Գիտնականները պարզել են՝ կատուներն են ավելի խելացի, թե շները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Վանդերբիլթի համալսարանից գիտնականները պարզել են, որ շների գլխուղեղի կեղեւում (տեղամաս, որը պատասխանատու Է մտածողության եւ պլանավորման համար) կրկնակի ավելի շատ են նեյրոնները, քան կատուների մոտ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Science Alert-ը:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակված են Frontiers in Neuroanatomy հանդեսում:
Մի խումբ հետազոտողներ երկար ժամանակ համեմատել են տարբեր տեսակի կենդանիների ուղեղները, այդ թվում՝ արջերի, ջրարջերի, մանգուստների, բորենիների, առյուծների եւ կզաքիսների: Նրանք պարզել են, որ շների գլխուղեղի կեղեւում կան շուրջ 530 մլն նեյրոններ, իսկ կատուների մոտ՝ 250 միլիոն:
Գիտնականների կարծիքով՝ հենց կեղեւում առկա նեյրոնների թիվն Է ազդում եզրակացություններ անելու կենդանու ընդունակության վրա՝ հենվելով անցյալի փորձի վրա: Համեմատության համար նշենք, որ մարդու մոտ առկա են 16 մլրդ նեյրոններ:
Ինչպես նշել Է հետազոտողներից մեկը՝ նեյրոկենսաբան Սյուզաննա Գերկուլանո-Հոուզելը, ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տալիս, որ շներն ընդունակ են ավելի բարդ խնդիրներ լուծել: Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծել Է, թե դա չի նշանակում, որ կատուները հիմար են, պարզապես այդ կենդանիներին սկզբունքորեն ավելի ավելի բարդ Է ուսումնասիրել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Ученые выяснили, кто умнее — кошки или собаки
Ученые изуниверситета Вандербильта вСША выяснили, что вкоре головного мозга (области, которая отвечает замышление ипланирование) собак вдва раза больше нейронов, чем укошек.Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщаетScience Alert.
Результаты работы были опубликованы вжурнале Frontiers inNeuroanatomy.
Группа исследователей втечение длительного времени сравнивала мозг различных видов животных, втом числе медведей, енотов, мангустов, гиен, львов ихорьков. Они выяснили, что вкоре головного мозга собак насчитывается около530 миллионов нейронов, ау кошек— лишь 250 миллионов.
По мнению ученых, именно число нейронов вкоре влияет наспособность животного делать выводы, опираясь напрошлый опыт. Для сравнения, учеловека около16 миллиардов нейронов.
Как отметила одна изисследователей, нейробиолог Сюзанна Геркулано-Хоузель, результаты исследования показывают, что собаки способны решать более сложные задачи. В то же время она подчеркнула, что это неозначает, что кошки глупые, просто этих животных впринципе сложнее изучать.