Ընդհանուր գնաճը կառավարելի է. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում որոշ ապրանքատեսակների գներ բարձրացել են՝ կապված միջազգային շուկաներում այդ ապրանքատեսակների թանկացումների հետ, բայց ընդհանուր գնաճը կառավարելի է: Այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Այո՛, որոշ ապրանքատեսակների գներ բարձրացել են՝ կապված միջազգային շուկաներում այդ ապրանքատեսակների թանկացումների հետ, բայց ընդհանուր գնաճը կառավարելի է: Եվ հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ թեև բոլորն ասում են՝ աշխատավարձերը չեն բարձրացնում և այլն, աշխատավարձի բարձրացման տեմպն այսօրվա դրությամբ մի քիչ ավելի բարձր է, քան գնաճը: Սա, կարծում եմ, շատ կարևոր հանգամանք է, նույնը՝ 2016 թվականին էր»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչպես է վերաբերում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին որոշ ընդդիմադիրների առաջարկին: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այստեղ բացարձակ ռացիոնալություն չի տեսնում: Նա այստեղ տեսնում է ուղղակի որոշակի շահերին ծառայելու ցանկություն կամ որոշակի համոզվածություն, որը գալիս է նյութին մինչև վերջ չտիրապետելուց:
«Բայց եթե իրոք նրանք համոզված են՝ կարող են լուրջ փաստարկներ բերել, ես որևէ լուրջ փաստարկ չեմ լսել»,-ասել է նա: Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե հունվարի մեկից 900 ապրանք կարող է թանկանալ, նախագահը պատասխանել է. «Դրանք էական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ո՛չ թռիչքային գնաճերի առումով, և ոչ էլ տնտեսությանը խոչընդոտելու առումով: Ես դա ենթադրաբար չեմ ասում, երբ մենք 2015 թվականից սկսեցինք արդեն լիարժեք անդամակցել այդ կառույցին, մի քանի հազար ապրանքատեսակների գծով փոխվեցին դրույքաչափերը և ի՞նչ, մեր երկրում եղա՞վ թռիչքաձև գնաճ, իհարկե՝ չեղավ, ուրեմն հիմա էլ ազդեցությունը մեծ չէ և այդ ազդեցությունը նաև փոխհատուցվում է այլ ապրանքատեսակների մասով՝ ավելի էժան գներով, և, կարծում եմ, այստեղ հավասարակշռված մոտեցում ունենք և այդ մոտեցումը բերում է նրան, որ օրինակ 2016 թվականին մեր երկրում, ընդհակառակը, գնանկում տեղի ունեցավ: Սա էլ փաստ է, որ չեն կարող ժխտել և այսօր էլ մենք շոշափելի գնաճ չունենք»:

Общая инфляция управляема: Президент Армении Серж Саргсян
В Армении подорожали некоторые товары, в связи с подорожанием на внешних рынках. Как передает «Арменпресс», в своем интервью телеканалу «Армения» президент Армении Серж Саргсян сказал, что однако общая инфляция управляема.
«Да, в Армении подорожали некоторые товары, в связи с подорожанием на внешних рынках. однако общее повышение цен управляемо. Будем учитывать то обстоятельство, что, несмотря на то, что все говорят, что зарплаты не растут, однако на сегодня рост зарплат превышает подорожание. Думаю, это важное обстоятельство, то же самое было в 2016 году»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Он коснулся также вопроса о том, как он относится к предложению оппозиции выйти из состава ЕАЭС. Как сказал президент Армении Серж Саргсян, здесь он совершенно не видит рациональности. Здесь он видит служение чужим интересам или же определенные убеждения, связанные с незнанием вопроса.
«Если они действительно убеждены и могут привести серьезные доводы – я серьезных доводов не слышал»,- сказал президент Армении Серж Саргсян. На замечание о том, что в январе могут подорожать около 900 наименований товаров, он ответил: «Это не может оказать существенного влияния ни в смысле скачка инфляции, ни в смысле препятствования экономике. Я говорю это не предположительно: когда в 2015 году мы стали полноправными членами ЕАЭС, изменились ставки по нескольким тысячам товаров, и что? Была в нашей стране скачковая инфляции? Конечно, не была. И сейчас воздействие не будет велико, оно компенсируется удешевлением некоторых товаров, здесь есть сбалансированность, что привело, например, к падению цен в 2016 году. Это факт, который никто не может отрицать, и сегодня мы не имеем ощутимой инфляции».