Պոկլոննայա բլրին սկսվել Է աշխարհում տոնածառի ամենամեծ գնդի հավաքումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոկլոննայա բլրին նոյեմբերի 29-ին սկսել են հավաքել տոնածառի՝ նմանակը չունեցող երաժշտական գունդ՝ ներսում պարահրապարակով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Մոսկվայի քաղաքապետարանի պորտալը: Ամանորյա խաղալիքի բարձրությունը՝ թելի համար ամրակման հարմարանքով հանդերձ, 17 մետր Է, տրամագիծը՝ շուրջ11 մետր:
Գնդի ներսում կտեղայվեն բարձրախոսներ, որոնք կհնչեցնեն ամանորյա երաժշտական կոմպոզիցիաներ եւ երգեր Մոսկվայի մասին, ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Պոկլոննայա բլրին կառուցվածքը կհայտնվի երկրորդ անգամ: 2016 թվականին այն գրանցվել Է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ «Աշխարհում ամենամեծ լուսադիոդային քանդակ» անվանակարգում:
Պոկլոննայա բլրին նաեւ կհայտնվեն աշխարհի հռչակավոր շինությունների եւ հուշարձանների պատճենները. Էյֆելյան աշտարակը եւ Փարիզի աստվածամոր տաճարը, Բիգ Բենը, Ամենափրկիչ Քրիստոսի արձանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сборка самого большого в мире елочного шара началась на Поклонной горе
Не знающий аналог музыкальный елочный шар с танцплощадкой внутри начали собирать в среду на Поклонной горе, сообщает портал московской мэрии. Высота новогодней игрушки вместе с крепежом для нитки - 17 метров, диаметр - около 11 метров. Внутри шара установят динамики, проигрывающие новогодние музыкальные композиции и песни о Москве, говорится в сообщении. На Поклонной горе конструкция появится во второй раз. В 2016 году она вошла в Книгу рекордов Гиннесса в номинации "Самая большая светодиодная скульптура в мире", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
На Поклонной горе также появятся ледяные копии величайших строений и памятников мира: Эйфелева башня и собор Парижской богоматери, Биг-Бен, статуя Христа Искупителя, сообщает портал мэрии.