Վրաստանը ֆրանսիական ՀՕՊ Է տեղակայել իր տարածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լեւան Իզորիան, դեկտեմբերի 20-ին, ելույթ ունենալով խորհրդարանի կոմիտեների լսումներում, հայտարարել Է, որ հանրապետության տարածքում արդեն տեղակայված Է հակաօդային պաշտպանության ֆրանսիական համակարգ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հակաօդային պաշտպանության համակարգի գնման մասին Վրաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համաձայնագրերն ստորագրվել են տակավին 2015 թվականի ամռանը: Նախարարն ընթացիկ տարում մի քանի անգամ այցելել Է Ֆրանսիա, որտեղ գործընկերների հետ բանակցություններ Է վարել այդ հարցի շուրջ եւ եղել Է այն գործարաններում, որոնք հակաօդային համակարգեր են թողարկում:
«Մենք ձեռք ենք բերել տեխնիկական սարքավորում, որն արդեն գտնվում Է Վրաստանում… Մենք հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի համագործակցության առաջին փուլի շրջանակներում մեր օդային տարածությունն ավելի պաշտպանված լինի, եւ մենք պատրաստ ենք ֆրանսիացի մեր գործընկերների հետ շարունակել աշխատանքը երկրորդ փուլում»,-ասել Է նախարարը:
Նա հավելել Է, որ երկրորդ փուլը նախատեսում Է Ֆրանսիայում վրացի այն սպաների վերապատրաստումը, որոնք կառավարելու են հակաօդային պաշտպանության համակարգը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Грузия разместила на своей территории французские ПВО
Французская система противовоздушной обороны уже размещена вГрузии.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил всреду министр обороны Леван Изория накомитетских слушаниях впарламенте.
Соглашения между Грузией иФранцией озакупках системы противовоздушной обороны были подписаны еще летом 2015 года. Министр втекущем году несколько раз посещал Францию, где провел переговоры сколлегами поданному вопросу иосмотрел заводы, выпускающие противовоздушные системы.
"Мы приобрели техническое оборудование, которое уже находится вГрузии… Мы сделаем все возможное, чтобы врамках первой фазы сотрудничества наше воздушное пространство было более защищено, имы готовы продолжить работу надвторой фазой снашими французскими коллегами",— заявил министр.
Он добавил, что вторая фаза предусматривает переподготовку французской стороной грузинских офицеров, которые будут управлять ПВО.