոլորտում փոխգործակցության համատեղ աշխատանքային խումբ։ Կողմերը պայմանավորվել են խմբի առաջին հանդիպումն անցկացնել 2018 թվականի սկզբին։ Աշխատանքային խումբը մասնավորապես կուսումնասիրի դեպի երրորդ երկրներ համատեղ արտահանման հեռանկարները և կոնկրետ արդյունաբերական ծրագրերը։

Armenia, Russia discuss prospects of mutual partnership in industry field
YEREVAN, DECEMBER 26, ARMENPRESS. Armenian minister of economic development and investments Suren Karayan on December 25 met with Russia’s minister of industry and trade Denis Manturov in Moscow, the ministry told Armenpress.
During the meeting the two ministers discussed the proposals of the two sides and the issues relating to the current bilateral programs, in particular, to the industrial cooperation and investments in Armenia’s industry.
The Armenian minister proposed the Russian minister to expand the representation of Russian industrial enterprises in Armenia’s free economic zones. The Russian minister said the Russian corporations are interested in conducting an activity in Armenia’s free economic zones.
During the talk Denis Manturov highly appreciated the decisions adopted in the Eurasian partnership international forum, as well as highlighted the need to intensify the bilateral contacts.
The sides highlighted with satisfaction the increase of trade-economic figures of the two countries during 2017.
The officials also touched upon issues relating to deepening the works of the Armenian-Russian joint investment fund. The minister gave instructions to the respective units.
At the proposal of minister Karayan, a decision was made to form a joint partnership working group in the field of industry. The ministers agreed to hold the first meeting in early 2018. The working group will in particular study the prospects of joint export to third countries and concrete industrial programs.