Ռեկորդային 34 մլն դոլարով վաճառվել Է երբեւԷ աճուրդի հանված ամենամեծ ադամանդը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնեւի Christie՚s աճուրդում 34 միլիոն դոլարով վաճառվել Է աշխարհում աճուրդի հանված ադամանդներից խոշորագույնը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Agence France Presse-ը:
«Գրիզոնիոյի արվեստ» կոչվող շողակնի քաշը 163,4 կարատ Է: Այն ստացվել Է 404-կարատանոց ալմաստից, որն անցյալ տարի հայտնաբերվել Է Անգոլայում: Ալմաստը դարձել Է խոշորագույն բնակտորը, որը երբեւԷ արդյունահանվել Է այդ երկրում եւ 27-րդն՝ աշխարհում:
Քարի վրա երեք շաբաթ աշխատել Է 14 ակնագործներից բաղկացած խումբը, որոնք դրանից դոմինոյի քարի չափի ադամանդ են կերտել: Դրան կցվում Է մանյակ՝ ավելի փոքր չափերով զմրուխտներից եւ ադամանդներից:
Agence France Presse-ի տվյալներով՝ լոտի գինը դարձել Է ադամանդների համար համաշխարհային ռեկորդ՝ 34 միլիոն դոլար, որում ներառված Է միջնորդագինը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Самый большой бриллиант, когда-либо выставленный на торги, продали за рекордные $34 млн
Крупнейший в мире из выставлявшихся на торги бриллиантушел с молотка в среду на аукционе Christie's в Женеве за $34 млн. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщилоAgence France Presse.
Вес бриллианта под названием "Искусство Гризоньо" составляет 163,4 карата. Он сделан из алмаза в 404 карата, обнаруженного в прошлом году в Анголе. Алмаз стал крупнейшим самородком, когда-либо добытым в этой стране и 27-м в мире.
Над камнем три недели работала команда из 14 ювелиров, которые высекли из него бриллиант размером с костяшку домино. К нему прилагается ожерелье из изумрудов и бриллиантов меньшего размера.
По данным Agence France Presse, цена лота стала мировым рекордом для бриллиантов -$34 млн, в которые включена комиссия.