Հայաստանում 2018-ից սրտի վիրահատությունները կիրականացվեն ավելի մատչելի գներով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը 2017 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում և իր նախկին որոշումներից մեկում փոփոխություններ կատարեց`նպատակ ունենալով փոխհատուցել սրտի վիրահատության ծառայությունների առկա դեֆիցիտը՝ ընդհանուր 194 միլիոն 477 հազար դրամի չափով, որի շրջանակում կիրականացվի սրտի 220 հավելյալ վիրահատություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը նշեց, որ այս փոփոխությունն օպտիմալացման ծրագրերի արդյունք է:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք սրտի վիրահատությունների գների իջեցման խնդիր դրված է: «Դեկտեմբերի սկզբին գնային նոր բանաձև կառաջարկենք և հունվարից կսկսենք աշխատել արդեն նոր բանաձևով», - ասաց Լևոն Ալթունյանը:

Heart surgeries to be conducted at more affordable prices in Armenia in 2018
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The Armenian government made a redistribution in the 2017 state budget and changes in one of its previous decisions aimed at compensating the current deficit of heart surgery services, a total of 194 million 477 thousand AMD by which 220 additional heart surgery will be conducted, reports Armenpress.
Healthcare minister said during the Cabinet meeting that this change is due to optimization programs.
Prime Minister Karen Karapetyan asked whether there is an issue of reducing the prices for heart surgeries. “We are going to propose a new price formula in early December and will start working with the new formula from January”, the minister said.