ԱՄՆ-ը ավելի քան 100 մլն դոլար կհատկացնի Վրաստանի պաշտպանության ուժեղացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը մտադիր Է ավելի քան 100 մլն դոլար հատկացնել Վրաստանի պաշտպանական հնարավորությունների մեծացմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է հանրապետության պաշտպանության նախարար Լեւան Իզորիան:
Նա հանդիպում Է անցկացրել Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Յան Քելլիի հետ Վաշինգտոն իր առաջիկա այցի կապակցությամբ: Այցի ընթացքում Իզորիան հանդիպում կունենա ԱՄՆ-ի իր պաշտոնակից Ջեյմս Մեթիսի, ինչպես նաեւ Սպիտակ տան եւ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների հետ, ասված Է նախարարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«Ցանկանում եմ ասել, որ այս եւ հաջորդ տարի Միացյալ Նահանգները ավելի քան 100 մլն դոլար կծախսի պաշտպանության բարեփոխման վրա, ինչն Էլ ավելի կուժեղացնի մեր պաշտպանական հնարավորությունները եւ շատ բարձր աստիճանի կհասցնի ռազմավարական համագործակցությունը մեր երկու երկրների միջեւ»,- ասել Է Իզորիան:
Քելլին, իր հերթին, նշել Է, որ 2018 թվականի գարնանից Վրաստանում մեկնարկում Է պաշտպանական պատրաստության ծրագիրը, որը եւս իրականացվելու Է ԱՄՆ-ի աջակցությամբ: Վրացի եւ ամերիկացի զինվորականների մասնակցությամբ նախապատրաստական վարժանքները կայացել են հոկտեմբերի վերջին:

США выделят более $100 млн на усиление обороны Грузии
США намерены выделить более 100 миллионов долларов наповышение оборонительных возможностей Грузии, сказал министр обороны страны Леван Изория.
Изория провел встречу спослом США вГрузии Яном Келли всвязи его предстоящим визитом вВашингтон. В ходе визита Изория встретится сосвоим американским коллегой Джеймсом Мэттисом, атакже спредставителями Белого дома иКонгресса.Как передает Арменпресс, об этом говорится всообщении насайтеминистерства.
"Хочу сказать, что вэтом ибудущем году Соединенные Штаты Америки нареформу обороны потратят более 100 миллионов долларов США, что еще больше усилит наши оборонительные возможности иподнимет наочень высокую ступень стратегическое сотрудничество между нашими двумя странами",— сказал Изория.
Келли, всвою очередь, отметил, что свесны 2018 года вГрузии стартует программа оборонной готовности, которая также будет осуществляться приподдержке США. Подготовительные учения сучастием грузинских иамериканских военных состоялись вГрузии вконце октября.