Ընդհանուր գնաճը կառավարելի է. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում որոշ ապրանքատեսակների գներ բարձրացել են՝ կապված միջազգային շուկաներում այդ ապրանքատեսակների թանկացումների հետ, բայց ընդհանուր գնաճը կառավարելի է: Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Այո՛, որոշ ապրանքատեսակների գներ բարձրացել են՝ կապված միջազգային շուկաներում այդ ապրանքատեսակների թանկացումների հետ, բայց ընդհանուր գնաճը կառավարելի է: Եվ հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ թեև բոլորն ասում են՝ աշխատավարձերը չեն բարձրացնում և այլն, աշխատավարձի բարձրացման տեմպն այսօրվա դրությամբ մի քիչ ավելի բարձր է, քան գնաճը: Սա, կարծում եմ, շատ կարևոր հանգամանք է, նույնը՝ 2016 թվականին էր»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին որոշ ընդդիմադիրների առաջարկին: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այստեղ բացարձակ ռացիոնալություն չի տեսնում: Նա այստեղ տեսնում է ուղղակի որոշակի շահերին ծառայելու ցանկություն կամ որոշակի համոզվածություն, որը գալիս է նյութին մինչև վերջ չտիրապետելուց:
«Բայց եթե իրոք նրանք համոզված են՝ կարող են լուրջ փաստարկներ բերել, ես որևէ լուրջ փաստարկ չեմ լսել»,-ասել է նա: Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե հունվարի մեկից 900 ապրանք կարող է թանկանալ, նախագահը պատասխանել է. «Դրանք էական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ո՛չ թռիչքային գնաճերի առումով, և ոչ էլ տնտեսությանը խոչընդոտելու առումով: Ես դա ենթադրաբար չեմ ասում, երբ մենք 2015 թվականից սկսեցինք արդեն լիարժեք անդամակցել այդ կառույցին, մի քանի հազար ապրանքատեսակների գծով փոխվեցին դրույքաչափերը և ի՞նչ, մեր երկրում եղա՞վ թռիչքաձև գնաճ, իհարկե՝ չեղավ, ուրեմն հիմա էլ ազդեցությունը մեծ չէ և այդ ազդեցությունը նաև փոխհատուցվում է այլ ապրանքատեսակների մասով՝ ավելի էժան գներով, և, կարծում եմ, այստեղ հավասարակշռված մոտեցում ունենք և այդ մոտեցումը բերում է նրան, որ օրինակ 2016 թվականին մեր երկրում, ընդհակառակը, գնանկում տեղի ունեցավ: Սա էլ փաստ է, որ չեն կարող ժխտել և այսօր էլ մենք շոշափելի գնաճ չունենք»:

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The prices of some products have increased in Armenia in connection with the increase in prices of these products in international markets, but the overall inflation is manageable, Armenian President Serzh Sargsyan said in an interview to ARMENIA TV.
“Yes, the prices of some products have increased in connection with the increase in prices of these products in international markets, but the overall inflation is manageable. If we take into account the fact that although everyone says salaries are not increased and etc, the rate of wage increase is a bit higher than the inflation as of today. I think this is a very important factor, the same was in 2016”, the President said.
Serzh Sargsyan also commented on the proposal of some opposition forces to suspend Armenia’s members to the Eurasian Economic Union (EAEU). He stated that he doesn’t see rationality here. Here he just sees a desire to serve some interests or a certain belief which comes from lacking complete information on the material.
“But if they are really convinced, they can present serious facts, I didn’t hear any serious fact”, he said.
Commenting on the reporter’s observation that prices of 900 goods may increase starting from January 1, 2018, the President said: “They cannot have a significant impact in terms of drastic inflations and undermining the economy. I do not suppose this, when we became a full member of the structure in 2015, the rates for several thousand product types changed, and so what? Did our country face a drastic inflation, of course, no, therefore, now as well the impact is not huge and this impact is also compensated via other products, at more affordable prices, and I think that we have a balanced approach here and this approach leads to the fact that for instance in 2016 there was a deflation in our country. This is a fact which cannot be denied and today as well we do not have a tangible inflation”.