Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է Արցախի ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, Մասիս Մայիլյանը պատգամավորներին ներկայացրել է հանրապետության Նախագահի ծրագրով նախանշված Արցախի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունները, ընդգծելով, որ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը այսուհետ ևս ձեռնարկելու է հետևողական քայլեր՝ ուղղված Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում առաջընթացի արձանագրմանն ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են արտաքին քաղաքականության ոլորտում համակարգված գործունեության անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման կարևորությունը։
Արտաքին գործերի նախարարը պատասխանել է նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին առնչվող մի շարք հարցերի։
Այնուհետև տեղի է ունեցել Արցախի դիվանագիտական ծառայության ղեկավար անձնակազմի հանդիպումը ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ։

Глава МИД Арцаха встретился с членами Постоянной комиссии по внешним сношениям НС Арцаха
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) Масис Маилян 16 ноября встретился с членами Постоянной комиссии по внешним сношениям Национального Собрания Республики Арцах.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД НКР, Масис Маилян представил депутатам приоритетные направления внешней политики Арцаха, указанные в Программе Президента Республики, отметив что министерство иностранных дел Арцаха будет и далее предпринимать последовательные шаги, направленные на достижение прогресса в процессах международного признания Арцаха и мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
В ходе встречи стороны обсудили координацию деятельности во внешнеполитической сфере. Была подчеркнута важность активизации парламентской дипломатии.
Министр иностранных дел также ответил на ряд вопросов, касающихся региональных проблем и путей их решения.
Затем состоялась встреча руководящего состава дипломатической службы Арцаха с председателем НС Ашотом Гуляном.