Չինաստանը կառուցել Է աշխարհում առաջին Էլեկտրական բեռնատար նավը՝ 2 հազ. տոննա ջրատարողությամբ
Պորտալի տվյալներով՝ ջրարկման արարողությունը տեղի Է ունեցել Գուանչժոուի (Հարավային Չինաստանի Գուանդունի նահանգի վարչական կենտրոն) Նանշա արվարձանում: Նավի երկարությունը եւ լայնությունը համապատասխանաբար 70,5 եւ 13,9 մետր են: Անձնակազմը բաղկացած Է վեց մարդուց: Նավի հաշվարկային բարձրությունը 4,5 մետր Է՝ 3,3 մետր ընկղմվածքի դեպքում:
Չորաբեռնատարը հանդերձված Է 160 կիլովատ հզորությամբ երկու Էլեկտրաշարժիչներով: Նավում մոնտաժված Է 26 տոննա քաշով եւ շուրջ 2400 կիլովատ/ժամ ունակությամբ լիթիումային կուտակիչ: Ինչպես նշում Է Sina-ն, չորաբեռնատարի գլխավոր Էներգետիկական կայանքը որեւիցե այլ տեսակի վառելիք չի գործածում եւ շրջակա միջավայր արտանետումներ չի կատարում: Նավի ընթացքի առավելագույն արագությունը հասնում Է ժամում 12,8 կիլոմետրի (շուրջ 7 հանգույցի), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Китай построил первый в мире электросухогруз водоизмещением 2 тыс. т
Китай спустил на воду первый в мире электрический саморазгружающийся сухогруз полным водоизмещением 2 тыс. ти дальностью автономного плавания 80 км. Как сообщил в понедельник информационный порталSina, полная зарядка аккумуляторов занимает около двух часов.
По его данным, церемония спуска на воду прошла в пригороде Гуанчжоу (административный центр провинции Гуандун, Южный Китай) - Наньша. Длина и ширина корабля составляет 70,5 и 13,9 м, соответственно. Экипаж - шесть человек. Расчетная высота борта 4,5 м при осадке 3,3 м, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сухогруз оснащен двумя электродвигателями мощностью по 160 кВт. На борту судна смонтирован литиевый аккумулятор весом 26 т и емкостью около 2400 кВт/ч. Как отмечает Sina, главная энергетическая установка сухогруза не потребляет каких-либо других видов топлива и не производит выбросов в окружающую среду. Максимальная скорость хода судна достигает 12,8 км/ч (около 7 узлов).