Վրաստանի վարչապետը հայտարարել Է կառավարության կազմի փոփոխությունների մասին
Փոփոխությունների համաձայն, կառավարական գերատեսչությունների թվաքանակը 18-ից կրճատվում Է մինչեւ 14. լուծարքի են ենթարկվում Էներգետիկայի նախարարությունը, բնապահպանության նախարարությունը, սպորտի նախարարությունը, ինչպես նաեւ եվրոպական եւ եվրատլանյան կառույցներին ինտեգրման հարցերով պետնախարարի աշխատակազմը: Այդ գերատեսչությունների գործառույթները կդրվեն այլ նախարարությունների վրա:
Մասնավորապես, Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարությունը նաեւ կզբաղվի Էներգետիկայի եւ բնապաշարների ճյուղերով: Այդ գերատեսչությունը կգլխավորի ֆինանսների գործող նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլին, որին այդ պաշտոնում կփոխարինի «Վրաստանի երկաթուղու» գլխավոր տնօրեն Մամուկա Բախտաձեն:
Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը նաեւ կզբաղվի շրջակա միջավայրի պահպանությամբ: Այդ գերատեսչությունը կղեկավարի գյուղատնտեսության նախարարության գործող ղեկավար Լեւան Դավիթաշվիլին: Սպորտի ոլորտն այժմ կվերաբերի մշակույթի նախարարությանը, իսկ երիտասարդության հարցերով կզբաղվի կրթության նախարարությունը: Եվրաինտեգրացման պետնախարարի լուծարված աշխատակազմը կդառնա արտաքին գործերի նախարարության բաղկացուցիչ մասը:
Բացի այդ, Վրաստանի նախարարների կաբինետում կատարվել են կադրային վերադասավորումներ. իրենց պաշտոնները կորցրել են ներքին գործերի նախարար Գեորգի Մղեբրիշվիլին, ինչպես նաեւ կրության եւ գիտության նախարար Ալեքսանդր Ջեջելավան:
Նոր գործառույթներով կրթության նախարարությունը կգլխավորի Թբիլիսիի պետհամալսարանի պրոռեկտոր Միխայիլ Չխենկելին, իսկ ՆԳ նախարարության ղեկավարը կլինի Գեորգի Գախարիան, որը Էկոնոմիկայի նախարարության գործող ղեկավարն Է:

Премьер Грузии объявил об изменениях в составе правительства
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили впонедельник объявил орадикальных структурных икадровых изменениях всоставе правительства, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Согласно изменениям, количество правительственных ведомств сокращается с18 до14— упраздняется Минэнергетики, Минприроды, Минспорта, атакже аппарат госминистра поинтеграции вевропейские иевроатлантические структуры. Функции этих ведомств будут переложены надругие министерства.
В частности, министерство экономики иустойчивого развития также будет заниматься отраслями энергетики иприродных ресурсов. Это ведомство возглавит действующий министр финансов Дмитрий Кумсишвили, которого наэтом посту сменит гендиректор "Грузинской железной дороги" Мамука Бахтадзе.
Министерство сельского хозяйства Грузии также будет заниматься охраной окружающей среды. Этим ведомством будет руководить действующий глава Минсельхоза Леван Давиташвили. Сфера спорта теперь будет относится кминистерству культуры, аделами молодежи будет заниматься Минобразования. Упраздненный аппарат госминистра поевроинтеграция станет частью министерства иностранных дел.
Помимо этого, вКабмине Грузии произведены кадровые перестановки: свои должности потеряли министр внутренних дел Георгий Мгебришвили, атакже министр образования инауки Александр Джеджелава. Минобразования сновыми функциями возглавит проректор Тбилисского государственного университета Михаил Чхенкели, аглавой МВД будет Георгий Гахария, который является действующим главой Минэкономики.