Մոլդովայի բնակչության մեծ մասը ցանկանում է համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ. Դոդոնն ակնկալում է Հայաստանի աջակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը վստահ է, որ Հայաստան կատարած իր այցը նոր էջ կբացի երկկողմ հարաբերություններում: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո ԶԼՄ-ների համար հայտարարության ընթացքում Իգոր Դոդոնը նշեց, որ երկկողմ հարաբերություններն ակտիվացնելու նպատակով առաջիկայում մի շարք աշխատանքներ են նախատեսված:
«Շատ ուրախ եմ, որ Մոլդովայի նախագահներից Հայաստան առաջին այցելողը ես եմ: Այս տարի մենք նշում ենք երկու երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը: Այնպես է ստացվել, որ Մոլդովայի նախագահները մինչ այժմ թե աշխատանքային, թե պաշտոնական այցով չեն եկել Հայաստան: Ես կարծում եմ, որ իմ՝ Հայաստան այցելությունը նոր էջ կբացի մեր երկկողմ հարաբերություններում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Իգոր Դոդոնը:
Նրա խոսքով, այս տարիների ընթացքում երկու երկրներին հաջողվել է առաջ շարժվել բազմաթիվ հարցերով: Ստորագրվել են միջկառավարական, միջպետական 15 համաձայնագրեր, ներկայում էլ կան մի քանի համաձայնագրեր, որոնք պատրաստ են ստորագրման: Նա հույս հայտնեց, որ իր այս այցելությունից հետո երկու երկրները դուրս կգան երկկողմ համագործակցության նոր մակարդակ:
«Եթե խոսենք առևտրային հարաբերություններից, ապա պետք է նշել, որ այդ առումով եղած մակարդակը չի համապատասխանում երկու երկրների միջև առկա ներուժին: Մենք պայմանավորվել ենք, որ կանցկացվեն միջկառավարական հանձնաժողովի նիստեր, գործարար ֆորում: Ես վստահ եմ, որ գործարարները կկարողանան գտնել ընդհանուր նախագծեր, որոնք խթան կհաղորդեն առևտրային հարաբերություններին»,-ասաց նախագահը:
Իգոր Դոդոնը նշեց, որ իր գլխավորած պատվիրակության մեջ կա Հայաստան-Մոլդովա միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավարը: Նրա խոսքով, Հայաստան-Մոլդովա միջխորհրդարանական բարեկամական խմբում ներառված են 20-ից ավելի պատգամավորներ: Նա տեղեկացրեց, որ հաջորդ տարի կկայանա բարեկամական խմբի նիստը:
«Մենք ՀՀ նախագահի հետ քննարկել ենք երկու երկրների համագործակցությունը միջազգային հարթակներում` եվրոպական, տարածաշրջանային: Ես վստահ եմ, որ մեր երկրները դատապարտված են ունենալ լավ հարաբերություններ Արևմուտքից մինչև Արևելք: Այդ առումով Հայաստանը լավ օրինակ է Մոլդովայի համար: Մեզ համար շատ հետաքրքիր է Հայաստանի փորձը ԵԱՏՄ անդամակցության կարգավիճակով: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սերժ Սարգսյանին այն աջակցության համար, որը մենք զգացել ենք նոր ինտեգրացիոն գործընթացներում: Մոլդովայի բնակչության մեծ մասը ցանկանում է համագործակցել ԵԱՏՄ-ի հետ, և այս տարի մենք արել ենք առաջին քայլերը: Ապրիլի սկզբին ստորագրել եմ ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցության համաձայնագիր: Հայտ եմ ներկայացրել դիտորդի կարգավիճակ ստանալու համար: Հայաստանը մեզ աջակցել է ԵԱՏՄ անդամ երկրների նախագահների երկու նիստերին` Բիշքեկում, Սոչիում: Մենք հույս ունենք, որ հետագայում էլ այդ աջակցությունը կստանանք»,-ասաց նախագահը:
Իգոր Դոդոնը նշեց, որ իրենց համար հետաքրքիր է վերլուծել այն ճանապարհային քարտեզը, որով անցնում է Հայաստանը: Այդ առումով երկու երկրների նախագահները պայմանավորվել են փորձի փոխանակման հարցում: Իգոր Դոդոնի խոսքով, իրենց համար հետաքրքիր է Հայաստանի օրինակը, երբ այն գտնվում է ԵԱՏՄ-ում, և պատրաստվում է ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրել:
«Մենք մանրամասն քննարկել ենք նաև այլ հարցեր, որոնք վերաբերում են երկկողմ հարաբերություններին, և անդրադարձել ենք այն խնդիրներին, որոնց բախվում են մեր երկրները: Մենք հույս ունենք` այն խնդիրները, որոնց բախվում է Հայաստանը, կլուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով միջազգային պայմանավորվածություններին համաձայն»,-ասաց Իգոր Դոդոնը:

Majority of Moldovan people in favor of cooperating with EAEU: President Igor Dodon expects Armenia’s support
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Moldovan President Igor Dodon is confident that his visit to Armenia will open a new page in bilateral relations, reports Armenpress.
During the joint press conference with Armenian President Serzh Sargsyan in Yerevan, President Igor Dodon said a number of activities are planned in near future aimed at boosting the bilateral ties.
“I am very happy to be the first one among the Moldovan Presidents who visited Armenia. This year we mark the 25th anniversary of establishment of diplomatic ties of the two countries. The Moldovan presidents didn’t visit Armenia both on working and official visits. I think my visit to Armenia will open a new page in our bilateral relations”, Igor Dodon said.
According to him, during those years the two countries managed to move forward on numerous issues. 15 inter-governmental, inter-state agreements were signed, at the moment there are some agreements which are ready for signing. He expressed hope that after his visit the two countries will establish a new level of bilateral cooperation.
“If we talk about the trade relations, I want to state that the existing level in this sense doesn’t correspond to the potential existing between the two countries. We have agreed to hold a session of the Inter-governmental commission, as well as a business forum. I am sure that the businessmen will be able to find common programs which will boost the commercial ties”, Igor Dodon added.
The Moldovan President noted that his delegation also includes the head of Moldova-Armenia inter-parliamentary friendship group. He said this group includes more than 20 MPs and added that the friendship group will hold a session next year.
“We have discussed with the Armenian President the cooperation of the two countries in international – European and regional platforms. I am confident that our countries are doomed to having good relations with the West and the East. In this sense Armenia is a good example for Moldova. We are highly interested in Armenia’s experience with the status of the membership to the EAEU. I want to thank Serzh Sargsyan for the assistance we felt in the new integration processes. Majority of Moldovan people are in favor of cooperating with the EAEU, and this year we have taken the first steps on this path. I have signed a cooperation agreement with the EAEU in early April. I have submitted application for getting a status of observer. Armenia has assisted us during the two sessions of the presidents of the EAEU member states in Bishkek and Sochi. We hope to receive this assistance in future as well”, Igor Dodon said.
He added that for them it is interesting to analyze the roadmap Armenian passes. In this regard the two Presidents agreed on exchange of experience.
“We also discussed in-detail other issues relating to bilateral relations, and touched upon the issues facing our countries. We hope the issues faced by Armenia will be solved exclusively through peaceful means in accordance with international agreements”, the Moldovan President noted.